Zavřít reklamu

Společnost Apple na své úvodní Keynote k letošní konferenci WWDC21 představila také svůj operační systém iPadOS 15. Nejnovější verze operačního systému pro tablety od Applu umožní uživatelům vykonat toho o poznání více, a přitom snáze.

Multitasking, widgety a Knihovna aplikací

Multitasking je prakticky zásadní funkcí iPadů. Operační systém iPadOS 15 nabízí pro něho nové menu. V něm mohou uživatelé snadno, rychle a efektivně využívat funkce jako Slide Over, Split View, a v některých případech také středové okno s vybraným obsahem. Usnadní se jim tak práce s více aplikacemi najednou. Uživatelé si budou moci zvolit rozvržení oken v multitaskingovém zobrazení, a v přepínači aplikací zase bude možné snadno a rychle slučovat aplikace do zobrazení Split View. Nová lišta v horní části displeje iPadu zase pomůže rychleji přepínat mezi více otevřenými kartami jedné aplikace. Pokud spolu s iPadem používáte také externí hardwarovou klávesnici, můžete se po aktualizaci na iPadOS 15 těšit na nové klávesové zkratky, jejichž kompletní přehled se vám zobrazí po připojení klávesnice k iPadu.

Operační systém iPadOS 15 přináší i možnost přidání widgetů na plochu spolu s funkcí Knihovna aplikací – obě tyto funkce můžete znát z iOS 14. Plocha iPadu nyní pojme řadu widgetů různých druhů a velikostí, Apple zavedl také nové widgety pro aplikace Najít, Game Center, App Store nebo Pošta. Velikosti widgetů se v iPadOS 15 přizpůsobí rozměrnějším displejům iPadů. Na iPad nově přichází také Knihovna aplikací a nové možnosti správy plochy včetně skrývání jejích jednotlivých stránek.

Rychlá poznámka, Poznámky a FaceTime

iPad je také skvělým nástrojem pro pořizování poznámek. V Applu jsou si toho velice dobře vědomi, proto u operačního systému iPadOS 15 zavedli funkci Rychlá poznámka, která uživatelům umožňuje začít psát plnohodnotnou poznámku po klepnutí na vybranou ikonku v Ovládacím centru, případně po stisku klávesové zkratky nebo přetažením z rohu displeje. Do poznámek lze přidat ručně psaný text, zvýrazněné pasáže ze Safari, štítky, nebo třeba zmínky, a nativní Poznámky nabídnou možnost prohlédnutí všech rychlých poznámek ve speciálním seznamu.

Nativní aplikace FaceTime v iPadOS 15 umožní uživatelům i při probíhající konverzaci sledovat mediální obsah, poslouchat hudbu nebo za pomoci funkce SharePlay sdílet obrazovku iPadu. Prostřednictvím FaceTime bude také možné sledovat filmy a seriály spolu s ostatními účastníky hovoru, společně poslouchat hudbu nebo třeba využít funkce sdílení obrazovky. FaceTime nově v iPadOS 15 nabídne také podporu prostorového zvuku, zobrazení ostatních uživatelů v mřížce, podporu portrétního režimu a režim mikrofonu pro zvýraznění hlasu. Nově bude možné také plánovat a sdílet FaceTime hovory za pomoci odkazu, a přizvat k nim i uživatele, kteří nevlastní žádné Apple zařízení.

Zprávy, Memoji a soustředění

V nativních Zprávách přibyde s příchodem iPadOS 15 skvělá funkce s názvem Shared with You, která nabídne bohaté možnosti sdílení libovolného obsahu tak, aby vám už nic důležitého neuteklo. Podporu této funkce nabídnou aplikace Fotky, Safari, Apple Music, Podcasty a Apple TV. Apple rovněž přidal nové Memoji a ve Zprávách zavedl také kolekce fotografií pro lepší a efektnější prohlížení.

V nových operačních systémech od Applu přibyla také funkce s názvem Soustředění. Díky této funkci se uživatelé mohou rozhodnout, na co se právě potřebují soustředit, a přizpůsobit tomu notifikace na svém tabletu. O aktivovaném režimu Soustředění budou zároveň například ve Zprávách upozornění ti, kteří se daného uživatelé pokusí kontaktovat, takže budou vědět, proč se jim dotyčný v danou chvíli neozývá.

Notifikace, Safari a Mapy

Notifikace získávají v iPadOS 15 nový vzhled. Přibudou fotografie kontaktů, dojde ke zvětšení ikonek aplikací a uživatelé se tak ve svých notifikacích vyznají o něco lépe. Novinkou jsou souhrny notifikací, vytvořené na základě uživatelem stanoveného rozvrhu.

Prohlížeč Safari se v operačním systému iPadOS 15 dočká vylepšení v podobě efektivnějšího zobrazení od okraje k okraji, a uživatelé budou moci využít také hlasové ovládání. Další novinku představují například skupiny karet pro snazší a efektivnější práci nebo podpora rozšíření Safari na iPadu a na iPhonu. Vylepšení se dočkaly také nativní Mapy, které získaly nový, svěží vzhled, 3D zobrazení významných památek, tmavý režim nebo nové funkce v zobrazení hromadné dopravy.

Live Text a Visual Look Up

Další novinkou v iPadOS 15 je funkce Live Text, díky které bude možné pracovat s textem na fotografiích – rozpoznat adresy nebo třeba telefonní čísla. Live Text nabídne také možnost překladů. Díky funkci Visual Look Up zase budou uživatelé moci zjišťovat informace o objektech na fotografiích.

Diskuze k článku

    Z nového iPadOS jsem úplně nejvíc nešťastnej. Žádná lepší práce s externími monitory, žádná možsnot spouštět apky z macOS, přesto že opačně to jde a v nových iPadech je M1 procesor.

    iPad pro mě začíná být naprosto zbytečné zařízení.

celý text

Čtěte více