Zavřít reklamu

Tak nám do redakce dorazil i menší z iPhonů 14, nejdostupnější a nejkontroverznější model řady, o kterém se mluví zejména s ohledem na poměr cena/výkon. To samořzřejmě dokážeme posoudit až s odstupem času v samostatné recenzi, nyní je na řadě alespoň revize balení a prohlídka telefonu po otázce jeho vzhledu. 

Malá bílá krabička vyobrazuje telefon z jeho přední strany a nese stejný designový jazyk jako v případě modelů 14 Pro. Barvu tedy poznáte jen podle rámečku, zvolené tapety a drobného popisu na spodní straně. Barvu telefonu ale nesou i popisy na krabičce.

Modrá je super 

V ní je telefon, oproti tomu, jak je vyobrazen na balení, obráceně, tedy displejem dolů. Ten je samozřejmě zase krytý neprůhlednou fólií s popisy tlačítek. Co se dalšího obsahu balení týče, ani zde se překvapení nečeká, a vyjma USB-C/Lightning kabelu zde najdete jen jednu nálepku s logem společnosti, nástroj na vyndání SIM a několik informačních brožur.

Hliníkový rámeček v matném provedení má jasnou výhodu, že oproti tomu ocelovému v modelech 14 Pro prakticky nechytá otisky prstů. Na ty je magnetem až displej a samozřejmě záda, která zde nejsou matná ale lesklá. Proč tomu tak je, je mi poměrně záhadou, protože matné sklo vypadá lépe, a především méně klouže.

iPhone 14 k nám dorazil v modré barvě, a ta je opravdu povedená, a to ať už se jedná o rámeček nebo zadní stranu telefonu. Pokud pomineme jiný odstín modré na proužcích odstínujících anténu, Apple by už skutečně mohl zapracovat na povrchové úpravě svých šroubků. Na modelech Pro jsou stejné barvy, jako jejich rám, u základní řady ale nepochopitelně s rámem telefonu nekoresponduje. A to má být Apple mistrem designu.

Co se rozměrů týče, tak výška i šířka novinky je stejná, jako tomu bylo u iPhonu 12 a 13, jen trošku přibral na tloušťce, která je 7,80 mm oproti 7,65 respektive 7,4 mm. Těžká váha to ale není, protože 172 g je o celen jeden gram méně, než váží iPhone 13. Pokud vlastníte předchozí generace, tyto rozdíly ale prakticky nepoznáte. Problém je samozřejmě ta cena, kdy novinku seženete od 26 490 Kč, kdežto loňský model za 22 990 a předloňský za 19 990 Kč. Na kritiku je ale ještě brzy a uvidíme, jestli si iPhone 14 dokáže svou cenu obhájit.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.