Zavřít reklamu

Téměř každý z nás se jistě někdy dostal do situace, kdy potřeboval převést určitý soubor do jiného formátu, aby jej mohl například otevřít či editovat v potřebné aplikaci. Typicky to může být situace, kdy chcete převést soubory s příponou PDF do formátu DOCX, abyste je mohli co nejjednodušeji upravit ve Wordu. Nevidomí uživatelé se však setkávají s jinými problémy – konkrétně se jedná o nepřístupné dokumenty.

Mezi nejméně přístupné dokumenty pro nevidomé patří právě zmíněné PDF. Ne, že by PDF jako takové bylo pro zrakově handicapované nečitelné, některé soubory jsou však strukturované tak, že nejsou přizpůsobené odečítacímu programu. Například se v dokumentu může nacházet mnoho obrázků a poslepu se v nich prakticky nedá zorientovat. Na převod dokumentů do přístupné podoby existují hned několik aplikací a nástrojů. V tomto článku se však podíváme na webovou aplikaci, která je jednak jednoduše použitelná, a jednak zcela zdarma. Nazývá se RoboBraille a i přesto, že se nejedná o úplně nový projekt, tak se mu dnes budeme věnovat.

Prostředí webové stránky je doopravdy jednoduché – nenajdete na ní v podstatě žádné rušivé elementy. Nejprve si zvolíte jazyk samotného webu a dobrou zprávou je, že v seznamu nechybí ani čeština. Poté si stačí vybrat, jestli chcete vložit odkaz, soubor nebo text. Co se týče souborů, je podporováno mnoho formátů, a to jak textových, tak i obrázkových. Pokud tedy nevidomý potřebuje převést text z obrázku například do PDF, není zde nejmenší problém. Jediným lehce limitujícím faktem je, že velikost souboru nesmí přesáhnout 60 MB.

Následně si zvolíte, do jakého formátu byste chtěli soubor převést. Zde máte na výběr z možností MP3, Braille, Elektronická kniha a či Konverze zvyšující přístupnost. U první volby asi nemusím nic vysvětlovat, text vám bude předčítán syntetickým hlasem. Co se týče formátu Braille, dokument se utvoří tak, aby byl co nejvhodnější na vytisknutí v Braillově písmu, které používají nevidomí. U volby Elektronická kniha najdete několik formátů, mezi které patří například EPUB, co se týče poslední možnosti, najdete zde formáty DOCX, PDF nebo třeba XLS. Po výběru již stačí zadat e-mailovou adresu a odeslat požadavek. Výsledný soubor by měl do několika minut dorazit, samozřejmě však záleží na velikosti souboru, který jste do systému nahrávali.

Abych řekl pravdu, RoboBraille už mě několikrát zachránil v situacích, kdy jsem dostal dokument, který pro mě s odečítačem obrazovky nebyl čitelný. To, jestli jej běžní uživatelé využijí, úplně nedokáži posoudit, minimálně nevidomým bych však zajisté doporučoval si webovou aplikaci vyzkoušet. Z výsledku budou rozhodně překvapeni.

.