Zavřít reklamu

Být běžným Rusem nemusí být v aktuální době moc radostné. Na druhé straně se alespoň od Ukrajinců nemusejí úplně bát o své životy. Samo Rusko jim blokuje služby, které se s jeho vpádem na Ukrajinu neztotožňují, stejně jako mnohé jiné omezují své možnosti z důvodu vytváření tlaku na ruské obyvatele.  

Služby zablokované Ruskem 

Instagram 

Teprve 14. března jako jednu z posledních platforem zablokovalo Rusko Instagram. Zablokován je z toho důvodu, že se ruskému cenzurnímu úřadu Roskomnadzor nelíbí, jak provozovatel řídí moderátory na síti, a také, že na ní povoluje výzvy k násilí na ruských vojácích a představitelích státu. 

Facebook 

Blokace Facebooku, tedy také služby společnosti Meta, proběhla už 4. března. Ruský cenzurní úřad tak učinil z důvodu nespokojenosti s informacemi, které se v síti objevovaly ohledně invaze na Ukrajinu, ale také protože Facebook údajně diskriminoval ruská média (což je pravda, protože odstřihl RT nebo Sputnik na celém území EU). WhatsApp, tedy další služba společnosti Meta, zatím funguje, i když je otázkou, jak dlouho ještě bude. I skrze ní lze totiž sdílet informace, které se censurnímu úřadu nemusí líbit.

Twitter 

Ruské propagandě se samozřejmě do krámu nehodilo ani to, jak Twitter ukazoval záběry z války, protože ty údajně zobrazují nepravdivá fakta (jako třeba najaté herce ve vojenských uniformách atd.). Chvíli po tom, kdy byl tedy zablokován přístup k Facebooku, byl odstřihnut i Twitter a to ve stejný den. 

YouTube 

Do třetice všeho „dobrého“ byla při pátku 4. března Ruskem zablokována i síť YouTube, a to s úplně stejného důvodu, jako tomu bylo učiněno u Twitteru. Ten však původně odstřihl Rusko od monetizačních funkcí.

Služby omezující v Rusku svou činnost 

TikTok 

Čínská společnost ByteDance zakázala ruským uživatelům platformy možnost nahrávat do sítě nový obsah nebo pořádat živá vysílání. Není to ale z důvodu vyvíjení tlaku, jako spíše z obav o ruské uživatele. Ruský prezident totiž podepsal zákon týkající se fake news, který hovoří až o 15 letech vězení. TikTok tak nechce, aby byli jeho uživatelé potenciálně ohroženi svým neuváženým vyjádřením publikovaném v síti a následně stíháni a souzeni. Ostatně ani sama společnost neví, jestli nemá zákon vliv také na ní, jako distributora podobných názorů.

Netflix 

Lídr na poli VOD služeb pozastavil na celém území své veškeré služby. Projevuje tím nesouhlas s vpádem na Ukrajinu. Vyjma toho společnost ukončila veškeré projekty, které v Rusku probíhaly. 

Spotify 

I lídr na poli streamování hudby omezil své fungování, i když ne tak striktně jako jeho video protějšek. Zatím totiž zablokoval jen placené služby v rámci Premium předplatného. 

.