Zavřít reklamu

Když jsem minulý týden představoval novou aplikaci Clear, vedle samotného popisu jsem hovořil především o tom, jak výborně měli vývojáři zmáknutý marketing a propagaci. Už během prvního dne se Clear vyhoupl do popředí žebříčků v App Store a nyní máme další statistiky: za 9 dní si aplikaci stáhlo 350 tisíc uživatelů.

To je skutečně velké číslo, kterého by studio Realmac Software rozhodně nedosáhlo, kdyby si uživatele na své nové dílo předem nepřipravilo. Přitom jen stačilo vymyslet nové inovativní ovládání pro jinak zcela jednoduchý a klasický úkolovník, v němž si odškrtáváte splněné úkoly, a úspěch byl na světě.

“Prodali jsme přes 350 tisíc kopií,” potvrdil manažer Nik Fletcher. “První den byl obří a hned ve středu se aplikace stala číslem jedna v App Storech po celém světě. Reakce byla neuvěřitelná.”

clear-app

Dalším důvodem, proč aplikace, kterou vedle renomovaného studia Realmac Software vyvíjeli také vývojáři z Impending a Milen Džumerov, slibovala úspěch, byla nastavená cena. Za necelý dolar si aplikaci pořídili i ti, kteří si chtěli Clear jen osahat a vyzkoušet. “Cítili jsme, že 69 pencí (99 centů) je velice rozumná cena. V některých fázích vývoje se uvažovalo, jestli nenecháme Clear zdarma, ale nakonec zvítězil pocit, abychom mohli později lidem říct, že právě tahle aplikace za ty peníze stojí,” uvedl Fletcher.

A lidé skutečně zvědaví byli. Vždyť ukázkové video, které bylo vypuštěno během ledna, shlédlo více než 800 tisíc diváků. Výsledkem je, že dosud Clear vydělal přes 169 tisíc liber (asi 5 milionů korun), přičemž již je od této částky stržených 30 %, které si bere Apple. O popularitě nového úkolovníku svědčí i fakt, že skoro 3 tisíce uživatelů Clear darovalo svým známým, což znamená, že nejen, že lidé aplikaci doporučují, nýbrž jsou za ni ochotni i znovu zaplatit.

Přitom přijít do App Store s aplikací, která “jen” zapisuje úkoly, a sklidit takový úspěch, nemůže být dílem náhody. V App Store panuje ohledně všemožných organizátorů a správců úkolů velká konkurence, a tak museli vývojáři Clear vymyslet něco nového. “Před Vánoci jsme s Milenem a Impending diskutovali nový projekt a na stole jsme měli čtyři nápady. Několik jsme jich pak sloučili do jednoho a vznikl velice jednoduchý to-do list,” odhaluje Fletcher.

“Samozřejmě, že v App Store už podobných aplikací existují stovky, a tak jsme ke všemu museli zvolit trochu jiný přístup. Řekli jsme si, že chceme opravdu jednoduchý design, a pak jsme začali odstraňovat přebytečné věci,” říká Fletcher. Výsledkem je, že Clear skutečně neumí nic víc, než jen zaznamenat úkol a následně ho odškrtnout jako splněný. Žádná data, žádné upozornění, žádné poznámky, jen řazení podle priority. “Každá maličkost musí mít v aplikaci své opodstatnění. Každý detail jsme podrobně probírali.”

Po takovém úspěchu na iPhonech se pochopitelně okamžitě vyrojily otázky, jestli vývojáři chystají také verzi pro iPad či dokonce pro Mac, protože právě častá absence verzí pro další zařízení sráží jiným to-do aplikacím vaz. Fletcher nechtěl být nijak konkrétní, ovšem naznačil, že se ostatní verze chystají. “Sami používáme i další Apple zařízení a primárně jsme společnost, co vyvíjí software pro Mac, takže určitě chceme využívat informace z Clear i jinde,” uvedl a dodal, že se chystá aktualizace pro iPhone verzi, ovšem o novinkách v ní mluvit nechtěl.

“Prozatím se soustředíme na Apple zařízení, ačkoliv jsme otevřeni i jiným platformám. Jde o to, jestli se nám podaří zkušenost z iPhonu stejně dobře převést i tam,” dodal Fletcher. Je tedy možné, že se jednou dočkáme Clear i pro Android nebo Windows Phone.

Zdroj: Guardian.co.uk

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Myslim, ze Clear je ukazka jen dokonale zmaknuteho marketingu, nic vic. Prodavaji v podstate jen nafouklou bublinu, pozlatko, ktere nema zadny rozumny ucel.
  Po prvnotnim nadseni z noveho rozhrani clovek pochopi, ze aplikace nema, co by nabidla.
  Zajimalo by me, kolik lidi tu aplikaci po vyhasnuti prvotniho nadseni pouziva …

  Tak ona ta app neni vubec spatna. Jen je to oklesteny hezky zabaleny reminders. U tech ale kdyz chci neco lehce vic, tak to dostanu. A gesto kde potrebuju obe ruce je kravina. Nevim na co app navic. Vzdy jsem se ,pokud mi vylozene nevadili, snazil pouzivat systemove app.

  Nicmene nevidim proc bych vyvojarum nemel fandit.

  no pokial to nema nejaky alarm tak je to pre mna absolutne neuzitocne. ukolovnik je pre mna na to aby ma upozornil ked nieco mam spravit. na to do list mi staci kus papiera a ceruzka

  Aby se jim to vyplatilo, většina, stejně jako já aplikaci pouze vyzkoušela. I kdyby mac verze podporovala gesta pinch to zoom apod., nebude to ono. A to ještě má v této kategorii vyjít zvláštní aplikace pro Reminders a nový Wunderlist..

  Hold to umí prodat, to je asi dost důležité. 1. bych to dal free 2. mě zaujala grafika + název a na to dost dám. Jinak mi ke stéjnému účelu stačí poznámky v iPhonu.

  jojo notes a reminders skvěle stačej a hlavně se synchronizujou, clear používám spíš jako shopping list a funguje perfektně,tahle app mě hodně zaujala a líbí se mi

  sleepness: kde jsi prosim nalezl informaci o pripravovane aktualizaci wunderlistu? pouzivam jej napric 4platformami a dost me to zajima. dekuji

celý text

Čtěte více.