Zavřít reklamu
iWant

Svět, jak ho známe, se s příchodem 5G sítě od základu změní. Kdy to bude?

iWant

Tisková zpráva: Budoucí nástupkyně 4G LTE, 5G síť, by měla nejen umožnit přenos dat téměř „nadsvětelnou rychlostí“ (100× rychleji než doposud), ale především pomoci zlepšit energetickou účinnost, využití dronů řízených na dálku i AI a posloužit k rozšíření virtuální reality a zprovoznění plně autonomní vozidel. Po jejím uvedení do provozu by také mělo definitivně odzvonit kabelům. Kdo ji už v pilotním režimu testoval a kde? A kdy se jí dočkáme v ČR?

Před 5 lety bylo k mobilní síti připojeno něco kolem 5 miliard zařízení, v roce 2020 se předpokládá, že to bude 50 miliard. Mimo to se neustále rozvíjí technologie senzorů a automatického řízení. To, že bude potřeba přijít s novou a lepší mobilní sítí, bylo tedy již několik let zpátky nad slunce jasné. A jednotlivé státy i společnosti se na tento krok již pečlivě připravují.

Podle serveru CNN.com je na spuštění nové generace mobilního internetu nejlépe připravená Čína. Na paty jí ovšem šlape Jižní Korea, kde už si 5G dokonce na vlastní kůži vyzkoušeli, a to během zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Síť byla využita například k živým 360stupňovým přenosům, v samořídících autobusech a překvapivě i při odhánění divokých prasat. Pomyslnou třetí příčku v připravenosti pak drží Spojené státy americké.

Ani naši tuzemští operátoři ovšem nezahálejí. Společnosti O2 se v loňské aukci kmitočtů podařilo za 203 milionů korun vydražit blok 40 MHz v pásmu 3,7 GHz. Díky tomu, co se inovací týče, předehnala všechny své konkurenty. Novou technologii nyní začíná testovat v reálném provozu. Činí se také T-Mobile. Operátor to dal do kupy se známým výrobcem telefonů Huawei a společně provedli nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v celé kontinentální Evropě. Ten probíhal na území pražských Petrovic.

Podle předsedy rady Českého telekomunikačního úřadu, Jaromíra Nováka, se dá předpokládat, že si na 5G začnou brzy brousit zuby i velikáni automobilového průmyslu, například společnost Škoda Auto sídlící v Mladé Boleslavi. Koneckonců, když se v roce 2012 začalo se zprovozňováním současné 4G sítě, bylo právě toto středočeské město, kterým protéká řeka Jizera, první, jež se mohlo pochlubit celoplošným pokrytím.  V ČR ale prozatím blokuje zavedení 5G sítě nedostatečná infrastruktura. Aby bylo možné přenášet větší objemy dat, je nutné posílit stavbu optických sítí k základnovým stanicím. Přesto jsou odborníci optimističtí a nepředpokládají, že bychom měli být se zprovozněním superrychlého internetu nějak razantně pozadu oproti ekonomicky vyspělejším státům. 5G sítě bychom se mohli dočkat už někdy na přelomu června a července 2020, kdy má dojít k uvolnění frekvence 700 MHz na které nyní funguje digitální televizní vysílání. S tím, že alespoň ze začátku bude fungovat současně se 4G LTE.