Zavřít reklamu

Platforma YouTube je tu s námi již poměrně dlouhou dobu. První video, které na ni bylo nahráno, pochází z roku 2005. My si v dnešním díle našeho seriálu s názvem Zpátky do minulosti tento den připomeneme.

První youtubové video (2005)

23. dubna roku 2005 se na webu YouTube objevilo historicky první video. Nahrál jej spoluzakladatel YouTube Jawed Karim na svůj kanál s názvem “jawed”. Za kamerou tehdy stál Karimův přítel ze školy Yakov Lapitsky, a na videu jsme mohli vidět Karima, jak stojí před výběhem slonů v zoologické zahradě v San Diegu. Jawed Karim v krátkém videu pronáší, že sloni mají velké choboty, což je podle něj “cool”. Video neslo název “Me at the ZOO”. Netrvalo dlouho, a web YouTube se začal zaplňovat obsahem všeho druhu včetně krátkých amatérských videí.

Platformu YouTube nyní vlastní společnost Google (která ji odkoupila rok pod jejím založení) a jedná se jeden z nejnavštěvovanějších webů na světě. Služba postupně získala řadu nových funkcí včetně možností živého vysílání, charitativních sbírek, monetizací videí nebo třeba nahrávání krátkých videí ve stylu TikToku. YouTube je stále ještě druhým nejnavštěvovanějším webem vůbec, a může se pochlubit řadou zajímavých čísel. Dlouho byl nejsledovanějším youtubovým videem videoklip k někdejšímu letnímu hitu Despacito, v průběhu loňského roku jej ale na zlaté příčce nahradil videoklip Baby Shark Dance.

.