Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Facebook kupuje společnost Giphy, GIFy budou integrovány na Instagram

Populární web (a s ním spojené aplikace a další služby) na tvorbu a sdílení GIFů Giphy mění majitele. Společnost za údajných 400 milionů dolarů koupil Facebook, který hodlá celou platformu (včetně obrovské databáze gifů a skečů) integrovat do Instagramu a dalších svých aplikací. Facebook do této chvíle využíval API Giphy pro sdílení gifů ve svých aplikacích, a to jak na Facebooku jako takovém, tak i na Instagramu. Po této akvizici však bude propojení služeb úplné a celý tým Giphy, společně se svými produkty, bude nově fungovat jako funkční součást Instagramu. Dle prohlášení Facebooku se pro současné uživatele Giphy aplikací a služeb nic nemění. V současné době API Giphy využívá naprostá většina komunikačních platforem, mezi které patří například Twitter, Pinterest, Slack, Reddit, Discord a další. I přes prohlášení Facebooku bude zajímavé sledovat to, jak se nový majitel zachová s ohledem na používání Giphy rozhraní u některých konkurenčních služeb. Pokud GIFy rádi využíváte (Giphy má například rozšíření přímo pro iMessage), mějte se na pozoru.

Společnost TSMC chce vybudovat supermoderní továrnu v USA

Taiwanská společnost TSMC, která je globálním lídrem na poli výroby mikroprocesorů, se chystá stavět továrnu na území USA. S největší pravděpodobností jde o důsledek vyjednávání americké administrativy, která se snaží (alespoň částečně) zbavit závislosti na asijském regionu v oblasti kriticky důležitých technologií, mezi které výroba moderních mikroprocesorů zcela určitě patří. Plánovaná super moderní fabrika by měla vyrůst v Arizoně a měla by být jakýmsi pomyslným (re)startem masivního zahájení výroby mikročipů na území USA, čímž si země slibuje snížení závislosti na Číně, Taiwanu či Jižní Koreji. Detailní informace by se měly objevit někdy v následujících hodinách, pravděpodobně v noci na sobotu nebo v sobotu našeho času. Výroba by měla být zahájena nejpozději do konce roku 2023 a v nové továrně by docházelo k výrobě čipů za pomocí pokročilého 5nm výrobního procesu. Tento proces TSMC začne používat letos a Apple bude jedním z prvních zákazníků, pro kterého budou na tomto procesu vyráběny první čipy (SoC Apple A14).

tsmc

V návaznosti na tuto zprávu je třeba také zmínit jen několik hodin starou informaci, která se týká nejnovějšího rozhodnutí americké administrativy – to prakticky zakazuje spolupráci velkých světových dodavatelů mikročipů (včetně TSMC) spolupráci se společností Huawei. Jedná se tak o eskalaci v rámci americko-čínské obchodní války, resp. další opatření proti společnosti Huawei, která je trnem v oku (nejen) amerických zpravodajských služeb. Následující hodiny/dny ukáží, o jak zásadní krok se jedná. V souvislosti s TSMC jde však o velký zásah do podnikání, neboť zakázky z Číny (nejen pro Huawei), tvoří zhruba třetinu obratu společnosti (nebo to tak alespoň bylo v roce 2016). Pokud dotčené firmy plánují toto nové nařízení dodržovat, společnost Huawei bude prakticky odříznuta od technologií a výrobních kapacit pro potřebné procesory. Výrobní kapacity a knowhow ekvivalentních podniků v Číně zatím nejsou na takové úrovni, aby mohly podobný výpadek vykrýt.

huawei_logo_1

První gameplay z Ghost of Tsushima ukazuje, že hry z PS4 stále umí vypadat dobře

Na poli herních konzolí v současné době na plno probíhá závod v tom, který z týmů (Microsoft, Sony) dokáže lépe prodat svou nadcházející generaci konzolí. Subjektivně v tomto ohledu zatím vede Microsoft, Sony však se svou marketingovou kampaní nejspíše teprve začne. Nějaké náznaky jsme tu měli několik dní zpátky, kdy se na webu objevilo tech-demo nového Unreal Enginu 5, které mělo demonstrovat schopnosti jak nového enginu jako takového, tak PS5, na kterém mělo demo běžet v reálném čase. PS5 však zdaleka není to jediné, čemu se nyní Sony věnuje. V průběhu léta se totiž majitelé PlayStationů 4 dočkají zcela nového exkluzivního titulu Ghost of Tsushima, o kterém se toho doposud nic moc nevědělo. Nyní se na webu objevil zhruba 20 minutový gameplay, který ukazuje, že i tituly ze současné (a odcházející) generace konzolí mají po vizuální stránce stále co nabídnout.

Zdroje: The Verge, WSJ, Sammobile

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.