Zavřít reklamu
iWant

Od rána do večera už s vámi Apple být nechce

iWant

Během pondělní keynote si velkou pozornost získala trojice funkcí v iOS 12 – Nerušit, Oznámení a novinka Screen Time. Jejich úkolem je určitým způsobem omezovat čas, který uživatelé na svých jablečných zařízeních stráví, nebo snížit míru, s jakou zařízení odvádějí jejich pozornost. Nelze si v této souvislosti nevzpomenout na slova E. Cua, v současnosti šéfa Apple Music, z roku 2016, kdy řekl:

„Chceme být s vámi od chvíle, kdy se probudíte, do doby, kdy se rozhodnete jít spát.“

V novinkách je vidět jasný posun, který je pravděpodobně reakcí na alarmující počet lidí závislých na mobilních telefonech i všudypřítomné bezcílné projíždění Instagramu nebo Facebooku. Apple tak vylepšil stávající funkce a umožnil svým uživatelům lépe se od zařízení odpoutat a zjistit, kolik času v každé aplikaci stráví.

Nerušit

Funkce Nerušit je vylepšena o noční režim, kdy displej ukazuje jen čas, aby se člověk, pokud se chce v noci podívat na hodiny, neztratil v hromadě oznámení, která by ho nutila zůstat vzhůru.

Další novinkou je možnost zapnout Nerušit na určitý čas nebo do doby, než uživatel opustí určité místo. Vylepšení v podobě automatického zapínání funkce pokaždé, když přijdeme na určité místo (třeba do školy nebo do práce), jsme se bohužel zatím nedočkali.

Oznámení

Uživatelé iOS mohou konečně uvítat seskupená oznámení, při doručení více zpráv se tak už nezahltí celá obrazovka, ale seskupí se přehledně pod sebe podle konverzace nebo aplikace, ze které pocházejí. Kliknutím tak lze zobrazit všechna seskupená oznámení. Co bylo na Androidu běžné, se tak konečně dostává i na iOS. Bude navíc jednodušší si Oznámení nastavit podle sebe přímo na uzamčené obrazovce a bez nutnosti otevírat Nastavení.

Screen Time

Funkce Screen Time (nebo Time Activity Report) umožňuje nejen sledovat, kolik času stráví uživatel v jednotlivých aplikacích, ale i pro ně stanovit časové limity. Po určité době se tak ukáže upozornění o překročení limitu. Zároveň lze nástroj využít jako rodičovskou kontrolu pro děti. Rodič tak může na zařízení svého dítěte nastavit maximální čas, určit omezení a dostávat výpisy o tom, které aplikace dítě nejvíce využívá a kolik času jejich užíváním stráví.

Pro dnešní dobu, kdy často máme sklon pouze ze zvyku kontrolovat oznámení a zapínat displej i pokud to vůbec není nutné (o projíždění feedu na Instagramu nemluvě), je to velmi užitečná kombinace funkcí, která by mohla přinejmenším zmírnit současný dopad technologií na dnešní společnost.