Zavřít reklamu

Apple v posledních letech začíná do svých počítačů přidávat dedikované bezpečnostní čipy, které se starají o spoustu užitečných věcí uvnitř. Prvním z takových byl čip T1, který Apple implementoval do MacBooku Pro s Touch Barem z roku 2016. Od té doby se „téčkové“ čipy objevily v mnoha dalších počítačích, naposledy v úterý představeném MacBooku Air a Macu mini. Apple se nyní podělil o více detailů, co vlastně čip T2 v těchto zařízeních dělá.

Kalifornská společnost na svém webu zveřejnil patnáctistránkový dokument „Apple T2 Security Chip“, ve kterém detailně popisuje funkci tohoto malého ARM procesoru. Originální dokument si můžete prohlédnout zde (.pdf).

Ve zkratce čip nabízí rozšířené možnosti zabezpečení, jako je automatické šifrování a dešifrování dat na disku, zabezpečený proces bootování systému, zabezpečení Touch ID a kontrola proti jakékoliv neoprávněné manipulaci s hardwarem zařízení.

Bezpečnostní systémy se například vztahují také na mikrofon a to takovým způsobem, že díky novému hardwarovému mechanismu tento prvek nefunguje v případě, kdy uživatel zavře víko MacBooku. V tu chvíli dojde k fyzickému odpojení mikrofonu, který tak nebude moci být zneužit například malwarem či jinými hrozbami, jež by mohly kompromitovat soukromí uživatele. Kamera takto ošetřena není, neboť ta je v případě zaklapnutí víka displeje stejně nepoužitelná.

Díky přítomnosti T2 čipu jsou nové MacBooky a Mac Mini těmi nejbezpečnějšími počítači, které kdy Apple vydal. Úroveň ochrany by měla být bezprecedentní napříč celým odvětvím. Je jasné, že kvalitu této obrany bude v následujících týdnech pokoušet mnoho hackerů a bezpečnostních expertů. Během několika týdnů tak pravděpodobně uvidíme, jestli jsou výše zmíněné proklamace realitou, nebo jen marketingovým prohlášením. Apple je svým postojem vůči soukromí a bezpečnosti uživatelů relativně proslulý, tudíž by implementace výše uvedených prostředků neměla být zas tak překvapující.

Je pro vás zvýšené zabezpečení nových Maců pádný argument pro jejich nákup, nebo něco takového spíše neřešíte?

Apple T2 teardown FB
.