Zavřít reklamu

Nacházíme se v prvním dni 38. týdne roku 2020. Věřte nebo ne, za pár dní nám začne podzim, a poté už tady jsou Vánoce. Nepředbíhejme ale zbytečně a pojďme se společně v tomto článku podívat na souhrn novinek ze světa IT. Konkrétně se dnes podíváme na velký obchod, který uskutečnila nVidia a společnost SoftBank, a poté si řekneme více o situaci ohledně TikToku.

Akvizice Arm Holdings nVidií je na spadnutí

Je to několik týdnů nazpět, co jsme vás na našem magazínu informovali o tom, že se nadnárodní japonská společnost SoftBank chystá odprodat svou firmu Arm Holdings, kterou dohromady vlastnila cca čtyři roky. Po odkoupení v roce 2016 měla SoftBank s Arm Holdings opravdu velké plány – a ještě aby ne. Očekával se obrovský rozmach architektury Arm a čekaly se obrovské objednávky, z čehož však bohužel sešlo. Za ty čtyři roky nevykazovala firma Arm Holdings žádný pořádný zisk, na druhou stranu ale závratnou ztrátu. Je tedy logické, že takovou firmu není důvod dále držet a trápit se. A přesně tohle je důvod, proč se SoftBank rozhodlo Arm Holdings odprodat. Prvně to vypadalo, že by o Arm Holdings mohl mít zájem Apple. Šuškalo se dokonce o tom, že už se měla jablečná společnost i domlouvat na odkoupení, nakonec z toho však sešlo, jelikož hrozil střet zájmů – ostatní společnosti závislé na Arm Holdings měly totiž strach, aby je Apple po odkoupení nějakým způsobem neodřízl nebo negativně neovlivnil.

arm_nvidia_fb
Zdroj: 9to5Mac

Právě Arm Holdings totiž drží licence na A-series procesory od Applu, které tepou v iPhonech, iPadech, Apple TV a dalších jablečných zařízeních. Navíc k tomu Apple nedávno oznámil příchod vlastních ARM procesorů Apple Silicon, takže by se mu zajisté akvizice Arm Holdings hodila. Jak už jsem ale zmínil výše, tak z akvizice sešlo a do „hry“ se připojila nVidia. Ta se objevila z čista jasna a o akvizici Arm Holdings jevila vcelku velký zájem. Pro veřejnost byl tento zájem vidět ještě před několika týdny, poté však o celé situaci bylo ticho po pěšině. Ukázalo se však, že v tomto tichu probíhalo intenzivní domlouvání podmínek mezi nVidií a SoftBank, jelikož dnes jsme se dozvěděli, že se obě strany dohodly a nVidia by měla provést akvizici Arm Holdings za 40 miliard dolarů. To, že se obě strany dohodly, však ještě tak úplně nic neznamená. Vše musí ještě projít přes různé úřady, které budou kontrolovat možný střet zájmů a další aspekty. Pokud vše proběhne podle plánu, bude nVidia vlastnit 90% část Arm Holdings, SoftBank si poté ponechá zbylých 10 %.

Oracle jakožto možný kupec americké části TikToku, anebo lež?

Podobná situace, kterou jsme popsali v odstavcích výše, se týká i TikToku. Jak jistě víte, tak se americká vláda před několika týdny rozhodla, že má v plánu zakázat ve Spojených státech populární sociální síť TikTok. Tomuto nápadu pomohlo rozhodnutí indické vlády, která v Indii bez větších servítek TikTok zakázala, a to z důvodu údajného špehování a sbírání citlivých dat uživatelů. USA se ale nakonec rozhodlo, že z celé situace vytěží co nejvíce může a došlo tak k vytvoření jakéhosi business plánu. První možností je, že dojde ke kompletnímu zákazu TikToku v USA, druhou možností poté je, že se americká část TikToku odprodá americké společnosti, která poté provedete kompletní „revitalizaci“ a zaručí, že nebude sbírat žádná citlivá data a ukončí údajné špehování. O TikTok měl zprvu největší zájem Microsoft a Donald Trump, současný prezident USA, dal oběma společnostem několik měsíců na potenciální vyřešení dohody. Momentálně je však ohledně celé situace víceméně ticho, avšak očekávaně – Microsoft totiž uvedl, že dokud nedojde k uzavření dohody, tak o ní nebude žádným způsobem veřejnost informovat.

Kromě Microsoftu však měla později o americkou část TikToku zájem také společnost Oracle a karta se v tomto případě obrátila. I přesto, že měl tuto dohodu podle všeho vyhrát Microsoft, tak v posledních dnech naopak začaly prosakovat informace o opaku. Podle dostupných zpráv měl dohodu se společností ByteDance, která stojí za TikTokem, vyhrát právě Oracle, který se o celou situaci začal zajímat o mnoho později. Zdá se vám to už teď zamotané? Nebojte, ve skutečnosti je to zamotané ještě o mnoho více. Čínská média totiž tvrdí, že se společnost ByteDance rozhodla americkou část TikToku neodprodat. O tom nakonec informoval i Microsoft, který tuto informaci potvrdil ve svém blogovém příspěvku. Na provedení dohody má ByteDance ještě šest dní, do 20. září, na provedení celého obchodu má poté čas do 12. listopadu. Pokud se ByteDance s nějakou americkou společností nedohodne, tak dojde 29. září k zakázání TikToku v USA. Prozatím tedy vůbec není jasné, zdali se Oracle stane vlastníkem americké části TikToku, anebo zdali bude TikTok v Americe zakázán. Rozhodně vás ale o tom budeme informovat v dalších souhrnech.

.