Zavřít reklamu

Společnost Apple představila další generaci svého iPadu, který sice nespadá do řady Pro, ale základní model převyšuje po všech stránkách. Máme zde tedy iPad Air 5. generace, který toho na jednu stranu oproti té předchozí zas tolik nového nepřináší, na stranu druhou si vypůjčil čip z iPadů Pro a získává tak bezprecedentní výkon. 

Designově je iPad Air 5. generace stejný, jako jeho předchůdce, i když se mírně změnily jeho barevné varianty. To důležité je, že místo čipu A14 Bionic zde máme čip M1, že místo 7MPx čelní kamery poskočilo její rozlišení na 12MPx a přibyla funkce Center Stage, a že verze Cellular nově podporuje sítě 5. generace.

Apple tedy iPad Air sice evolučně vylepšil, ale oproti předchozí generaci toho zase nepřináší až tolik nového. Samozřejmě záleží na každém uživateli, jestli dokáže nárůst výkonu při své práci pocítit, stejně jako jestli je pro něho důležité 5G připojení nebo kvalitnější video hovory. Pokud je na všechny otázky odpověď negativní, pro majitele iPadu Air 4. generace nemá na novinku smysl přecházet.

iPad Air 3. generace a starší 

Jiné je to ale s 3. generací. Ta totiž ještě disponuje starým designem s tlačítkem plochy a displejem 10,5 palců. U následujících modelů sice byla úhlopříčka zvednuta jen na 10,9 palců, ale je u nich přítomen již nový a líbivý „bezrámečkový“ design s Touch ID v zapínacím tlačítku. Posun je zde razantní i ve výkonu čipu, nebo zadní kameře, která před tím byla jen 8MPx. Oceníte i podporu Apple Pencil 2. generace. Vlastníte-li tedy jakýkoli iPad Air starší, jak je generace 4, má pro vás novinka jistě smysl.

Základní iPad 

To ostatně platí i pro základní iPad. Jestliže jste si tedy koupili poslední jeho generaci, asi jste pro to měli své důvody, a hned jej vyměnit nemusí být na pořadu dne (třeba proto, že i on umí Centrování záběru). Vlastníte-li ale jakoukoli předchozí generaci, a pokukujete po nové, měl by jistě být letošní iPad Air ve vašem užším výběru. Je to ale samozřejmě o ceně, protože iPad 9. generace začíná na deseti tisících, kdežto za novinku zaplatíte 16 490 Kč v základu. Je tak třeba zvážit, jestli vám Air za ty vydané peníze oproti základnímu iPadu skutečně stojí.

Ostatní modely 

V případě iPadů Pro asi není moc co řešit, obzvláště pokud vlastníte loňskou jejich generaci. Pokud jste nicméně majiteli nějaké předchozí a plně nevyužijete jejich potenciálu, nemusíte hned utrácet třeba za 11“ iPad Pro, který nyní v základu vyjde na 22 990 Kč (12,9“ model začíná na částce 30 990 Kč).

Pak je zde ještě iPad mini. Už i jeho 6. generace umí centrování záběru, a je osazena skvělým čipem A15 Bionic. Designově pak vychází z iPadu Air 4. generace, takže se vlastně jedná o navenek velice podobné zařízení, jen s menším 8,3“ displejem. I on pak zvládá 5G nebo disponuje podporou Apple Pencil 2. generace. Pokud tedy vlastníte právě jeho a vyhovuje vám menší velikost, není co řešit. Pokud ale vlastníte některou z předchozích jeho generací a chcete větší displej, nenajdete lepší alternativu než v případě nově představeného iPadu Air. iPad mini 6. generace je navíc jen o dva tisíce levnější, než nový iPad Air 5. generace.

.