Zavřít reklamu
iWant

Cenami ověnčené Stardew Valley míří na iOS. Hru si můžete už předobjednat

iWant

Jedna z velmi populárních a nejlépe hodnocených her posledních let míří na iOS. Uživatelé jablečných telefonů a tabletů se budou moci od podzimu ponořit do pixel-artového světa všeobecně oblíbené hry Stardew Valley, jež si odbyla svou premiéru před dvěma lety na PC a následně také na dalších herních platformách. A hráči s iPhony a iPady se mají na co těšit neboť kdekoliv se Stardew Valley objevila, tam budila nadšené reakce a opěvující recenze.

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o další generickou pixel-artovou hříčku, která se chce jen svézt na vlně popularity tohoto žánru, který před několika lety prudce ožil. Opak je však pravdou a Stardew Valley je kritiky vyzdvihovaná hra, jež nabízí plnohodnotný gameplay, skvělé zpracování, špičkovou atmosféru doplněnou příjemně uvolňujícím zážitkem. Recenze (ať už jde o ty na Steamu, Metacritic apod) hovoří jasně.

A o co vlastně jde? Jedná se o jakýsi „farmářský simulátor“, který má však k primitivním (a po penězích bažících) titulům jako je Hey Day daleko. Ve hře se ujmete staré farmy po svém dědovi, která je v dezolátním stavu a vaším cílem je jí vybudovat zpět. Zprvu jednoduchý koncept se zde potkává s propracovanými herními mechanikami a obrovskými možnostmi toho, co můžete v herním světě dělat. Ať už jde o pěstování plodin, starání se o zvířata či produkci a prodej zboží, jednotlivých mechanik je ve hře spoustu. To je také největší rozdíl mezi dalšími podobnými hrami na mobilních platformách. Zde je zkrátka vidět, že se původně jednalo o komplexní PC hru se vším, co k ní patří. Nikoliv o jednoduchou mobilní hru, jejíž jediný cíl je tahání peněz z hráčů pomocí mikrotransakcí.

Hra nabízí také další herní prvky jako je prozkoumávání dolů a těžba, rybaření, navazování kontaktů s ostatními NPC ve vesnici, cyklické roční období, specifické události vázané na čas a roční období a mnoho dalšího. Mobilní verze má být kompletním portem z jiných platforem, jediným rozdílem má být úprava uživatelského rozhraní pro potřeby dotykových telefonů. Jedinou změnou oproti PC verzi je absence multiplayeru. Pokud máte Stardew Valley zakoupenou přes Steam, za pomocí iTunes si budete moci synchronizovat své uložené pozice.

Hra se v App Store objeví již za dva týdny, tedy 24. října s tím, že je hru možné předobjednat již dnes (přímý link do App Store zde). Cena hry je 199,- a jedná se o klasický platební model – tedy žádné mikrotransakce. Poměr ceny a obdrženého obsahu je v tomto případě nevídaný. Pokud máte podobný žánr rádi a o SV jste ještě nikdy neslyšeli, přečtěte si nějaké recenze, resp. se podívejte na nějaká videa. Na poměry mobilních her půjde o klenot.