Zavřít reklamu

Čas od času musíme pro něco nového obětovat něco starého. Této věty se nejspíše držel i Apple, když v rámci nejnovější aktualizace macOS 10.15 Catalina odstranil iTunes. Díky něj jsme mohli v macOS provádět správu zařízení, poslouchat hudbu, podcasty a navštěvovat iTunes Store. Bohužel, Apple z nějakého důvodu usoudil, že iTunes musí být zrušen. Místo něj tedy nasadil tři nové aplikace s názvem Hudba, Podcasty a TV. Správu jablečných zařízení poté přesunul do Finderu. Jak jistě můžete tušit, mnoho lidí nemá rádo změny, tudíž mnoho uživatelů bere odstranění iTunes velmi negativně.

Prozatím je iTunes k dispozici na Windows, avšak ani zde nebude k dispozici navždy. Už se šušká o tom, že i v rámci operačního systému Windows dojde k ukončení podpory iTunes. Všechny tyto patálie s iTunes daly příležitost ke vzniku aplikací, které jej mohou nahradit. Mezi nejlepší z těchto aplikací patří bezesporu MacX MediaTrans, potažmo WinX Media Trans v závislosti na tom, na jakém operačním systému jej budete chtít využívat. Obě verze se od sebe prakticky vůbec neliší a my se v dnešní recenzi podíváme na zoubek macOS verzi, tedy MacX MediaTrans.

Výčet těch nejlepších funkcí

Program MacX MediaTrans byl velmi oblíbený již před samotným zánikem iTunes. Vzhledem k tomu, že iTunes často zobrazoval různé chyby a měl mnohé omezení, tak se vývojáři z Digiarty začali činit. A vyvinuli program, který je několikanásobně lepší, než samotné iTunes. S MediaTrans se můžete rozloučit s neodbytnými chybami a omezeními. Správa hudby, fotografií a videí je velmi jednoduchá, a navíc není vázaná na jeden jediný počítač. Správu tak můžete provádět prakticky úplně kdekoliv. Nutno podotknout, že to samé platí i pro zálohování a obnovování zařízení. MediaTrans navíc disponuje dalšími funkcemi, například v podobě možnosti ukládání dat na iPhone jako na flashdisk, šifrování záloh, převod fotografií HEIC do JPG, anebo jednoduché vytvoření vyzvánění.

Jednoduché uživatelské rozhraní

MacX MediaTrans by se vám mohl líbit především svou jednoduchostí a intuitivním používáním. Můžete zapomenout na složité ovládání iTunes, kterému měli problém porozumět i pokročilí uživatelé počítačů. Rozhraní MediaTrans je velmi jednoduché a jako dělané pro naprosto každého uživatele – ať už jste amatér, anebo profesionál. Za několikaměsíční dobu, během které MediaTrans používám, mě snad tento program ani jednou nezklamal. Vše funguje tak, jak má, program nepadá a je perfektně svižný. Už tak sice v dnešní bezdrátové době iPhone k Macu moc často nepřipojuji, avšak když už musím, tak z toho rozhodně nemám noční můry, jako to bylo v případě iTunes.

macxmediatrans2

Hlavním cílem programu MediaTrans je především zprostředkování zálohování a obnovení, a to v co možná nejjednodušší formě. Osobně jsem měl tu čest skrze MacX MediaTrans zálohovat celé úložiště 64GB iPhonu. Opět musím dodat, že se během tohoto procesu neobjevila žádná chyba a záloha proběhla přesně podle očekávání. Je tedy naprosto jedno, zdali budete provádět zálohu jen několika fotografií, anebo celého zařízení. Navíc k tomu by někteří z vás mohlo potěšit to, že společně s MediaTrans odpadne nutnost platit měsíční tarif za iCloud. Už tak se v dnešní době předplácí opravdu kdeco a finální měsíční částka za všechna předplatná může sahat do výše několika stovek – proč tedy zbytečně utrácet. Obnovení všech zálohovaných souborů je samozřejmě stejně jednoduché, jako jejich záloha. Pokud bychom se měli podívat na konkrétní čísla, tak například přenos 100 fotek ve 4K rozlišení trvá pouze 8 sekund.

Když už se bavíme o těch fotografiích, tak vás dále může zaujmout možnost jednoduchého odstranění jakékoliv fotografie z knihovny. To v iTunes nebylo za žádných okolností možné. Nejnovější iPhony navíc fotí do efektivního formátu HEIC, který dokáže zredukovat velikost fotografie, a tak v úložišti vytvořit více volného místa. Bohužel s tímto formátem ještě neumí pracovat naprosto všechny programy a ve finále je tak většinou musíte do JPG pracně převádět. Součástí MediaTrans je však možnost automatického převodu formátu HEIC do JPG. Mezi další funkce patří jednoduchá správa hudby. Určitě si pamatujete na ten moment, kdy jste váš iPhone připojili k počítači nějakého kamaráda, abyste zjistili, že při přesunu nové hudby z cizího počítače dojde k odstranění veškerých vašich doposud uložených skladeb. To v případě MacX MediaTrans nehrozí a fotografie, stejně tak jako hudbu, můžete do iPhonu přenášet naprosto kdekoliv.

Nesmím opomenout také fakt, že MediaTrans nabízí jednoduché šifrování záloh a souborů pomocí ASS-256 a dalších. Váš iPhone navíc můžete s pomocí MediaTrans proměnit v přenosný flash disk. Pokud iPhone připojíte k počítači a v programu zvolíte možnost pro zapsání souborů do paměti, tak si je poté můžete kdekoliv jinde opět „vytáhnout“. Do paměti iPhonu lze uložit doopravdy cokoliv – ať už jde o dokumenty ve formátu PDF, Work, či Excel, anebo si zde můžete uložit třeba filmy, či jiné důležité soubory.

Resumé

Když se na to tak zpětně podívám, tak musím říct „zlatý starý iTunes“. Osobně mi přijde správa zařízení skrze Finder vcelku nepřirozená a navíc stejně složitá, jako v případě iTunes. Tohle Apple doopravdy nezvládl a dal tímto možnost ostatním společnostem těžit z vlastních programů, které zvládnou iTunes nahradit. Nutno však podotknout, že tyto programy zde byly již před odstraněním iTunes, jen se jim nevěnovalo tolik pozornosti, jako nyní. Pokud tedy hledáte způsob, který by vám iTunes do macOS zpět navrátil, tak už nemusíte. MacX MediaTrans je to pravé ořechové a můžu vám garantovat, že po prvním vyzkoušení už nebudete chtít nic jiného.

Slevový kód

Společně se společností Digiarty jsme si pro naše čtenáře připravili speciální slevy, které lze využít na program MediaTrans, a to jak na Windows, tak na macOS. V obou případech jsou pro čtenáře k dispozici 50% slevy. MediaTrans pro macOS můžete získat v rámci doživotní licence za pouhých $29.95 (původně $59.95). MediaTrans pro Windows je k dispozici ve dvou verzích – doživotní licence pro 2 počítače vás vyjde na $29.95 (původně $59.95) a za doživotní licenci na jeden počítač zaplatíte $19.95 (původně $39.95).

macx mediatrans
.