Zavřít reklamu

Současné počítače, operační systémy a nejrůznější software nám většinou připadá jako něco obyčejného – i technologie ale může postupem času nabýt na historické hodnotě, a je důležité si z ní pro další generace uchovat co nejvíce. Přesně o tom hovořil v roce 1995 článek v listu The New York Times, a na dnešní den připadá výročí jeho vydání. Kromě toho si dnes také připomeneme den odeslání prvního komerčního telegramu.

První komerční telegram (1911)

20. srpna roku 1911 byl ze sídla redakce novin The New York Times odeslán zkušební telegram. Jeho cílem bylo vyzkoušet, s jakou rychlostí je možné po světě poslat komerční zprávu. Telegram obsahoval prostý text ve znění “This message sent around the world”, redakci opustil v sedm hodin večer tamního času, putoval celkem 28 tisíc mil a prošel šestnácti různými operátory. Zpět do redakce dorazil o pouhých 16,5 minuty později. Budova, ze které zpráva původně vyrazila, dnes nese název One Times Square, a je mimo jiné jedním nejpopulárnějších míst v New Yorku při oslavách Nového roku.

Times Square Old
Zdroj Zdroj: blog.insidetheapple.net

 

New York Times a výzva k archivaci hardwaru (1995)

20. srpna roku 1995 vyšel v listu The New York Times článek o tom, že je zapotřebí zachovat zastaralé hardwarové i softwarové produkty. Autor článku George Johnson v něm poukazoval na to, že při přechodu na nové programy či operační systémy dochází k vymazání jejich původních verzí, a upozorňoval, že by měly zůstat archivovány pro další generace. O uchování starého hardwaru i softwaru se skutečně postupem času důkladně postarali jak individuální sběratelé, tak i nejrůznější muzea včetně amerického Národního muzea počítačové historie.

Další události nejen z oblasti technologií

  • Odstartovala vesmírná sonda Viking I (1975)
  • Odstartovala vesmírná sonda Voyager 1 (1977)

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více