Zavřít reklamu

Dokážete si představit, že byste z nějakého důvodu podali proti svému zaměstnavateli žalobu? Kdybyste byli v Americe a vaším zaměstnavatelem byl Apple, tak možná ano. Zaměstnanci společnosti totiž asi zjistili, že si tak mohou přijít k nemalým penězům. Naopak ani Apple není ve svém chování zrovna vybíravý. 

Prohlídka tašek 

30 milionů dolarů bude stát Apple odškodnění svých zaměstnanců, u kterých automaticky předpokládal, že kradou. Ti totiž byli pravidelně podrobováni prohlídkám jejich osobních věcí, což je často zdrželo i o 45 minut nad jejich pracovní dobu, které jim ale Apple neproplatil (nehledě na ten fakt prohrabování se osobními věcmi další osobou). Tato žaloba byla podána v roce 2013, a až o dva roky později Apple od prohlídky soukromých věcí upustil. Ve stejné době byla také žaloba soudem zamítnuta. Samozřejmě ale přišlo odvolání a až nyní také konečný verdikt. 29,9 milionů dolarů si tak rozdělí na 12 tisíc zaměstnanců.

Kauza Ashley Gjovik 

Zaměstnankyně Applu Ashley Gjovik, která veřejně mluvila o problémech na pracovišti, za to byla náležitě odměněna, tedy propuštěna. Ne však za své názory, ale kvůli údajnému úniku důvěrných informací. Gjovik podrobně popisuje řadu znepokojivých obvinění, z nichž některá byla zaznamenána na jejích webových stránkách. Zmiňuje, že byla vystavena sexismu, obtěžování, šikaně a odplatě ze strany manažerů a kolegů. Vše nicméně začalo tím, že vyjádřila obavy z možné kontaminace své kanceláře nebezpečným odpadem a podala žádost o odškodnění zaměstnanců, což údajně vyvolalo další odvetu ze strany manažerů – nucené volno které vedlo ke konečnému odejití ze společnosti bez oficiální vysvětlení. A žaloba už je na stole.

zaměstnanci Apple
Zdroj: ashleygjovik.com

AppleToo 

Kauza Ashley Gjovik má spojitost i s rostoucí kritikou Applu ze strany zaměstnanců, kteří mají pocit, že tento technologický gigant nedělá dost pro řešení obvinění z obtěžování, sexismu, rasismu, nespravedlnosti a dalších problémů na pracovišti. Skupina zaměstnanců tak založila organizaci AppleToo. Ta sice Apple ještě přímo nežalovala, její vznik ale rozhodně nevypovídá o tom, že je Apple společnost snů, ve které skutečně chcete pracovat. Na venek přitom hlásá, jak je vstřícná pro různé komunity a menšiny, když jste ale „uvnitř“, situace je zjevně jiná.

Sledování soukromých zpráv 

Na konci roku 2019 obvinil tehdy už bývalý zaměstnanec Gerard Williams Apple za nezákonné shromažďování jeho soukromých zpráv, aby proti němu naopak mohl Apple postavit své obvinění za porušení smlouvy tím, že si založil společnost vyrábějící serverové čipy. Williams vedl návrh všech čipů napájejících mobilní zařízení Apple a společnost opustil po devíti letech svého působení v ní. Sehnal totiž investora, který nalil 53 milionů dolarů do jeho start-upu Nuvia. Apple však na něho podal žalobu s tím, že mu dohoda o duševním vlastnictví brání v plánování nebo zapojení se do jakýchkoli obchodních aktivit, které by společnosti konkurovaly. V žalobě Apple také tvrdí, že Williamsova práce kolem Nuvie byla pro Apple konkurenceschopná, protože rekrutoval „početné inženýry Applu“ pryč ze společnosti. Jak ale tyto informace Apple získal? Prý sledováním soukromých zpráv. Žaloba tak vyměnila žalobu a jejich výsledek zatím neznáme.

Diskuze k článku

    A větu “zjevně je to uvnitř Applu jinak”, na tu jste přišli jak přesně? Jen proto, že někdo podá žalobu? V Americe můžu doslova zažalovat boha za to, že se mi nedaří tak, jak jsem si přál v modlitbách. Z toho se dá dost těžko vyvbodit, že něco nějak je, nebo naopak není. A i když tne soud nějak dopadne, tak se to z toho nedá vyvodit, protože to je jen o bitvě právníků. Spravedlnost s tím má málokdy co dělat. Chápu, že tohle je spíš bulvár než seriózní magazín, ale stejně.

celý text

Čtěte více