Zavřít reklamu

Apple minulý týden představil nové Apple Watch Series 5. Krátce po keynote měli novináři možnost si hodinky vyzkoušet a řada z nich je obdržela na testování. Dnes, přesně dva dny před zahájením prodeje, zveřejnila zahraniční média první recenze hodinek a my si tak můžeme udělat poměrně dobrý obrázek o tom, zdali a komu se vyplatí nové chytré hodinky z dílny Applu pořizovat.

Pátá série Apple Watch přináší jen minimum nových funkcí. Každopádně tou nejzajímavější je bezesporu always-on displej, okolo kterého se točí i převážná většina recenzí. Prakticky všichni novináři hodnotí nový neustále zapnutý displej velice kladně a chválí hlavně fakt, že i navzdory novince nabízí nové Series 5 stejnou výdrž baterie jako loňský model. Applu totiž hodinky vybavil novým typem OLED displeje, který je znatelně úspornější.

Mnozí recenzenti považují always-on displej za funkci, díky které jsou Apple Watch ještě dokonalejší. Například John Gruber z Daring Fireball bez ostychu prohlásil, že žádné jiné vylepšení hodinek od Applu ho nepotěšilo více, než právě always-on displej. V recenzi Dietera Bohna z The Verge se pak dozvídáme zajímavost, že neustále zapnutý displej v podání Applu je mnohem kvalitnější než u chytrých hodinek jiných značek, a to hlavně díky prakticky nulovému dopadu na výdrž baterie a také proto, že jsou na displeji vidět barvy i pokud je minimálně podsvícený. Always-on displej navíc funguje se všemi ciferníky ve watchOS a vývojáři v Applu jej implementovali chytrým způsobem, kdy se barvy invertují tak, aby byly i nadále dobře viditelné a omezí se všechny nepotřebné animace, jež by měly negativní dopad na baterii.

Někteří novináři se ve svých recenzích věnovali také kompasu, kterým Apple Watch Series 5 nově disponují. John Gruber například chválí práci Applu, který naprogramoval kompas tak, že si hodinky skrze gyroskop ověřují, zdali se uživatel skutečně hýbe. Tím lze chytře zamezit negativní ovlivnění kompasu magnetem, který by se nacházel v blízkosti hodinek. Apple nicméně i tak na svých stránkách upozorňuje, že některé řemínky mohou kompas rušit. Každopádně ačkoli je kompas v hodinkách shledáván jako dobrá přidaná hodnota, většina uživatelů jej využije spíše sporadicky, na čemž se ostatně shodují i recenzenti.

Slova chvály si v několika recenzích vysloužila také nová funkce mezinárodního tísňového volání. Ta zajistí, že hodinky automaticky zavolají na tísňovou linku dané země, jakmile se na nich aktivuje funkce SOS. Nicméně novinka se týká pouze modelů s podporou LTE, které se na tuzemském trhu zatím neprodávají.

apple watch series 5

V konečném důsledku tak Apple Watch Series 5 získaly jen kladná hodnocení. Nicméně prakticky všichni novináři se shodují, že novinka v podobě always-on displeje nepřesvědčí k upgradu z loňských Series 4 a v ostatních aspektech nepřináší letošní generace téměř žádné změny. Pro majitele starších Apple Watch (Series 0 až Series 3) budou nové Series 5 představovat výraznější upgrade, do kterého se vyplatí investovat. Ale na uživatele loňského modelu čekají mnohem zajímavější změny ve watchOS 6, který vyjde už tento týden ve čtvrtek.

.