Zavřít reklamu

V posledních letech se mezi jablíčkáři častokrát řeší příchod multitaskingu do operačního systému iPadOS. Apple totiž své iPady propaguje jakožto plnohodnotnou náhradu Macu, což je ve finále spíše nesmysl. Ačkoliv dnešní jablečné tablety disponují solidním hardwarem, jsou silně limitovány ze strany softwaru, kvůli čemuž stále fungují, s trochou nadsázky, jako pouhé telefony s větší obrazovkou. Celá komunita fanoušků proto netrpělivě očekává, jak se Apple k situaci postaví. Prozatím to ale moc růžově nevypadá.

S souvislosti s multitaskingem pro iPadOS se taktéž otevřela další zajímavá diskuze. Jablíčkáři totiž debatují nad tím, zda někdy multitasking dorazí i do iOS, respektive jestli se dočkáme toho, že bychom si na našich iPhonech otevřeli například dvě aplikace vedle sebe a v jednom čase s nimi pracovali. V takovém případě se uživatelé rozdělují do dvou táborů a moc příznivců této myšlenky ve finále ani nenajdeme.

Multitasking v iOS

Telefony obecně samozřejmě nejsou pro multitasking zrovna stvořeny. V takovém případě si totiž musíme vystačit s podstatně menší zobrazovací plochou, což v tomto ohledu může být problém. Jenže na smartphonech s operačním systémem Android tuto možnost alespoň najdeme, zatímco v iOS ne. Jenže potřebujeme vůbec multitasking na telefonech? Ačkoliv tato možnost v OS Android existuje, tak pravdou je, že téměř drtivá většina uživatelů ji ani v životě nepoužila. To opět souvisí s celkovou nepraktičností, která pramení z menších displejů. Z tohoto důvodu by multitasking mohl dávat smysl leda v případě větších telefonů jako iPhone 14 Pro Max, zatímco u klasických iPhonů by její používání už tak příjemné být nemuselo.

Zároveň se na diskuzních fórech objevují názory, že možnost spustit dvě aplikace zároveň je naprosto zbytečná. V takovém případě se jako jediné možné využití jeví případ, kdy si chceme například spustit video, a zároveň pracovat v jiné aplikace. Jenže tuto možnost už delší dobu máme – Obraz v obraze – která stejným způsobem funguje i v případě FaceTime hovorů. Ty lze stejně tak opustit a věnovat se jiným aktivitám, přičemž i nadále vidíme další volající. K tomu ale nepotřebujeme do systému iOS přinášet multitasking ve zmiňované podobě.

Apple iPhone

Dočkáme se změny?

Jak už jsme zmínili výše, jiní uživatelé by naopak příchod multitaskingu, respektive příchod možnosti otevření dvou aplikací zároveň, s nadšením uvítali. I přesto lze ale počítat s tím, že se v blízké budoucnosti žádné takovéto změny nedočkáme. To souvisí s nižším zájmem, nepraktičností pramenící z menších displejů a dalších komplikací, které by mohly doprovázet vývoj a optimalizaci změny. Jak na tuto problematiku nahlížíte vy? Je podle vás multitasking v případě mobilních telefonů zbytečný, nebo byste jej naopak s nadšením uvítali?

Redaktor, student marketingu a milovník indického jídla. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.