Zavřít reklamu

Společnost Apple dosáhla v průběhu druhé poloviny května roku 2010 zajímavého milníku. Podařil se jí tehdy totiž předběhnout konkurenční Microsoft a stát se tak druhou nejhodnotnější technologickou společností na světě.

Obě zmíněné firmy měly v průběhu osmdesátých a devadesátých let minulého století opravdu velmi zajímavý vztah. Většinovou veřejností byly pokládány za konkurenty a rivaly. Obě si na poli technologií vybudovaly zvučné jméno, oba jejich zakladatelé a dlouholetí ředitelé byli stejně staří. Obě firmy také zažívaly svá období vzestupů a pádů, ačkoliv se v jednotlivých epizodách časově neshodovaly. Označit Microsoft a Apple čistě za vzájemné rivaly by ale bylo zcestné, protože lze v jejich minulosti najít řadu okamžiků, kdy jeden druhého potřebovali.

Když Steve Jobs musel v roce 1985 opustit Apple, tehdejší ředitel John Sculley zkoušel navázat spolupráci se společností Microsoft ohledně softwaru pro Macy výměnou za licencování části technologie pro jablečné počítače – tato dohoda se nakonec nevyvinula tak, jak si asi vedení obou firem původně představovalo. V průběhu osmdesátých a devadesátých let minulého století se Apple s Microsoftem vzájemně střídali na výsluní technologického průmyslu. V polovině devadesátých let nabral jejich vzájemný vztah zcela jiné rozměry – Apple se potýkal se závažnou krizí a jednou z věcí, které mu v té době výrazně pomohly, byla finanční injekce, kterou mu poskytl právě Microsoft. Koncem devadesátých let ale věci opět nabraly jiný spád. Apple se znovu stal výdělečnou firmou, zatímco Microsoft musel čelit antimonopolní žalobě.

Koncem prosince roku 1999 činila cena akcií Microsoftu 53,60 dolaru, zatímco o rok později spadla až na 20 dolarů. Co naopak v průběhu nového tisíciletí rozhodně neklesalo byla hodnota a popularita Applu, za což firma vděčila novým produktům a službám – od iPodu a iTunes Music přes iPhone až k iPadu. V roce 2010 Applu plynul z mobilních zařízení a hudebních služeb dvojnásobný příjem ve srovnání s Macy. V květnu tohoto roku se hodnota společnosti Appel vyšplhala na 222,12 miliardy dolaru, zatímco hodnota společnosti Microsoft činila 219,18 miliardy dolaru. Jedinou společností, který se v květnu roku 2010 mohla pochlubit vyšší hodnotou než Apple, byl Exxon Mobil s hodnotou 278,64 miliardy dolarů. O osm let později se Applu podařilo překročit magickou hranici hodnoty ve výši jednoho bilionu dolarů.

.