Zavřít reklamu

Pro klávesnice pro iPad mini platí bohužel jeden fakt – drtivá většina z nich za nic nestojí a ty, které za něco přece jen stojí, jsou výsledkem mnoha kompromisů a nakonec z toho vždy vyjde lépe jakákoliv plnohodnotná Bluetooth klávesnice, jež nezbytně nekopíruje tvar iPadu, ale zážitek z psaní je o deset úrovní jinde. Měl jsem možnost vyzkoušet velkou část dostupných klávesnic na trhu a bohužel musím potvrdit pravdu v první větě.

Dvojice klávesnic Zagg Keys Cover a Keys Folio jsou nicméně úsvitem naděje, že ne všechny klávesnice pro malý tablet musí být nepoužitelné. Když položíte iPad na klávesnici MacBooku, rázem poznáte, kde tkví jádro pudla. Plocha iPadu je příliš malá na to, aby se do jejího obsahu vešla plnohodnotná klávesnice, proto je třeba na mnoho místech ořezávat a výsledek je pak ne zrovna pohodlné zařízení pro psaní. I proto mě mile překvapilo, že se na klávesnicích od Zaggu nepíše vůbec špatně.

Konstrukce a design

Keys Cover je zamýšlen tak, aby iPad mini proměnil v miniaturní notebook, proto do velké míry kopíruje design zadní části tabletu. Zadní povrch je tak tvořen hliníkem stejného odstínu, jako najdeme u MacBooku, tedy alespoň v případě verze pro bílý iPad. Kov pak na hranách přechází do matného plastu, který pokrývá také přední část klávesnice.

iPad je uchycen pomocí speciálního kloubu, do kterého se zasune. Po zasunutí drží tablet skutečně pevně, a to jednak díky přesné šířce otvoru, jednak díky pogumovanému povrchu uvnitř kloubu, jenž také chrání iPad před poškrábáním. Kloub po otevření přechází pod úroveň klávesnice zhruba 1,5 cm a vytvoří tak poměrně příjemný úhel pro psaní. Klávesnice je u hrany kolem kloubu lehce zakřivená, skoro to působí, jako by ji na té straně někdo mírně ohnul. Není mi zcela jasný účel tohoto designerského rozhodnutí, nicméně se v této části klávesnice na zadní straně nacházejí dva šrouby, což by mohlo souviset. Zmíněné šrouby trochu kazí celistvost zadní části a rozhodně ji šlo zpracovat lépe. Ostatně celkovému zpracování chybí k dokonalosti ještě kus, což je vidět například u přechodu mezi hliníkem a plastem nebo kolem nabíjejícího microUSB portu.

Port se na nachází na levém boku a součástí balení je i nabíjecí kabel. Z druhé strany pak naleznete přepínací tlačítko pro vypínání a tlačítko pro spuštění párování. Vestavěný akumulátor by měl klávesnici udržet v chodu až tři měsíce v závislosti na používání. Keys Cover má v přední části také výřez pro jednodušší otevření celého „notebooku“, podobně, jako tomu je u MacBooků. Při zaklapnutí iPad s klávesnicí skutečně vypadá jako malý laptop, navíc funkce vypínání displeje při zaklapnutí tomuto dojmu ještě více přidá.

Keys Folio je oproti Coveru kompletně z plastu. Jeho kloub je výrazně elegantnější, nemusí totiž držet celý tablet, místo toho je do něj zasazen zadní obal, do kterého je třeba tablet vložit. Obal sedí na iPadu mini přesně, iPad z něj nevypadává, naopak drží pevně, přitom není složité jej z obalu vyjmout. V obalu jsou také výřezy pro všechny porty, hardwarová tlačítka a čočku fotoaparátu.

Kromě plastu má Keys Folio na přední i zadní části pogumovaný povrch strukturou imitující kůži, což může na první pohled působit lacině, ale ve skutečnosti to nevypadá vůbec zle. Rozhodně mnohem lépe, než kdyby byl po celém povrchu jen matný plast. Navíc pogumovaná část je účelná, zabraňuje klouzání klávesnice po povrchu, zatímco u Keys Cover je klouzání zabráněno tenkými pogumovanými proužky okolo kloubu.

Obě klávesnice mají zhruba stejnou hmotnost, něco přes 300 gramů, nicméně Keys Cover působí těžší než Folio. Jelikož je váha Coveru soustředěna dole, je u ní menší pravděpodobnost, že se překotí například při psaní na klíně. Folio má část váhy i v zadním obalu a ve výsledku není tak stabilní, což je způsobeno i provedením kloubu, které Keys Cover více hraje do karet. Úhel svírající iPad s klávesnicí lze libovolně nastavit, a to až do 135 stupňů.

