Zavřít reklamu

Máme tu poslední den týdne, a stejně tak i poslední den před tím, než vypukne celosvětová mánie v podobě vánočních svátků. Řada společností se tak z tohoto důvodu odmlčela a snaží se ideálně nevzbuzovat žádné kontrovrze a držet se při zemi. To znamená, že se tentokrát obejdeme i bez nějakých těch vesmírných výletů. Zato tu však pro vás máme několik žhavých novinek přímo z technologického světa, kterým vévodí především to, že Sony stáhla Cyberpunk 2077 z obchodu, Twitter experimetuje s funkcí hlasového chatu a Los Angeles se od asfaltu pomalu uchyluje k využití plastů. Pojďme se tedy ještě před Vánoci vrhnout na dnešní souhrn a odpočinout si od všudypřítomného stresu.

Sony se tvrdě staví proti Cyberpunku. Nabídne vrácení peněz a hru stáhla z obchodu

Snad nic poslední dobou nevzbudilo takové kontroverze a žhavé debaty jako právě Cyberpunk 2077. Právě tenhle titul z dílny polského studia CD Projekt RED totiž plně dostál svému názvu a je to opravdový punk. Mimo to, že hra nabídla při vydání celou plejádu více či méně závažných technickch chyb si totiž fanoušci stěžují i na samotný fakt, že titul nedostál očekáváním a tak nějak se mu nepovedlo naplnit přílši vysoké a vznešené ideje hráčů. I z tohoto důvodu se herní komunita rozdělila na dva nesmiřitelné tábory a stejně jako fanoušci, na vážkách jsou i vydavatelé a velcí hráči v podobě Sony, která se rozhodla učinit razantní krok a stáhnout hru z digitálního obchodu, alespoň dokud nebudou vyřešené ony nezbytné záležitosti.

Rozhodnutí přichází těsně poté, co hráči začali masivně volat po možnosti vrácení peněz, a zatímco u počítačových verzí a Xboxu se nejedná o žádný problém, v případě PlayStationu nejde o úplně standardní proceduru. Místo toho, aby tak Sony musela den co den řešit tisíce žádostí nespokojených fanoušků tak japonský gigant zkrátka hru stáhl z obchodu a dušuje se, že ji vrátí zpět, až budou ošetřeny nejvážnější technické chyby. Konec konců, hra běží na konzolích staré generace příšerně a kvůli nedostatku kusů PlayStation 5 se mnoho hráčů k nové generaci ještě nedostalo. Herní studio tak chce počkat, než se situace uklidní a především si chce zvýšit reputaci tím, že umožní tento nestandardní postup.

Twitter testuje chatovací kanály. Nově by se tak mediální gigant mohl konkurovat zavedeným platformám

Když přijde na technické změny, je mnoho velkých technologických gigantů poněkud konzervativních a opatrných. Ostatně, řada společností si nechce proti sobě poštvat fanoušky a Twitter není výjimkou. Přesto se po masivním redesignu oblíbená sdělovací platforma uchýlila k experimentům, kdy testuje nové funkce, které by mohly komunitě obohatit zážitek z používání služby a zároveň by tím společnost zvýšila její konkurenceschnopnost. Řeč je konkrétně o hlasových kanálech a chatu, tedy speciálních místnostech, kde by uživatelé mohli využívat mikrofon a nemuseli by se omezovat výhradně na text a poněkud osekané příspěvky.

Speciální funkce s názvem Spaces má tak sloužit jako jakýsi předěl mezi standardním chatováním a hlasovými záznamy. Mimo dedikované místnosti totiž uživatelé mohou nově také nahrát hlasový tweet, nebo připojit krátkou zprávu. Twitter chce tímto nejen konkurovat zavedeným platformám jako je Discord nebo Facebook, který tuto možnost nabízí už dlouho, ale také nabídnout zcela nvoý zážitek, který v dnešní urychlené době bude korespondovat s tím, co uživatelé vlastně po platformě požadují. Konec konců, nahrát krátký hlasový záznam je o poznání pohodlnější a jednodušší než psát znakově omezený příspěvek a dokážeme si dost dobře představit, že tato funkce uleví i novinářům, kteří na Twitteru často vyjadřují své myšelenky a pocity týkající se nejnovějších událostí.

Los Angeles jako město budoucnosti. Zastupitelé odklepli využívání plastu místo asfaltu

V dnešní progresivní době se čím dál tím více společností, zejména těch technologických, ulevit životnímu prostředí a pokud možno nahradit stávající zavedené způsoby, které neodpovídají normám a v mnoha ohledech překračují stanovené meze. Nejinak je tomu i u společnosti TechniSoil, která spadá pod konglomerát Neo. Právě ta si dala za cíl revolucionizovat odvětví výstavby silnic a dálnic a nabídnout alternativu, která zároveň výrazně ovlivní životní prostředí. Řeč je o speciální metodě zpracování asfaltu, která dosud spočívala v tom, že se veřejně dostupné  cesty spoléhaly výhradně na čistý asfalt. Naštěstí ale tvůrci inspirovaní solárními silnicemi nabíjejícími elektromobily přispěchali s novým řešením, díky němuž by se za každý kilometr ušetřilo až 150 tisíc plastových lahví.

Inženýři z TechniSoil totiž vymysleli způsob, jakým lze plastové lahve zabudovat přímo do asfaltu a „přimíchat“ je takovým způsobem, že nebude ovlivněna konzistence ani spolehlivost tohoto druhu materiálu. Zároveň nebude nutné plasty recyklovat, nebo se jich jednoduše zbavovat na nesčetných skládkách, které město obklopují. Díky tomu by se ulevilo nejen rozpočtu města, ale i životnímu prostředí a jednalo by se o výhru pro všechny. Všichni tak nápad kvitují a je jen otázkou času, než se přejde jeho realizaci. Tak či onak se jedná o skvělou alternativu a nezbývá než doufat, že se na metodu adaptují i další města. A nám nezbývá než vám popřát hezké a klidné svátky beze stresu a především strávené s vašimi nejbližšími. Nebojte se, za pár dní bude rok 2020 za námi a zářná technologická budoucnost před námi.

.