Zavřít reklamu

S příchodem přepracovaného 14″/16″ MacBooku Pro (2021) se v reakci na výřez v displeji strhla nemalá diskuze. Výřez je tady s námi na našich iPhonech již od roku 2017 a skrývá se v něm takzvaná TrueDepth kamera se všemi senzory pro Face ID. Proč ale Apple něco podobného přinesl vůbec i na jablečný laptop? To bohužel úplně přesně nevíme. Akorát je jasné, že slouží pro uschování Full HD webkamery.

Již na první pohled dokáže výřez v případě laptopu upoutat pozornost. Z hlediska funkčnosti ale není vůbec žádnou překážkou, ba naopak. Applu se díky této změně podařilo zmenšit okolní rámečky kolem displeje, což byl pochopitelně problém v případě kamery, senzoru pro automatické nastavení jasu a zelené LED kontrolky, které se do takto úzkých rámečků už nevešly. Právě proto zde máme pověstný notch neboli výřez. Jelikož ale došlo ke zmenšení rámečků, tak lehkou změnu dostala i horní lišta (menu bar), která se nyní nachází přesně v místech, kde by za jiných okolností byly rámečky. Funkčnost ale dnech nechme stranou a pojďme se zaměřit na to, zdali je pro jablíčkáře výřez doopravdy tak velký problém, nebo jestli nad touto změnou spíše mávnou rukou.

14" a 16" MacBook Pro (2021)
MacBook Pro (2021)

Šlápl Apple s nasazením výřezu vedle?

Samozřejmě podle reakcí na sociálních sítích bychom mohli jednoznačně říct, že je horní výřez u loňských MacBooků Pro naprostým propadákem. V reakcích (nejen) jablíčkářů jde vidět jejich zklamání a nespokojenost, na což rádi poukazují především na diskuzních fórech. Co když je tomu ale úplně jinak? Je totiž zcela běžné, že když někomu něco nevadí, tak se nemá potřebu ozývat, zatímco druhá strana dá velice ráda najevo svou nespokojenost. A jak to tak vypadá, to samé se děje i v případě onoho notche. V komunitě Mac uživatelů (r/mac) na sociální síti Reddit se totiž odehrál průzkum, který pokládal přesně tuto otázku. Obecně se tak zaměřil na to, zdali respondentům (z řad uživatelů Maců i ostatních) vadí výřez, nebo nikoliv.

Na průzkum odpovědělo 837 lidí a výsledky mluví jasně ve prospěch výřezu. Dokonce 572 jablíčkářů totiž odpovědělo, že s ním nemají žádný problém a nijak jim tedy nevadí, přičemž stejný názor zastává i 90 lidí, kteří s Mac počítači momentálně nepracují. Když se podíváme na opačnou stranu barikády, zjistíme, že 138 jablíčkářů je s notchem nespokojena, stejně tak i 37 ostatních respondentů. Hned na první pohled tak můžeme jasně vidět, na které straně stojí více lidí. Výsledky průzkumu si můžete prohlédnout ve formě grafu i níže.

Průzkum na sociální síti Reddit, který zjišťuje, zdali uživatelům vadí výřez u Maců

Když pak dostupná data dáme dohromady a u respondentů pomineme, zdali používají Mac či nikoliv, dostane se nám konečných výsledků a odpovědi na naši otázku, zdali lidem skutečně vadí horní výřez, nebo jestli jim jeho přítomnost nevadí. Jak ostatně můžete níže vidět, prakticky můžeme říct, že pouze 1 člověk z pěti s notchem není spokojen, zatímco zbytku je to víceméně jedno. Na druhou stranu je nutné zohlednit vzorek samotných respondentů. Naprosto drtivá většina z nich jsou uživatelé jablečných počítačů (85 % lidí, kteří se průzkumu zúčastnili), což může výsledná data svým způsobem zkreslovat. Na druhou stranu i respondenti z řad uživatelů konkurence drtivá většina odpověděla způsobem, že jim výřez zkrátka nevadí.

pruzkum vadi lidem notch reddit ano ne

Budoucnost výřezu

Aktuálně je tedy otázkou, jaká budoucnost výřez vlastně čeká. Podle současných spekulací to tak vypadá, že v případě iPhonů by měl víceméně zmizet, případně být nahrazen vzhlednější alternativou (možná v podobě průstřelu). Jenže co u jablečných počítačů? Současně se výřez může jevit jako naprostá zbytečnost, když v sobě ani neukrývá Touch ID. Na druhou stranu, jak už jsme si řekli výše, je poměrně efektivní i z funkčního hlediska, kdy daleko lépe dokáže pracovat s horní lištou menu bar. Jestli se pak někdy dočkáme Face ID je prozatím samozřejmě nejasné. Jak na notch nahlížíte vy? Zastáváte názor, že jeho přítomnost na Macích není problém, nebo byste se jej nejradši zbavili?

.