Zavřít reklamu

Rok 2017 je (konečně) za námi a my tak můžeme naší pozornost věnovat nadcházejícím dvanácti měsícům. Zatím to vypadá, že by toho mělo být letos opravdu hodně. Rok 2017 byl na novinky poměrně bohatý, jak se můžete ostatně přesvědčit sami v článku níže. Rok 2018 by však měl jít ještě o kus dál – alespoň tedy dle všech možných předpokladů, dohadů, domněnek a (ne)potvrzených informací. Pojďme se tedy zkraje roku podívat na to, co nás s největší pravděpodobností letos u Applu čeká.

První novinkou letošního roku by měl být bezdrátový a inteligentní reproduktor HomePod. Ten se měl dostat na pulty obchodů někdy v průběhu prosince, Apple však jeho vydání pozdržel a posunul na dobu neurčitou. Jediné co víme je, že se do prodeje dostane někdy „z počátku roku 2018„. To však může označovat opravdu velký časový úsek. Dá se však očekávat, že se bude jednat o první, nebo minimálně jeden z prvních produktů, které letos Apple uvede do prodeje.

Další v podstatě potvrzenou věcí, je podložka pro bezdrátové nabíjení AirPower. Tu Apple poprvé odhalil na zářijové keynote, od té doby je však ticho po pěšině. I ta by měla dorazit v první polovině tohoto roku a měla by tak usnadnit nabíjení nových iPhonů, Apple Watch a AirPods. Ano, bezdrátová sluchátka od Applu se letos dočkají také revize. Zatím není jasné, jak se změní hardware uvnitř sluchátek samotných, je však potvrzené, že se změní nabíjecí krabička, která nově dostane podporu bezdrátového nabíjení.

AirPower Apple

Samozřejmostí jsou nové iPhony, které dorazí tradičně v září (pokud nás Apple nepřekvapí novou generací iPhonu SE, která by se mohla objevit na jaře). Podle všech dosavadních informací a spekulací to vypadá, že Apple na podzim představí tři nové iPhony. Všechny budou mít bezrámečkový displej, bezdrátové nabíjení a nový hardware. Na vrcholu budou stát dva prémiové modely (nástupci iPhonu X) ve dvou velikostech. Tedy jakýsi „iPhone X2“ a „iPhone X2 Plus“. Ty dostanou OLED displeje a to nejlepší, co se Applu podaří dovnitř telefonu vměstnat. Doplnit by je měl třetí model, který bude mít klasický IPS displej, byť bezrámečkové konstrukce. Ten poslouží jako základ nabídky a očekává se, že by se měl prodávat za cenu kolem 600-750 dolarů.

iPhone modely v roce 2018, zdroj KGI Securities

kuo-modems

Všechny nové iPhony by měly mít design současného iPhonu X a to by mohlo znamenat, že bude letošní rok ve znamení rozlučky s Touch ID a Home Buttonem. Kromě výše zmíněných iPhonů je totiž velice dobře možné, že se True Depth systém (který umožňuje Face ID) dostane jak do nových iPadů Pro, tak do nových MacBooků. Aktualizace obou zmíněných produktů se letos určitě dočkáme a když Apple touto technologií disponuje, neměl by být problém ji implementovat i do zařízení, kde je na ní dostatek prostoru.

Face ID

V průběhu roku zcela jistě dorazí také nový Mac Pro, o kterém se mluví již několik měsíců. Jeho vývoj byl několikrát potvrzen a je jen otázkou času, kdy se jej Apple rozhodne představit. Mělo by jít o klasický desktopový stroj, který nabídne možnost upgradu (alespoň do jisté míry). Jeho podoba a specifikace nejsou známé, co se však toho druhého týče, příliš variací se vymýšlet nedá. Pokud Apple cílí opravdu na ty nejvyšší mety, serverový „workstation“ hardware je nutností. Bude velmi zajímavé sledovat, jestli se opět vydají cestou Intelu a jejich Xeon W procesorů, nebo sáhnou po konkurenční řadě procesorů Epyc. V případě grafických akcelerátorů snad nepřichází v úvahu nic jiného, než nově představený grafický akcelerátor nVidia Titan V (nebo jeho profesionální ekvivalent v modelech Quadro), neboť řešení od AMD tak výkonné není.

Koncept modulárního Macu Pro, zdroj: Curved

Co se ostatních počítačů týče, iMacy Pro jsou staré jen pár dní a pokud mají naplánovaný upgrade, dříve než na konci roku to nebude. Klasické iMacy se modernizace zcela jistě dočkají, stejně jako MacBooky Pro a malý 12″ MacBook. Co by si nějakou změnu zasloužilo (a klidně i razantnějšího charakteru) je Mac Mini. Ten se dočkal posledního upgradu specifikací v roce 2014 a od té doby je to bída. Jedná se o nejlevnější stroj s macOS, ale jeho výbava je v tomto roce opravdu k smíchu. Rozuzlení by mohl letos dostat také MacBook Air, který také již pár let přesluhuje (zejména jeho displej je v roce 2018 opravdu k pláči).

Během letošního roku by také mělo dojít k unifikaci vývojářských nástrojů, v rámci kterých bude nyní úplně jedno, zdali píšete aplikaci pro macOS nebo iOS. Apple na tomto řešení pracuje již několik měsíců a první informace bychom se mohli dozvědět na letošní konferenci WWDC v červnu. Tento krok značně zjednoduší výrobu aplikací a pro vývojáře bude podstatně jednodušší udržovat aplikace na obě platformy co nejaktuálnější.

WWDC2017-san-jose-mcenery-convention-center

S jistotou dorazí také nová generace chytrých hodinek Apple Watch (spekuluje se o micro-LED displejích a nových senzorech), pravděpodobně se dočkáme také aktualizované verze „budget“ iPadu. O těchto produktech se ovšem příliš informací neví a nám tak nezbude nic jiného, než na první střípky čekat. Kromě výše zmíněného můžeme letos čekat také hromady nových doplňků ve formě krytů, obalů a dalšího příslušenství, společně s mnoha novými Apple Watch řemínky. Letos nás toho čeká opravdu hodně, na co konkrétního čekáte vy? Podělte se s námi v diskusi.

.