Klávesy a psaní

Klávesy samotné jsou alfou a omegou celého zařízení. Společnosti Zagg se podařilo do relativně malého prostoru naskládat všechny potřebné klávesy a přidala dokonce i šestou řadu s funkčními klávesami. V té najdete tlačítka pro funkci tlačítka Home, Siri, skrytí klávesnice, kopírovat/vložit a ovládání hudby a hlasitosti. Ale ač se jedná téměř o plnohodnotnou klávesnici, ani zde se to neobešlo bez kompromisů.

V přední řadě jsou klávesy o něco menší než na klasickém notebooku. Konkrétně je šířka o 2,5 mm menší oproti MacBooku, přičemž mezery mezi klávesami jsou zhruba stejné. Pokud nemáte skutečně malé ruce, psaní všemi deseti prsty nepřipadá příliš v úvahu, nicméně s průměrnou velikostí rukou se dá na klávesnici psát poměrně svižně, i když patrně nedosáhnete takové rychlosti jako na běžné klávesnici.

Jsem rád, že oproti jiným klávesnicím téměř nebyla redukována pátá řada kláves obsahující pro nás nezbytné akcenty. Pouze klávesa „1“ má zmenšenou šířku. Je zde však jiný problém. V důsledku kompromisů byla celá řada o pár milimetrů posunuta doleva, rozmístění tak zcela neodpovídá běžné klávesnici a často se bude stávat, že si budete plést akcenty a čísla. Klávesnice mají alespoň české popisky. Další problém páté řady je pak kombinované klávesa pro =/% a háček/čárku. Pokud chcete napsat například „ň“, musíte držet navíc klávesu Fn, aby se aktivovala druhá část kombinované klávesy.

Podobně kombinovaných je více kláves, například CAPS/TAB. Bohužel pro české pisatele je jednou z kombinovaných kláves také právě ta pro háčky a čárky, což ještě více znesnadňuje psaní. Na druhou stranu ze všech ostatních layoutů klávesnic pro iPad mini je tento zdaleka nejpřijatelnější. Na klávesnici také chybí levý Alt a klávesy „ú“ a „ů“ jsou poloviční. I přes zmíněné nedostatky se však dá na klávesnici psát s trochou zvykání poměrně svižně a pohodlně, ostatně celá tato recenze na ni byla napsána.

Stisk kláves je o něco tužší než na MacBooku, za začátku se vám tak může stávat, že nebudete občas klávesy docvakávat. Mně se naopak poměrně často objevovaly zdvojená písmena, patrně proto, že jsem si nebyl docvaknutím jistý. Zdvih je pak na klávesnici MacBooku podobný, navíc Keys Cover a Folio jsou vcelku tiché, pocitově dokonce tišší než MacBook.

ožnost podsvícení kláves, které je u Applu standardem. Klávesnice nabízí celkem tři stupně intenzity a kromě klasické bílé lze klávesnici podsvítit také modře, azurově, zeleně, žlutě, červeně, nebo fialově. Ačkoliv je podsvícení velice praktické, české znaky bohužel při podsvícení vidět není, jsou pouze dotisknuté na původní americké QWERTY rozložení klávesnice.

Zhodnocení

Chtělo by se říci „Mezi slepými jednooký králem“, ale to by bylo vůči klávesnicím od Zagg trochu nefér. Oproti konkurenci stojí nad ostatními mnohem výše, nejen zpracováním, rozměry a váhou, ale především samotnou klávesnicí, která je jednak podsvícená a jednak se na ní dá skutečně dobře psát i v češtině, i když viditelné kompromisy tu jsou. Pokud však chcete kompaktní klávesnici ke svému iPadu mini, nic lepšího na trhu nenajdete.

Zagg Keys Cover je první klávesnice pro malý tablet, kterou bych si skutečně koupil, ale ani Folio není špatná volba, pokud budete věnovat velkou část práce na iPadu v režimu notebooku. Obě klávesnice promění iPad ve velmi kompaktní netbook, na kterém není psaní úplné utrpení. Jedinou možnou nevýhodou je tak cena, která činí zhruba 2 850 Kč včetně DPH. Je potom na zvážení, zda nakonec není lepší nějaká levnější plnohodnotná Bluetooth klávesnice. To ale záleží, zda budete psát spíše na stole v kavárně, nebo na vašem klíně na cestách. Tak či tak, Zagg Keys Cover a Folio jsou první klávesnice pro iPad mini, které opravdu za něco stojí, minimálně za zvážení.

[one_half last=“no“]

Výhody:

 • Konečně použitelná mini klávesnice
 • Rozměry a váha
 • [/checklist][/one_half]
  [one_half last=“yes“]

  Nevýhody:

  [badlist]

  • Posunutá 5. řada a spojené klávesy
  • Zpracování není 100%
  • Cena

  [/badlist][/one_half]

  .