Zavřít reklamu

V souvislosti s připravovaným operačním systémem iOS 14 se dočkáme řady různých novinek. Jednou z nich je vylepšení Klíčenky na iCloudu s podporou dvoufaktorového ověření, analýzou hesel a dalšími novými prvky. Nutno podotknout, že v tomto případě se nejedná o spekulaci a Klíčenka na iCloudu bude uvedenými způsoby vylepšena prakticky na 100 %. S jistotou to můžeme říct díky únikům zdrojového kódu operačního systému iOS 14, který obdrželi redaktoři z našeho sesterského zahraničního magazínu 9to5Mac.

Dvoufaktorové ověření

Klíčenka na iCloudu je užitečným nástrojem pro ukládání hesel a dalších citlivých údajů. K tomuto účelu slouží také řada aplikací třetích stran – mezi nejoblíbenější řešení v tomto směru patří třeba 1Password nebo LastPass. Aplikace třetích stran disponují jednou velmi užitečnou funkcí, kterou je dvoufaktorové ověření. Při použití dvoufaktorového ověření nedochází k přihlášení na danou webovou stránku nebo k aplikaci pouze po zadání hesla, ale až po dodatečném ověření pomocí SMS či e-mailové zprávy. Klíčenka na iCloudu by v budoucnu mohla uživatelům nabídnout řešení pro ukládání hesel dvoufaktorového ověření, bližší detaily o jejím fungování ale zatím nejsou známy.

Koncept operačního systému iOS 14:

Vylepšené zabezpečení hesel

Další novou funkcí by mohla být detekce spolehlivosti hesel – Klíčenka na iCloudu by mohla získat funkci, díky které by rozpoznala opakovaně používané heslo, a uživatele by automaticky vyzvala k jeho změně. Používání unikátního hesla ke každému přihlášení je jednou z hlavních zásad zabezpečení. Klíčenka sice v současné době umí opakovaně používaná hesla rozpoznat, nedisponuje ale funkcí upozornění uživatele. To, že jste některé heslo použili na více místech, poznáte v Klíčence podle malého symbolu trojúhelníku v seznamu hesel. Pro ověření duplicity hesel spusťte Nastavení -> Hesla a účty -> Hesla webů a aplikací. U položky s duplicitním heslem si můžete všimnout malého výstražného trojúhelníčku s vykřičníkem. Klepněte na položku a v menu zvolte „Změnit heslo na stránce“. 

Společnost Apple představuje nové verze svých operačních systémů v rámci vývojářské konference WWDC. Ta se obvykle koná každý rok v červnu. Letošní WWDC však bude z důvodu koronavirové pandemie přesunuta výhradně do online prostoru, kromě iOS 14 a macOS 10.16 na ní Apple představí také operační systémy watchOS 7 a tvOS 14.

Diskuze k článku

    Chjo to bude zase security by obscurity… nejak mi unika smysl klicenky, ktera pro vyplneni hesla potrebuje krome master hesla i jednorazovy kod z sms nebo mailu, to uz si muzu odnekud to heslo rovnou zkopirovat na web a bude to mozna mene prace nez dvou faktor… Jako mame dvou faktorem zabezpeceny mac, zasifrovany disk, zamknutou klicenky, tak k cemu toto?

celý text

Čtěte více