Zavřít reklamu

Při vývoji nástupce iPadu 2 musel Apple – jistě ke své nelibosti – udělat kompromis a o pár desetin milimetru zvětšil tloušťku tabletu. Během představení se pak nemohl ohánět svým oblíbeným přídavným jménem „tenčí“. To vše si však nyní vynahradil s iPadem Air, který je tenčí, lehčí i menší a pravděpodobně se blíží ideálu, jak si Apple od začátku svůj tablet představoval…

Když byl před rokem představen první iPad mini, možná ani Apple nečekal, jak masivní sklidí s menší verzí svého tabletu úspěch. Zájem o iPad mini byl tak velký, že výrazně zastiňoval svého většího brášku, a Apple s tím nutně potřeboval něco udělat. Jedním z důvodů je i to, že má na větším tabletu větší marže.

Jestli je pak odpovědí na dosavadní stav jablečných tabletů iPad Air, pak se Apple skutečně vyznamenal. Zákazníkům totiž nabízí na větším zařízení přesně to, co si tolik zamilovali v iPadu mini, a prakticky si nyní uživatel může vybrat ze dvou totožných modelů, které odlišuje jen velikost displeje. Druhým důležitým faktorem je pak pochopitelně hmotnost.

Neustále se mluví o tom, že tablety nahrazují počítače, že nastává tzv. post-PC éra. Ta tu patrně skutečně je, ovšem zatím se jen málokdo dokáže od svého počítače zcela oprostit a pro veškeré činnosti používat pouze tablet. Pokud má však nějaké takové zařízení co nejvíce nahradit počítač, je to právě iPad Air – kombinace úžasné rychlosti, skvělého designu a moderního systému, který však má ještě své mouchy.

Design

iPad Air znamená druhou výraznou designovou proměnu od prvního iPadu, který vyšel v roce 2010. Apple vsadil na osvědčené provedení u iPadu mini, a tak iPad Air svou menší verzi dokonale kopíruje. Větší a menší verzi od sebe na dálku prakticky nerozeznáte, na rozdíl od minulých verzí se nyní liší skutečně jen velikostí displeje.

Výrazného úbytku v rozměrech Apple docílil zejména tím, že zmenšil velikost okrajů kolem displeje. Proto je iPad Air na šířku o více než 15 milimetrů menší než jeho předchůdce. Možná ještě větší předností iPadu Air je ale jeho hmotnost, Applu se totiž podařilo během jediného roku snížit hmotnost svého tabletu o celých 184 gramů, a to už v ruce opravdu pocítíte. Za to může pro změnu o 1,9 milimetru tenčí tělo, což je další majstrštyk jablečných inženýrů, kteří i přes „drastické“ zmenšování dokázali udržet iPad Air na stejné úrovni jako předchozí model, co se dalších parametrů týče.

Změny ve velikosti a hmotnosti mají pozitivní vliv také na samotné užívání tabletu. Starší generace v rukou po nějakém čase ztěžkly a především do jedné ruky byly nevhodné. iPad Air se drží mnohem snáz a navíc z něj po pár minutách nebolí ruka. Nicméně hrany jsou stále poměrně ostré a je třeba si najít ideální polohu držení, tak aby hrany do rukou neřezaly.

Hardware

Nejvíce bychom se při takových změnách asi běžně strachovali o baterii a její výdrž, ale i tady Apple kouzlil. Do iPadu Air sice ukryl o téměř čtvrtinu menší, méně výkonnou 32watthodinovou dvoučlánkovou baterii (iPad 4 disponoval tříčlánkovou 43watthodinovou baterií), ale v kombinaci s dalšími novými komponenty opět garantuje až desetihodinovou výdrž. V našich testech se potvrdilo, že iPad Air skutečně vydrží minimálně to, co jeho předchůdci. Naopak často ještě udávané časy daleko přesahoval. Abychom byli trochu konkrétní, plně nabitý iPad Air při běžném používání jako psaní poznámek a surfování na internetu po třech dnech pohotovosti udává 60 procent a 7 hodin využití, což je velmi příjemné zjištění.

