Zavřít reklamu

Nejsem žádný velký hudební odborník. Poslouchám muziku rád, ale nikdy jsem k tomu nepotřeboval nějaká špičková sluchátka a většinu času si vystačil s klasickými bílými peckami od iPhonu. Proto když Apple minulý rok představil bezdrátové AirPody, nechávalo mě to zcela chladným. Jenže jen na pár měsíců.

Pamatuji si, jak jsem sledoval zářijovou keynote a když na ni Phil Schiller ukázal pecky podobné těm, jaké jsem do té doby dlouhé roky používal, jen bez drátů, nic to se mnou nedělalo. Zajímavý produkt, ale s cenou pět tisíc korun pro mě něco zcela zbytečného, říkal jsem si.

Vzhledem k tomu, že měl Apple problémy s výrobou a jeho bezdrátová sluchátka nešla několik měsíců vůbec do prodeje, zcela jsem tento produkt vypustil. Na přelomu roku ovšem začali malé krabičky dostávat první přátelé a já se začal den co den na Twitteru a všude možně dočítat, jak jde skoro až o revoluční produkt.

Ani ne tak, že by přinesl něco, co tu dosud nebylo (i když pecky skutečně bez drátu stále tolik rozšířené nejsou), ale především z toho důvodu, jak automaticky a především smysluplně zapadl do celého jablečného ekosystému a do workflow mnoha uživatelů. Až mi to nakonec začalo vrtat v hlavě.

Ódy na AirPody

Na Twitteru jsem našel tři, respektive čtyři uložené tweety, které – pokud AirPody ještě nemáte – vám toho brouka do hlavy prostě nasadí.

Uznávaný technologický odborník Benedict Evans napsal: „AirPody jsou nejvíc ‚applí‘ produkt za poslední roky. Bezproblémové kouzlo, které prostě funguje.

O pár dní později se k němu připojil analytik Horace Dediu: „Apple Watch v kombinaci s AirPody je největší změna v mobilním uživatelském rozhraní od roku 2007.“

A trefnou recenzi v jediném tweetu napsal Naval Ravikant, šéf AngelListu: „Recenze Apple AirPods: Nejlepší Apple produkt od iPadu.“ Aby ji pak o dva měsíce později aktualizoval: „Nejlepší Apple produkt od iPhonu.“

Po čtení mnoha dalších reakcí, které popisovaly skvělé zážitky s AirPods, jsem do nich nakonec samozřejmě šel taky. Nekonečné debaty o tom, že sluchátka za 5 tisíc, které hrají prakticky stejně jako původní bílé pecky, jsou holý nesmysl, mě zcela míjely. Jednak jsem si uvědomoval, že síla AirPodů je jinde – a i proto jsem si je kupoval –, a jednak proto, že mám hudební „hluch“. Zkrátka mi taková sluchátka stačí.

airpods-iphone

Pořád a okamžitě

Za těch pár měsíců jsem už měl AirPody hodně nastudované. Ani ne tak z toho pohledu, jak fungují, ale spíš jak je lidé používají. Popisovat první zážitky tu nemá smysl. Opakovali bychom se a já se chci podělit především o zážitek z používání jako takového. Utrousím jen to, že je fascinující, jak vás může fascinovat něco takového, jako je magnetická krabička pro sluchátka.

Ale zpět k věci. To hlavní, co mi AirPody přinesly, bylo především to, že jsem zase začal mnohem víc poslouchat. Zrovna loni jsem se několikrát přistihl, že jsem delší dobu na iPhonu ani nepustil Spotify. To samozřejmě nebylo dáno jen tím, že jsem ještě neměl AirPody, ale zpětně jsem přišel na to, že ten přístup k poslechu je právě s bezdrátovými AirPody alespoň u mě úplně jiný.

Pochopitelně jsem předtím žádná bezdrátová sluchátka neměl. Respektive na běhání mám Jaybirdy, ale ty jsem jinak běžně nevytahoval. AirPody tak představovaly první větší zkušenost s bezdrátovými sluchátky při běžném denním provozu a mnohým se to možná nezdá, ale ten drát, který není, je vážně znát.

S AirPody jsem prakticky okamžitě začal poslouchat pořád, všude, kde to šlo. Když jsem dříve přecházel z budovy do budovy třeba jen pět, deset, patnáct minut, kolikrát jsem sluchátka ani nevytahoval. Částečně a podvědomě určitě i proto, že jsem je musel nejprve složitě rozmotávat, pak ještě kolikrát zastrkávat někde pod triko a až pak se mohlo poslouchat.

S AirPody zkrátka a dobře tohle všechno padá. Obuju si boty nebo za sebou zavřu dveře, otevřu krabičku, nasadím sluchátka a hraju. Okamžitě. Bez čekání. Bez chyb ve spojení. I to byla velká a pozitivní změna proti Jaybirdům, jež jsem znal.

I na té desetiminutové cestě tak můžu poslouchat prakticky celou dobu, což jsem začal využívat nejen na hudbu, ale také na audioknihy, respektive v mém případě hlavně na Respekt. Ideální časový prostor pro jeden článek a audiozáznamy mi rázem začaly dávat větší smysl.

airpods-iphone-macbook

Vážně to stojí za to

Pro některé může tohle všechno znít jako nesmysl. Vždyť můj jediný problém vlastně je jen to, že když jsem měl sluchátka s drátem, trvalo mi maximálně o pár desítek vteřin déle je nasadit a připravit – to přeci nemůže stát za těch pět tisíc. Jenže je prostě fakt, že s AirPody poslouchám úplně jinak a hlavně mnohem víc, což je pro mě nejdůležitější a pozitivní.

Nehledě na to, že je skutečně obrovská úleva, když se vám najednou nikde nemotá kabel a vy můžete s iPhonem manipulovat úplně normálně, zatímco vám v uších hraje hudba. To je zkrátka něco, co si musíte vyzkoušet, pokud to ještě neznáte, ale rozhodně už nebudete chtít jít zpátky. Volat jde s klasickými peckami také, ale AirPody jsou jako handsfree jednoduše dál. Zážitkem, pochopitelně.

Jedna věc, na kterou narážím vcelku často, je ovšem u bezdrátových jablečných pecek horší než u těch s drátem. AirPody si nenasadíte jednou rukou. Je to relativní maličkost, ale když už tu jsou ty plusy, je fér zmínit i tohle. Někdy prostě tu druhou ruku nemáte úplně po ruce.

Jak už jsem zmínil, návrat k drátu už pro mě po půl roce s AirPody prakticky není možný. Nedává smysl. Ostatně začal jsem na domácí použití pokukovat po nějakém kvalitnějším aparátu, protože jsem si řekl, že možná přeci jen i přes svůj hudební hluch ocením ten rozdíl, a na drátová sluchátka v obchodech už ani vůbec nekoukám. I když je možná budu používat hlavně jen vsedě u počítače, už mi to zkrátka nedává smysl.

Trochu problém je ale v tom, že mě Apple zhýčkal bezdrátovým čipem W1, bez něhož by byla ta zkušenost s AirPody dramaticky nižší. Vlastně bych si je s velkou pravděpodobností ani vůbec nekoupil. Zatím tedy zůstávám i doma u AirPodů, protože přepínat mezi iPhonem a Macem můžu lusknutím prstu. Což je to pohodlí, jenž dělá z AirPods produkt, který definuje Apple.

Za mě to rozhodně nejlepší jablečný produkt za poslední roky je, protože žádný jiný tolik a pozitivně nezměnil mé návyky.

.