Zavřít reklamu

Již příští týden, konkrétně od 7. do 11. června, nás čeká další ročník pravidelné vývojářské konference Applu, tedy WWDC21. Než se jí dočkáme, budeme si na stránkách Jablíčkáře připomínat její bývalé ročníky, především ty staršího data. Zavzpomínáme ve stručnosti na to, jak uplynulé konference probíhaly a jaké novinky na nich Apple představil.

Vývojářské konference Applu mají velice dlouhou historii, která sahá až do osmdesátých let minulého století. My si v dnešním díle připomeneme tu, která se konala v roce 2005, a která byla zároveň jednou z prvních, které Apple přenášel živě – tedy alespoň co se týče její úvodní keynote. Jednalo se v pořadí o šestnáctou konferenci, a byla pořádána od 6. do 10. června v prostorách Moscon Center v kalifornském San Francisu. Nosným tématem WWDC 2005 byl přechod společnosti Apple na procesory z dílny Intelu. „Naším cílem je poskytovat našim zákazníkům ty nejlepší osobní počítače na světě, a Intel má v tomto směru do budoucna vůbec nejlepší plány, co se týče procesorů. Od našeho přechodu na PowerPC uběhlo deset let, a nyní si myslíme, že technologie od Intelu nám pomůže vytvářet ty nejlepší osobní počítače po dobu dalších deseti let,“ uvedl tehdy Steve Jobs.

Úvodní Keynote byla zahájena kolem jedné hodiny odpolední tamního času, kdy na pódium vstoupil Steve Jobs, aby pronesl úvodní slovo a postupně představil veškeré novinky. Byl mezi nimi například příchod podcastů do služby iTunes, vydání aplikace QuickTime 7 ve verzi pro počítače s Windows a samozřejmě také příchod nového operačního systému pro jablečné počítače – tím byl Mac OS X Leopard. Po představení této novinky Apple slavnostně oznámil, že u svých počítačů hodlá v průběhu let 2006 – 2007 kompletně přejít na procesory z dílny společnosti Intel.

V souvislosti s tímto přechodem Apple také oznámil, že vydává software Xcode verze 2.1 a emulátor Rosetta, který má umožnit spouštění PowerPC aplikací na nových Macích s procesory od Intelu. Keynote se zúčastnili například také vývojáři ze studia Wolfram Research, kteří zde promluvili o svých zkušenostech s portováním svého softwaru jménem Mathematica na Mac s procesorem Intel. Na vydání operačního systému Mac OS X Leopard si uživatelé museli počkat nezvykle dlouho. Původně měl být vydán na přelomu let 2006 a 2007, jeho vydání bylo ale nakonec kvůli vývoji iPhonu odloženo na podzim roku 2007.

WWDC 2005 Steve Jobs Transitions
.