[do action=“citace“]S baterií Apple kouzlil a nadále garantuje minimálně 10hodinovou výdrž.[/do]

Největším nepřítelem baterie bývá displej, ten zůstává v iPadu Air stejný, tedy 9,7″ Retina displej o rozlišení 2048 × 1536 pixelů. Jeho 264 pixelů na palec již sice neznamená nejvyšší číslo ve svém oboru (více nyní má i nový iPad mini), ale nadále zůstává Retina displej iPadu Air vysokým standardem a Apple tu nemá kam spěchat. Spekuluje se, že Apple poprvé využil IGZO displej od Sharpu, jedná se ovšem zatím o nepotvrzenou informaci. Tak či tak dokázal snížit počet podvsětlovacích diod na méně než polovinu, čímž jednak ušetřil energii a jednak na hmotnosti.

Po baterii a displeji je třetí nejdůležitější částí nového tabletu procesor. Apple osadil iPad Air vlastním 64bitovým procesorem A7, který byl poprvé představen v iPhonu 5S, nicméně v tabletu z něj dokáže tzv. „vymáčknout“ ještě o něco víc. V iPadu Air je čip A7 taktován na o něco vyšší frekvenci (kolem 1,4 GHz, což je o 100 MHz více než u čipu použitém v iPhonu 5s). To si Apple mohl dovolit kvůli většímu prostoru uvnitř šasi a také větší baterii, která zvládne takový procesor pohánět. Výsledek je jasný – iPad Air je s procesorem A7 neskutečně rychlý a zároveň velice výkonný.

Podle Applu je nárůst ve výkonu oproti předchozí generací dvojnásobný. Už na papíře toto číslo ohromí, ale důležité je, že to funguje i v praxi. Rychlost iPadu Air skutečně pocítíte ihned, jakmile si ho vezmete do ruky. Vše se otevírá rychle a plynule, bez čekání. Co se výkonu týče, zatím prakticky neexistují aplikace, které by nový iPad Air řádně otestovali. Tady Apple se svou 64bitovou architekturou a nadupaným procesorem poněkud předběhl dobu, a tak se teprve můžeme těšit, jak vývojáři nové železo využijí. Rozhodně se ale nejedná jen o nějaké plané řeči, přechod na iPad Air poznají i majitelé iPadů čtvrté generace. Aktuálně nové železo prověří především známá hra Infinity Blade III a můžeme jen doufat, že herní vývojáři v následujících týdnech nabídnou podobné tituly.

Stejně jako iPhone 5S také iPad Air dostal pohybový koprocesor M7, který bude sloužit různým fitness aplikacím, jež zaznamenávají pohyb, protože jeho aktivita bude jen nepatrně vytěžovat baterii. Jestli však existuje málo aplikací, které využívají výkon iPadu Air, pak existuje ještě méně aplikací využívajících koprocesor M7, i když postupně přibývají, jeho podporu najdeme třeba u nového Runkeeperu. Na závěry je tedy ještě brzy. Navíc se Applu ne zcela správně podařilo ošetřit předávání informace o dostupnosti tohoto koprocesoru pro vývojáře. Nedávno vydaná aplikace Nike+ Move na iPadu Air hlásí, že zařízení nedisponuje koprocesorem.

[do action=“citace“]Rychlost iPadu Air pocítíte ihned, jakmile ho vezmete do ruky.[/do]

Na rozdíl od vnitřku se jen málo změn odehrálo na zevnějšku. Možná trochu překvapivě zůstává na zádech iPadu Air pětimegapixelová kamera, a tak si na tabletu nemůžeme dopřát například novou funkci slow-motion, kterou nabízí nová optika v iPhonu 5S. Pokud vezmeme v potaz, jak stále častěji uživatelé svými iPady fotí, a Apple si toho musí být velice dobře vědom, je to trochu nepochopitelné, ale v Cupertinu tak mají trumf pro další generaci. Vylepšená byla alespoň přední kamera, díky lepšímu snímání v horších světelných podmínkách, nahrávání ve vysokém rozlišení a duálním mikrofonům budou kvalitnější FaceTime hovory. Podle očekávání má iPad Air také dva stereo reproduktory. Ty jsou sice hlasitější a ne tak jednoduše si je oba zakryjete rukou, nicméně při používání tabletu na šířku dokonalý stereo poslech nezaručují, vše totiž v tu chvíli hraje z jedné strany, a tak výstupy poměrně limitují možnosti držení iPadu například při sledování filmu.

