Zavřít reklamu

Pouhé dva dny poté, co Apple vydal nástroj pro odhlášení telefonního čísla ze služby iMessage, se společnost dozvěděla nepříjemnou novinu – právě kvůli iMessage bude čelit žalobě ze strany uživatelky Adrianne Mooreové. Ta Apple žaluje za to, že zákazníky nedostatečně informuje o tom, že při přechodu z iPhonu na telefon s jiným operačním systémem nebudou nadále moci přijímat zprávy iMessage.

Podle zpráv agentury Reuters soudkyně Lucy Kohová postoupila spor dále a umožnila mu dojít až před soud. Hlavním problémem Adrianne Mooreové je, že po přechodu z iPhonu 4 na Samsung Galaxy S5 přestala dostávat zprávy iMessage, a tím, že o takové zprávy přišla, došla k újmě.

K Mooreové se totiž nedostala informace, že pokud se uživatel zbavuje svého iPhonu a chystá se přejít na telefon jiného výrobce bez iOS, je třeba před přechodem iMessage deaktivovat v nastavení telefonu. Tím je telefonní číslo vyřazeno z databáze služby a ostatním lidem se již při odesílání zprávy bublina nezbarví modře, což by signalizovalo napojení na iMessage a posílání zpráv přes internet, nikoliv jako běžnou SMS.

Na deaktivaci iMessage bohužel v minulosti zapomínalo mnoho uživatelů a rozhodně se nejedná jen o problém Mooreové. Často se proto stávalo, že uživatelé píšící z iPhonu na čísla, která byla v minulosti aktivována pro službu iMessage, stále viděli u čísla aktivní status služby, i když již adresát zprávy iPhone dávno nepoužíval. Zpráva se tak odeslala přes internet jako iMessage, ale k adresátovi nakonec nikdy nedorazila. Telefon, který dotyčný v té době používal, totiž nepodporoval službu iMessage.

Právě v reakci na tento problém Apple pět minut po dvanácté vydal již zmíněný nástroj pro deaktivaci služby iMessage bez nutnosti použít přímo iPhone. Od žaloby ho tento krok každopádně neuchránil, protože soudkyně Kohová rozhodla, že si tento případ zaslouží jít před soud, kde má šanci Mooreová dokázat, že ji Apple poškodil.

Zdroj: MacRumors

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Někdy mi přijde, že Apple je firma jenom kreativců, co nemají potuchu o fungování databáze, serverů a dalších věcí spojených s tradiční disciplínou IT.

  Jirko, já moc nerozumím jak to s tím souvisí? Pokud používám službu jako je Viber a pak z ní odejdu, také se nikdo nestará o to, že mi zprávy nedojdou. iMessage je čistě volitelná služba a navíc ji stačí s odchodem na jinou platformu prostě s pŕedstihem deaktivovat. To že jsou lidé hloupí a nerozumí přístrojům a nástrojům které používají, není podle mého názoru chyba Applu.

  Pointa Apple byvala v tom, ze to po lidech nechtel. (Navic co trebas situace, kdy prijdu o mobil a updatnu na Androida? Jak pak mel chudak uzivatel disablovat?)

  Navic problem byl v tom, ze i po odchodu ze sluzby se dalsim lidem presmerovavala komunikace do teto sluzby, ne?

  support? nebo si zajít do obchodu a požádat nějakého prodavače jestli by mu pomohl? možností je myslím spousta .. ale support applu by určitě pomohl ..

  Jenomže to, že ti od některých lidí nechodí zprávy je stav, co se blbě detekuje.

  Btw: pamatujete ještě časy, kdy Apple sliboval udělat z iMessage a FaceTime otevřený standard?

  No Viber neni systemovou aplikaci, ktera by sahala i na obycejne sms patrici telefonimu cislu a neomezuje dalsi provoz. V momente, kdy opoustim Viber beru na vedomi, ze sluzba Viber je nedostupna, ale pozaduji, aby s nim sparovane cislo dal fungovalo pro sms provoz. Coz zvladaji servery uplne kazdeho, krom Applu (alespon do dnesniho dne). A ta aplikace od Applu jen rika, neumime a nema system na automaticke oddeleni uctu imessage a sms, odeberte se sami. To je amaterismus, kterej se nesmi v takove firme stat. Apple ma s databazema (itunes, imessage) a servrama (streaming, apod) porad problem.

  Ja by som ich zazaloval za to necitatelne tenke biele pismo na svetlom zelenom (alebo modrom) pozadi… Ale asi to urobim az potom ked dosiahnu svoj designovy vrchol – biele pismo na bielom pozadi…

  Problémem je asi „bezešvost“ té služby. Pro uživatele je to naprosto transparentní, v podstatě neví, kdy odesílá SMS a kdy iMessage. Na straně Apple je ale chyba v tom, že zařízení pod daným účtem nebylo v ten okamžik přihlášené do „sítě“ iMessage a Apple mohl, IMHO, přinejmenším po té, co neměl se zařízením N hodin kontakt přepnout na klasické SMS…

  Já vím přesně kdy posílám iMessage a kdy SMS. Jednak mě o tom telefon informuje textem iMessage nebo Text message, ale hlavně jsou zprávy odlišené barevně (modrá, zelená). Samozřejmě pokud se iMessage nepodaří doručit, telefon ji automaticky pošle jako sms. (pokud si odesílatel tuto funkci sám nedeaktivoval)

  no vyzera to ze o iMessage moc toho neviem, ja som mal doteraz dojem ze to funguje len na iPhone pokial je pripojeny k internetovej sieti, tzn, pokial vytiahnem sim a dam ju do ineho fonu tak automaticky iMessage prestane fungovat nakolko simka nieje v iPhone..

celý text

Čtěte více.