Zavřít reklamu

Chytré reproduktory HomePod (2. generace) a HomePod mini disponují senzory pro měření teploty a vlhkosti vzduchu. Apple tuto novinku odprezentoval v souvislosti s představením nástupce původního HomePodu, kdy zároveň funkcionalitu senzorů odemkl i u staršího modelu mini. Ten sice potřebným hardwarem celou dobu disponoval, ale plného zprovoznění se dočkal až s příchodem operačního systému HomePod OS 16.3.

HomePod mini je tady s námi již od října 2020. Na zprovoznění takto jeho důležitých funkcí jsme si museli počkat něco málo přes dva roky. Nyní jsme se už ale konečně dočkali a jablíčkáři jsou pochopitelně nadšení. Data ze senzorů lze totiž ve velké míře použít pro automatizaci chytré domácnosti, což se může leckomu hodit. Jak se navíc nyní ukazuje, jejich využitelnost se dá pravděpodobně ještě rozšířit.

Jablíčkáři slaví, konkurence zůstává klidná

Než se zaměříme na samotnou využitelnost, pojďme si ještě v rychlosti posvítit na konkurenci. Apple v roce 2020 představil HomePod mini jakožto odpověď na nízké prodeje původního HomePodu a jako reakci na konkurenci. Sami uživatelé totiž jasně ukázali, o co vlastně mají zájem – cenově dostupný, menší chytrý reproduktor s funkcemi hlasového asistenta. HomePod mini se tím stal konkurencí pro Amazon Echo 4. generace a Google Nest Hub 2. generace. Přestože se Apple konečně setkal s úspěchem, pravdou je, že v jedné oblasti na svou konkurenci strádal. Tedy až doposud. Oba modely totiž dávno disponovaly senzory pro měření teploty a vlhkosti vzduchu. Například zmiňovaný Google Nest Hub dokázal vestavěný teploměr použít k analýze klima v konkrétní místnosti. Výstupem pak mohla být informace o tom, že špatný vzduch může narušovat spánek uživatele.

Z tohoto jasně vyplývá další možné využití i v případě jablečných chytrých reproduktorů. Jak už jsme zmínili výše, ty své senzory dokážou využít pro případnou tvorbu automatizací. V tomto směru mají jablíčkáři prakticky volné ruce a je už jen a pouze na nich, jak s těmito možnostmi naloží. Samozřejmě ale ve finále záleží na celkové vybavenosti domácnosti, dostupných chytrých produktech a podobně. Apple by se však mohl inspirovat u konkurence a přinést podobnou vychytávku jako Google Nest Hub. Příchod funkce analyzující kvalitu ovzduší s ohledem na spánek by jablíčkáři přivítali s otevřenou náručí.

Google Nest Hub 2. generace
Google Nest Hub (2. generace)

Teploměr pro kvalitní zvuk

Zároveň se mezi jablíčkáři objevují zajímavé teorie o dalším využití senzorů. V takovém případě se nejprve musíme vrátit v čase do roku 2021, kdy známý portál iFixit rozebral HomePod mini a vůbec poprvé odhalil, že vůbec disponuje teploměrem a vlhkoměrem. Experti následně zmínili zajímavou věc. Podle jejich slov by data ze senzorů mohla být využita i pro zajištění lepší kvality zvuku, respektive pro jeho přizpůsobení aktuálním podmínkám ovzduší. Nyní se vraťme do současnosti. Apple totiž nový HomePod (2. generace) představil formou tiskové zprávy. V té přitom zmiňuje, že produkt využívá „room-sensing technology“ pro přizpůsobení zvuku v reálném čase. Room-sensing technology si pravděpodobně můžeme vyložit jako zmiňované dva senzory, které mohou být ve finále klíčové pro optimalizaci prostorového zvuku. To ale Apple oficiálně nijak nepotvrdil.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.