Zavřít reklamu

Produktová nabídka jablečných počítačů je po poslední keynote Applu značně roztroušená až zmatečná. Kalifornská firma totiž za celou prezentaci představila víceméně jen jeden nový notebook (když přimhouříme oko, tak dva) a všechny ostatní modely ponechala beze změny. Hitem večera tak byly nové MacBooky Pro, jenže stály až příliš osamoceně. Apple k nim zapomněl přibalit jak nové počáteční, tak koncové hráče.

Vstupní model do světa jablečných (přenosných) počítačů – okrajový jedenáctipalcový MacBook Air – je zcela mrtev. Jeho kolega s třinácti palci pokračuje dál a je s ním třeba ještě na chvíli počítat, ale zůstává už drahně dlouho prakticky beze změn. Nadále však MacBook Air pro mnoho zákazníků představuje vstupenku mezi počítače Applu, a tak zůstává v nabídce i přesto, že již svým vybavením přestává stačit.

Po čtvrteční keynote zkrátka panují minimálně smíšené pocity a když se na věc podíváme s odstupem, musíme se nutně ptát: opravdu nás Apple tlačí k tomu, abychom více používali iPady?

Nejlevnější MacBook Pro bez dotykového panelu vyjde na 45 tisíc korun. Za tu cenu lze problémů pořídit velký iPad Pro, a to včetně kompletního vybavení (Apple Pencil, Smart Keyboard). Za necelých dvacet tisíc korun lze také zakoupit starší iPad Air 2, opět včetně příslušenství. Mnoho lidí tak musí přehodnotit svůj postoj a popřemýšlet, co od zařízení očekávají a zda by jim nestačil nějaký iPad. Už jenom kvůli tomu, že ho lze koupit za polovic.

Do hry také vstupuje dvanáctipalcový MacBook, jehož cena ovšem nadále zůstává velmi vysoko, na téměř čtyřiceti tisících. Nejdostupnější tak je Mac mini, který pořídíte už od patnácti tisíc korun, jenže je k němu třeba připočítat monitor, klávesnici a myš a přes dvacet tisíc se přehoupnete velice snadno.

Apple zkrátka jen potvrdil, že iPady a mobilní zařízení obecně jsou pro něj mnohem důležitější než počítače. Je to ostatně vidět i na marketingu a zájmu vývojářů. Kamkoliv Tim Cook přijede, drží v ruce iPad, a již se nejednou vyjádřil v tom smyslu, že přestává vidět důvod, proč by si měl někdo kupovat počítač, když je tady právě iPad. Modely Pro sice mohou začínat na za tablet vysokých dvaceti tisících, jenže pořád to je ani ne poloviční cena proti nejnovějšímu MacBooku Pro.

Segment počítačů zažívá velký útlum, o čemž by mohly smutně hovořit iMacy, Macy mini i Macy Pro, kterých se Apple ani slůvkem nedotkl a zarmoutil nejednoho uživatele. Ze hry totiž Apple systematicky nevytlačuje jen nejdostupnější notebook MacBook Air, ale zcela zapomněl také na profesionální uživatele, pro něž iMac nebo Mac Pro často představuje stroj pro živobytí. Mnozí si nyní kladou otázku, jestli má ještě cenu čekat na nové modely, nebo nepřistoupit na hru Applu a nekoupit nový MacBook Pro a k tomu třeba dva nové displeje od LG.

Více než kdy jindy se musejí zákazníci začít uvědomovat a hodnotit, co od svého zařízení vlastně očekávají a k čemu ho chtějí. A kolik jsou do něj ochotní investovat. Chcete levný počítač? Zůstaňte u MacBooku Air, ale nečekejte výdobytek moderní doby. Jestli chcete právě ten, kupte dvanáctipalcový MacBook, ale musíte sáhnout trochu hlouběji do kapsy.

Pro mnoho uživatelů proto místo toho začne reálně připadat v úvahu iPad, který pro základní věci, jako je surfování po internetu, sledování sociálních sítí a konzumace multimediálního obsahu, často stačí. Navíc u iPadů máte jistotu, že o ně Apple pravidelně pečuje. Až pokud vyřadíte všechny výše zmíněné možnosti, otevře se vám nový MacBook Pro, který je ovšem zejména svou cenou aktuálně položen skutečně pro ty nejnáročnější uživatele.

.