Zajímavá novinka v iPadu Air se týká konektivity. Apple tu vsadil na duální anténu pro Wi-Fi nazvanou MIMO (multiple-input, multiple-output), která zaručuje až dvojnásobnou propustnost dat, s kompatibilním routerem tedy až 300 Mb/s. Naše testy ukázaly především větší dosah Wi-Fi. Pokud jste dále od routeru, rychlost dat se takřka nezmění. Nicméně někteří mohou postrádat přítomnost standardu 802.11ac, stejně jako iPhone 5S umí iPad Air maximálně 802.11n. Již standardem v jablečných zařízeních je alespoň nízkoenergetický Bluetooth 4.0.

Jediné, co ještě teoreticky iPadu Air chybí, je Touch ID. Nový způsob odemykání prozatím zůstává exkluzivní součástí iPhonu 5S a očekává se, že do iPadů se dostane až v příští generaci.

Software

Ruku v ruce jde s každým železem také operační systém. V iPadu Air nenajdete žádný jiný než iOS 7. A jedna zkušenost je u tohoto spojení velice pozitivní – iOS 7 se na iPadu Air opravdu cítí jako ryba ve vodě. Mohutný výkon je znát a iOS 7 funguje bez sebemenších problémů, asi tak, jak by měl ideálně nový operační systém běžet na každém zařízení, ale bohužel to není možné.

[do action=“citace“]Máte pocit, že iOS 7 na iPad Air prostě patří.[/do]

Co se samotného iOS 7 týče, nenajdeme v něm v iPadu Air žádné změny. Příjemným bonusem jsou aplikace z balíků iWork a iLife zdarma, tedy Pages, Numbers, Keynote, iPhoto, GarageBand a iMovie. To je slušná porce pokročilejších aplikací do začátku. Z vnitřností iPadu Air pak budou benefitovat hlavně iLife aplikace. Při renderování videa v iMovie je vyšší výkon znát.

Celkově však bohužel iOS 7 zatím stále nepůsobí tak dobře jako na iPhonech. Apple víceméně pouze vzal systém ze čtyřpalcového displeje a zvětšil ho pro iPady. V Cupertinu vůbec byli s vývojem tabletové verze výrazně pozadu, což se ukázalo během letního testování, a mnozí se nakonec divili, že Apple vůbec iOS 7 pro iPad vypustil tak brzy, a tak ještě není vyloučeno, že bude iPadovou verzi upravovat. Spoustu ovládacích prvků a animací by si zasloužilo na iPadu vlastní provedení, obvykle k tomu vybízí větší displej, tedy větší prostor pro gesta i různé ovládací prvky. I přes často nepochopitelné chování iOS 7 na iPadech si právě s iPadem Air rozumí velice dobře. Vše je svižné, na nic nečekáte a vše je hned dostupné. Máte z toho pocit, že systém na tento tablet prostě patří.

Jasné tedy je, že se Apple dosud soustředil při vývoji iOS 7 zejména na iPhony, a nyní možná přichází čas, aby se pustil do leštění verze pro iPady. Začít by měl okamžitě s předěláním aplikace iBooks. iPad Air bude jednoznačně velice populárním zařízením pro čtení knih a je ostuda, že Apple ani nyní, téměř dva měsíce po vydání iOS 7, ještě nepřizpůsobil svou aplikaci pro nový operační systém.

I přes některé nedostatky, které mohou uživatelé u iPadu Air a iOS 7 spatřovat, však tato kombinace zaručuje něco, co jen těžko v dnešním světě hledá konkurenci. Ekosystém Applu funguje dokonale a iPad Air ho bude výrazně podporovat.

Více modelů, jiná barva

iPad Air není jen o novém designu a nových vnitřnostech, ale také o paměti. Apple po zkušenosti z předchozí generace, kde dodatečně vydával 128GB verzi, nasadil tuto kapacitu u nového iPadu Air i iPadu mini okamžitě. Pro mnoho uživatelů je dvojnásobná maximální kapacita velice důležitá. iPady byly vždy na data mnohem náročnější než iPhony a mnohým ani dosavadních 64 gigabajtů volného prostoru nestačilo.

