Zavřít reklamu

Microsoft musel v loňském roce upustit od svého projektu na uvedení platformy pro streamování her xCloud na iOS. To samozřejmě kvůli neoblomným pravidlům App Storu. Nyní e-maily od Microsoftu odhalily, že se přesto společnost pokusila vyjednávat s Applem. Podobně na tom byla už dříve společnost Sony. 

Včera jsme vám přinesli článek pojednávající o AAA hrách v App Store a Apple Arcade. Jistě, v obou najdete kvalitní tituly, těm konzolovým se však nevyrovnají. A to je zde přitom elegantní řešení, které na displeje iPhonů a iPadů může přinést každý populární, a především plnohodnotný dospělý titul. Samozřejmě se zde bavíme o streamování her, u kterého navíc nezáleží na výkonu vašeho mobilního telefonu nebo tabletu.

Hezká snaha Microsoftu 

The Verge uvedl, že se Microsoft skutečně různými způsoby snažil přinést své hry do App Storu. Společnost totiž začala její xCloud pro iOS testovat už v únoru 2020, ale vývoj samostatné aplikace ukončila v srpnu poté, co Apple jednoduše oznámil, že taková služba v jeho App Store prostě povolena nebude. Smysl streamu her je totiž ten, že ty běží na serveru poskytovatele, v tomto případě tedy Microsoftu. Jenže Apple zde říká, že aplikace fungující jako jakékoli alternativy App Store, jsou zakázány. Streamování her povoluje pouze v případě, že jsou vydány jako samostatné aplikace, a to by zde nebyly, protože by byly součástí aplikace xCloud.

E-maily mezi vedoucí obchodního rozvoje Xboxu Lori Wrightovou a několika členy týmu App Store zmiňují, že Microsoft v tomto ohledu vyjádřil značné obavy, jak by bylo vydávání her jako samostatných aplikací nepraktické nejen kvůli technickým problémům, ale také proto, že by to frustrovalo samotné hráče. Microsoft i jeden čas přemýšlel nad tím, že by vydal v App Store hry jako jistou formu odkazu. Taková hra by se stáhla z App Store (prakticky by šlo jen o odkaz), obsahovala by ale vlastní popis i obrázky a další náležitosti, její chod by však byl streamovaný ze serveru. 

I zde Microsoft narazil. Protože by hra byla zdarma a hráči by se do ní přihlásili formou svého Xbox Game Passu, Applu by zase utíkaly peníze, což nechce dopustit. Není tedy divu, že i toto Apple neumožnil. Řešení by mohlo projít v tom případě, že by se za hru platilo přímo v App Store, díky čemuž by šly Applu procenta z provedené platby, tím ale vyvstává otázka, jak by to bylo s předplatným. Nepomohly ani argumenty, že by iPhone a iPad tímto krokem získaly početný zástup skutečně plnohodnotných AAA her, které App Storu jednoduše chybí.

Sony a Playstation Now 

Redmondská společnost nebyla jediná, která se o pokoušela přinést stream her na platformy iOS a iPadOS. Jistou snahu projevila i společnost Sony s její platformou PlayStation Now. Tyto informace vyplynuly z kauzy Epic Games, která odtajnila plány společnosti uvést podobnou službu do App Store dokonce už v roce 2017.

V té době bylo Playstation Now dostupné na PS3, PS Vita a Plastation TV, stejně jako podporovaných televizích a Blue-ray přehrávačích. Následně však přešlo jen a pouze na PS4 a PC. Ani Sony tehdy neuspělo, i když to prý bylo z toho důvodu, že Apple už chystal Apple Arcade, které představil o dva roky později.  

Řešení je prosté 

Ať už se ale jedná o Microsoft xCloud nebo Google Stadia a ostatní, tak minimálně tito poskytovatelé přišli na to, jak legálně restrikce Applu obejít. Stačí jim k tomu Safari. V něm se přihlásíte do patřičných služeb svými údaji a prostředí prakticky supluje aplikaci, která by však v App Storu neprošla. Je to sice méně uživatelsky přívětivé, ale funguje to. Hráči tedy mohou být nakonec spokojení, protože možnost hraní tříáčkových titulů tak jednoduše na iPhonech i iPadech již mají. Jen bez jakéhokoli přispění Applu. Textem klasického rčení se tak dá říci, že poskytovatelé i hráči se nažrali, ale Apple zůstal hladový, protože mu z tohoto řešení nejde ani dolar a je vlastně jen za hlupáka. 

.