Zavřít reklamu

Zatímco ve včerejším souhrnu jsme vás informovali o vcelku zajímavých zprávách, tak dnes tomu bohužel tak úplně není. V IT světě se ale i přesto něco málo událo – v dnešním souhrnu se tedy zaměříme na to, proč Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy Spojeného království vyšetřuje akvizici společnosti GIPHY, kterou provedl Facebook. V další zprávě vás informujeme o novinkách v aplikacích, které jsou součástí balíčku Adobe Creative Cloud, a nakonec uspokojíme také automobilové nadšence – značka Ford totiž představila nového právoplatného Mustanga s označením Mach 1 2021.

Facebook je (opět) vyšetřován

Pokud alespoň jedním okem sledujete dění okolo Facebooku, tak vám určitě před několika dny neunikla informace o tom, že Facebook provedl akvizici sociální sítě GIPHY. Pro ty méně znalé, tak síť GIPHY slouží především pro sdílení animovaných obrázků GIF, které lze poté používat kdekoliv na internetu – GIPHY najdete dokonce i v rámci jablečných telefonů v aplikaci Zprávy. Vzhledem k tomu, že se jedná o vcelku velký a hodnotný nákup (Facebook za GIPHY zaplatil 400 milionů dolarů), tak tato informace obletěla také všemožné úřady – bylo by tedy zvláštní, kdyby se nějaký z nich nechytil. Facebook bude kvůli zmíněné akvizici vyšetřován Úřadem pro hospodářskou soutěž a trhy Spojeného království. Tento úřad má pochybnosti o tom, že Facebook síť GIPHY zakoupil jen kvůli tomu, aby se jednoduše řečeno „zbavil konkurence“. Facebook měl údajně porušit Enterprise Act 2002 (Zákon o podnikání z roku 2002), což je hlavní důvod vyšetřování. Akvizice sítě GIPHY je tedy prozatím pozastavená, a to do té doby, dokud nebude šetření u konce.

Giphy
Zdroj: Giphy

Nové funkce v balíčku Adobe Creative Cloud

Služba Adobe Creative Cloud je velmi rozšířená a neustále roste. V současné době si tento balíček předplácí více než 12 miliónů uživatelů – a mnoho z nich by si život bez něj nedokázalo představit. Adobe je jednou z těch společností, která se snaží neusnout na vavřínech, a tak často provádí různé aktualizace všech svých programů, které se v Creative Cloud nacházejí. Aktualizací tohoto populárního balíčku aplikací a služeb jsme se dočkali právě dnes. Adobe v případě těchto aktualizací uvádí, že přináší nové možnosti pro spojení, učení a kolaborování lidí, kteří mohou nově přetvořit své myšlenky do reality o mnoho rychleji.

Co se týče programů, které se aktualizací dočkaly, tak lze zmínit například Photoshop. V nové aktualizaci je do Photoshopu přidán nástroj, díky kterého lze jednoduše vytvořit výběr portrétu osoby. Tato funkce využívá umělou inteligenci Adobe-Sensei, která stojá za mnohými novými funkcemi Photoshopu. Tento nový nástroj se hodí především tehdy, kdy potřebujete vytvořit výběr portrétu osoby s dlouhými vlasy – všichni grafici ví, že provést výběr vlasů je naprostou noční můrou. Díky tohoto nástroje se však provede naprosto přesný výběr, což ušetří spoustu času a nervů. Aktualizace se dočkala také Adobe Camera Raw v Photoshopu, konkrétně došlo k úpravám uživatelského rozhraní. V případě Illustratoru se uživatelé dočkali podpory dokumentů na Cloudu, díky kterým lze všechny soubory z Illustratoru uložit na Adobe Cloud. Uživatelé tak budou, po vydání Illustratoru na iPad, schopni začít na dokumentu pracovat například na počítači, a poté jej jednoduše dokončit na iPadu.

adobe creative cloud aktualizace
Zdroj: Adobe

Dalších funkcí se dočkala například aplikace Premiere Rush – zde je nově k dispozici nástroj Auto Reframe, díky kterému mohou uživatelé jednoduše změnit upravit velikost videa. Novinek se dočkala také aplikace Adobe Fresco – konkrétně se uživatelé dočkali funkce pro zahájení živého přenosu, a tak mohou uživatelé streamovat své kreslící techniky z iPadu. V Lightroomu se poté uživatelé dočkali nové sekce Discover, ve které lze jednoduše sdílet fotografie, společně s možností Share Edits, s jejíž pomocí mohou uživatelé sdílet provedené úpravy. Přibyl také nástroj Local Hue. Novinky se dočkal také inDesign, kde nyní najdete možnost Share for Review. Díky této možnosti mohou designéři sdílet své dokumenty s kolegy, což má výrazně urychlit celý proces schvalování. Novinek se dále dočkala i samotná aplikace Creative Cloud, společně s aplikacemi Aero, XD, Behance, Premiere Pro, Spark, Adobe Fonts a další. Všechny změny si můžete prohlédnout na této stránce od Adobe.

Ford Mustang Mach 1

Pokud patříte mezi fanoušky automobilky Ford, tak vám dost možná před několika měsíci neunikl nový model s názvem Mustang Mach-E. Mnoho příznivců automobilky si stěžovalo, že model Mach-E žádným způsobem nezapadá do rodiny Mustang (kvůli své karoserii) – a to jsme ještě nezmínili fakt, že se původně měl Mach-E jmenovat Mach 1. Ford tohle označení u Mustangu používal již v roce 1969 a bylo by nekorektní tímto způsobem označit SUV, které „nemá s Mustangem nic společného“. Patříte-li mezi příznivce Mustangů, tak pro vás mám dobrou zprávu. Ford totiž představil nový Ford Mustang, a to s označením Mach 1 2021. Tohle označení není vybrané náhodou – u nového Machu 1 se totiž Ford v některých případech inspiroval původním notorickým modelem z roku 1969, taktéž s označením Mach 1. Ford Mustang Mach 1 2021 nabídne 480 koní (358 kW), točivý moment o hodnotě 570 Nm, přepracovaný sací systém a lepší chlazení motorového oleje. Co se týče motoru, tak bude samozřejmě využit pětilitrový osmiválec V8. Na nový Mach 1 se můžete podívat níže v galerii – co na něj říkáte?

Zdroj: 1 – computing.co.uk, 2 – macrumors.com, 3 – cnet.com

.