Není se ani příliš čemu divit. Velikost aplikací, zejména her, se s nároky na grafiku a celkový zážitek neustále zvětšuje a jelikož je iPad Air znamenitým nástrojem pro konzumaci obsahu, je možné zaplnit jeho kapacitu hudbou, fotografiemi a videem relativně snadno. Někteří dokonce tvrdí, že by Apple nadále ani neměl nabízet 16GB variantu, protože ta je už nedostačující. To by navíc také mohlo mít pozitivní dopad na cenu, protože v současné chvíli je nejvyšší model iPadu Air skutečně drahý.

Lehce se proměnilo i barevné provedení. Jedna varianta zůstává tradičně stříbrnobílá, u druhé Apple vsadil na vesmírně šedou jako u iPhonu 5S, která působí na rozdíl od břidlicově černé více elegantně. Za nejmenší Wi-Fi verzi iPadu Air zaplatíte 12 290 korun, za nejvyšší pak 19 790 korun. Důležité je pro Apple to, že nově nabízí celosvětově jen jedinou verzi s mobilním připojením, která zvládá všechny možné sítě, a u nás je k mání od 15 490 korun. Za 128GB variantu s mobilním připojením už si Apple účtuje 22 990 korun a je na zvážení, zda to za takový tablet již není přeci jen příliš. Kdo však takovou kapacitu využije a čekal na ni, váhat patrně nebude ani přes vyšší cenu.

Pro nové rozměry iPadu Air představil Apple také upravený Smart Cover, který je oproti předchozí generaci třídílný, čímž uživatel získá o něco lepší úhel než u čtyřdílného. Smart Cover je možné dokoupit zvlášť za cenu 949 korun v šesti různých barvách. K dispozici je i Smart Case, jenž je oproti loňsku vyrobený z kůže místo z polyuretanu a vypadá tak mnohem elegantněji. Díky tomu se zvedla jeho cena na 1 899 korun.

Verdikt

Při pohledu na nové jablečné tablety je evidentní, že Apple zákazníkům hodně ztížil výběr. Už nyní neplatí to, že pokud chci mobilnější a menší tablet, vezmu iPad mini, a pokud požaduji větší pohodlí a výkon, zvolím velký iPad. iPad Air drtivou většinu rozdílů mezi ním a malým tabletem smazává a rozhodování je nyní mnohem složitější.

[do action=“citace“]iPad Air je nejlepší velký tablet, který kdy Apple vyrobil.[/do]

Výběr nového iPadu výrazně ovlivní fakt, zda jste již nějaký iPad používali. Ať totiž může být nový iPad Air sebemenší a sebelehčí,  dosavadního uživatele iPadu mini ani snížená hmotnost a rozměry tolik neohromí, zvlášť když nový iPad mini nabídne Retina displej a totožný výkon. Změny pocítí zejména ti, kteří dosud užívali iPad 2 nebo iPad 3./4. generace. Přesto je tu třeba zmínit, že iPad Air se svou hmotností více blíží právě iPadu mini než předchozím velkým jablečným tabletům.

iPad mini bude nadále lepší jako tablet do jedné ruky. Ač byl iPad Air pro držení jednou rukou, což byla dosud z většiny nepříjemná činnost, notně optimalizován, stále má menší iPad navrch. Tam je zkrátka více než 100 gramů znát.

Z pohledu nového uživatele však může být výrazné přiblížení iPadů výhodou, prakticky totiž nemůže udělat při výběru chybu. Ať už si vezme do ruky iPad mini, nebo iPad Air, obě zařízení jsou nyní velice lehká a pokud na hmotnost nemá nějaké výrazné nároky, bude skutečně rozhodovat jen velikost displeje. Stávající uživatel se pak bude rozhodovat na základě svých zkušeností, návyků a také nároků. iPad Air ale určitě může dosavadním majitelům iPadů mini zamotat hlavu.

iPad Air je nejlepší velký tablet, který kdy Apple vyrobil a který nemá ve své kategorii napříč celým trhem konkurenci. Nadvláda iPadu mini končí, poptávka by se měla nyní rovnoměrně rozmělnit mezi větší a menší verzi.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]

  • Velmi tenký a velmi lehký
  • Skvělá výdrž na baterii
  • Vysoký výkon
  • Vylepšená FaceTime kamera[/checklist][/one_half][one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]

  • Chybí Touch ID
  • Vyšší verze jsou příliš drahé
  • Žádné vylepšení pro zadní kameru
  • iOS 7 má stále mouchy

[/badlist][/one_half]

Na recenzi spolupracoval Tomáš Perzl.

.