Zavřít reklamu

Bezpečnostní chyby procesorů Intel nejsou v posledních letech ničím neobvyklým – v minulosti se uživatelé setkali například s chybami Meltdown, Spectre nebo třeba ZombieLoad, které do jisté míry potenciálně ohrožovaly téměř všechna zařízení, která byla osazena procesory značky Intel.

Bezpečnostní experti ze společnosti Positive Technologies odhalili v loňském roce u procesorů této značky další chybu. Tentokrát se jedná o zranitelnost, která ovlivňuje bezpečnostní funkci s názvem Converged Security Management Engine. Společnost Intel vydala nedlouho po objevení této chyby příslušnou softwarovou záplatu, později se ale ukázalo, že situace je ve skutečnosti o něco závažnější. Výsledky průzkumu koncem minulého týdne ukázaly, že zmíněnou chybu lze za určitých okolností zneužít k udělení přístupu ke všem údajům na zasaženém zařízení.

Bezpečnostní chyby v procesorech od Intelu v minulosti bohužel zasahovaly také zařízení od Applu. V tomto případě ale může řada majitelů počítačů od Applu zůstat naštěstí v klidu – počítačů, které jsou osazeny bezpečnostními čipy T1 a T2 od Applu, se ohrožení netýká, a šifrování těchto zařízení je tedy zcela v bezpečí. Zmíněná bezpečnostní chyba může nicméně teoreticky ohrozit zašifrování FileVault u počítačů, které těmito čipy nejsou vybavené. Chyba byla označena za (zatím) neopravitelnou, a společnost Intel v této souvislosti vyzývá uživatele, aby si svou výpočetní techniku „fyzicky hlídali“ – tato konkrétní bezpečnostní chyba procesorů od Intelu naštěstí totiž není zneužitelná na dálku. Firma zároveň uvádí, že její procesory 10. generace touto chybou zasaženy nebyly. Apple u svých počítačů stále ještě využívá procesory od společnosti Intel, nedávné analýzy ale napovídají tomu, že bychom se možná již příští rok mohli dočkat Maců s vlastními ARM procesory přímo od Applu.

.