Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho pravidelného seriálu s názvem Zpátky do minulosti si připomeneme den, kdy byla otevřena první pobočka sítě maloobchodních prodejen s výpočetní technikou s názvem ComputerLand. Řeč ale přijde i na méně veselé téma – rozšíření počítačového viru Netsky.

Otevření ComputerLand (1977)

18. února roku 1977 byla otevřena první pobočka prodejní franšízy ComputerLand. Zakladatel společnosti IMSAI Bill Millard se tehdy po úspěchu IMS Associates s prodejem počítače IMSAI 8080 “na dálku” a prostřednictvím nezávislých distributorů rozhodl, že zkusí štěstí s provozem franšízové sítě prodejen s výpočetní technikou. První prodejna – ještě pod původním názvem Computer Shack – se nacházela na South Street v Morristownu ve státě New Jersey. Krátce po zahájení provozu se ale ozvali provozovatelé sítě prodejen Radio Shack, kteří Mllardovi vyhrožovali žalobou kvůli názvu. Řetězec prodejen ComputerLand se v polovině osmdesátých let minulého století stal jedním z největších, a počet poboček se postupně přiblížil k osmi stovkám. Kromě Spojených států se prodejny sítě ComputerLand nacházely například v Kanadě, Evropě nebo třeba v Japonsku. V roce 1986 se Bill Millard rozhodl prodat svůj podíl ve firmě a odejít do důchodu.

Počítačový virus Netsky (2004)

18. února roku 2004 se poprvé objevil počítačový virus s názvem Netsky. Jednalo se o počítačového červa, který zasahoval počítače s operačním systémem Microsoft Windows. K vytvoření červa se posléze přiznal osmnáctiletý Sven Jaschan z Německa, který měl dále na svědomí například červa s názvem Sasser. K šíření zmíněného červa docházelo prostřednictvím e-mailu s infikovanou přílohou – jakmile uživatel tuto přílohu otevřel, přiložený program zahájil skenování počítače, v jehož rámci vyhledal všechny e-mailové adresy, na které se rozeslal dále. Postupem času se objevilo několik různých variant tohoto viru, přičemž varianta P byla až do října roku 2006 jedním z nejčastějších virů, které se šířily prostřednictvím e-mailu.

.