Zavřít reklamu

Uživatelé chytrých technologií se dělí prakticky na dvě skupiny. První skupině produkty od kalifornského giganta vyhovují, nedají na ně dopustit a za nic na světě by nechtěli slyšet o konkurenci, druhá skupina se zase naopak snaží na Apple „házet špínu“ a hledá chyby, které kdy tato společnost učinila. Jak už to tak bývá, pravda je někde uprostřed a každý si musí zvolit, která zařízení mu vyhovují nejvíce. Chytré technologie mají koneckonců sloužit vám, ne vy jim. V dnešním článku vyzdvihneme výhody, které získáte po vstupu do jablečného světa.

Provázanost, kterou byste u konkurence hledali jen marně

V době moderních technologií je velice populární používat různá cloudová řešení – díky nim totiž máte ke svým souborům přístup odkudkoli. Apple to však s iCloudem dotáhl ještě o kus dál. Kalifornský gigant u iCloudu klade důraz především na soukromí, zmínit ale musíme také naprosto plynulé přecházení mezi iPhonem, iPadem nebo Macem, až by se vám někdy mohlo zdát, že pracujete stále na jednom zařízení. Ať už se bavíme o funkcích Handoff, automatické přepojování AirPodů či odemykání Macu pomocí Apple Watch, u konkurence byste tyto možnosti buď nenašli vůbec, anebo našli, ale nikoliv v tak propracované podobě.

apple produkty
Zdroj: Apple

Sladěný hardware se softwarem

V případě, že sáhnete po telefonu s Androidem, tak si nemůžete být jisti, že u každého takového telefonu získáte stejný uživatelský zážitek, na který jste byli zvyklí z jiného přístroje – a to samé platí o počítačích se systémem Windows. Jednotliví výrobci totiž do svých strojů přidávají různé nadstavby a emulace, které někdy nepracují tak, jak byste si představovali. To však neplatí o Applu. Ten si jak hardware, tak software vytváří sám, a právě z toho jeho produkty těží. V papírových specifikacích strčí iPhony tzv. „do kapsy“ kdejaký levnější výrobce, v praxi je tomu právě naopak. Samozřejmě ještě musím zmínit podporu nejnovějšího softwaru po dobu několika dlouhých let. V současné době by vám měl jeden iPhone vydržet až 5 let, samozřejmě s výměnou baterie.

Bezpečnost a soukromí na prvním místě

Dalo by se říci, že existují dva způsoby, které používají technologičtí giganti k vydělávání peněz. Jeden z nich je neustálé sledování a personalizace reklam, díky čemuž sice zákazník nemusí zaplatit vysoké částky, na druhou stranu se nemůžeme bavit o soukromí. Druhá cesta, kterou razí Apple, je ta, že si musíte za většinu služeb nemálo zaplatit, máte ale zajištěnou bezpečnost v systému i na internetových stránkách. Pokud vám nevadí, že vás technologičtí giganti sledují prakticky při všech úkonech, které na daném zařízení vykonáváte, nebude vám činit problém používat produkty od konkurenčních značek. Osobně já jsem ale zastánce názoru, že je lepší si zaplatit za komfortní, avšak bezpečné používání zařízení, což nabízí právě jablečná společnost.

iPhone soukromí gif
Zdroj: YouTube

Hodnota starších produktů

Velké skupině uživatelů stačí jednou za 5 let zakoupit nový telefon, který jim pak bezproblémově slouží až do konce podpory. Jestli ale upgradujete počítač nebo telefon každé dva roky nebo si dokonce každý rok předobjednáváte nová zařízení, tak jistě víte, že i po iPhonu, který je rok používaný, mnoho uživatelů sáhne. Zařízení navíc prodáte za poměrně slušnou částku a nemusíte se tedy bát, že byste byli ve výrazné ztrátě. To však neplatí o telefonech s Androidem nebo počítačích s Windows, kdy jste za rok schopni přijít klidně o 50 % původní ceny. U Androidu je důvod prostý – tato zařízení prostě a jednoduše nemají tak dlouhou podporu. Co se pak týče počítačů se systémem od Microsoftu, tak v tomto případě existuje opravdu nespočet výrobců, takže se lidé raději poohlédnou po novém produktu, než aby pořídili zařízení z bazaru.

iPhone 11:

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Mě teda nepřesvědčil notebook za 75k, u kterýho se mi pod ruka totálně rozsypala klávesnice. A já ten počítač potřebuju používat, ne ho někde týden servisovat.

  Mě rozhodně přesvědčil Macbook 16″, který spadne při připojení jakéhokoliv TB3 příslušenství a nepodporuje připojení více displejů zřetězením, protože to Apple neimplementoval. To chceš za ty prachy!

  Soukromí možná, ale bezpečnost určitě ne. Spoustu bezpečnostních chyb Apple buď ignoruje nebo je opravuje dost pozdě, jak často třeba vychází bezpečnostní aktualizace? Je pravda že Apple systémy jsou navrženy tak, aby byly bezpečné, ale to neznamená, že se nemůže objevit bezpečnostní chyba. V takové, případě je žádoucí ji co nejrychleji opravit, což což bohužel není případ Apple ?

  A jak často vychází aktualizace u Androidu?

  Na S20 každý měsíc. Což bylo podstatně častěji než u předchozích Apple zařízení. Ale je to nejvyšší řada. Každopádně Apple vede, co do aktualizovatelnosti zařízení samotných. Cca 5 let je úctyhodných a na Androidu jen sen (neberu custom ROM – kdo má čas si hrát).

  Pouzivam jak produkty Apple (notebook), tak produkty Google (telefon), ale mrzi me, ze i zde autor clanku uvede to nejdebilnejsi (a bohuzel nejcastejsi) srovnani :-(

  2. kriterium, cituji „V případě, že sáhnete po telefonu s Androidem,…“ a „To však neplatí o Applu.“. Klasicke amaterske srovnani. Mluvit o tisicich telefonech s nejruznejsimi nadstavbami a emulacemi, ktere nespolupracuji idealne s OS se vetsinou dopousteji laici (myslel jsem si ze Benjamin uz ma nejake zkusenosti). Takze Apple se svym iOS je opravdu sladeny HW se SW, naprosto obdobne jako Google se svym Androidem – bez nejakych nadstaveb a emulaci. Jak ubohe je namisto srovnani jedne firmy (Apple) s druhou (Google), popr. jejich OS (iOS vs. Android), srovnavat jablka s hruskami => viz Apple vs. Android.

  Pro priste by to chtelo lepsi praci editora, tak aby nedochazelo ke srovnavani „auta znacky BMW se zazehovym motorem“.

  Jinak 1. a 4. duvod lze opravdu akceptovat jako vyhodu Apple, 3. je diskutabilni a velmi subjektivni. No a 2. je kravina.

celý text

Čtěte více.