iWant

Error 53 – Proč Apple blokuje servisované iPhony?

iWant

Jablečným světem v posledních dnech hýbe kauza „Error 53“. Ukázalo se, že pokud si uživatelé nechají opravit iPhone s Touch ID v neautorizovaném servisu a bude jim měněn Home button, po aktualizaci na nejnovější verzi iOS 9 se zařízení zcela zablokuje. Problém s nefunkčními iPhony kvůli výměně některých součástek hlásí stovky uživatelů po celém světě. Server iFixit navíc nyní zjistil, že se Error 53 netýká pouze neoficiálních dílů.

Error 53 je chyba, kterou dokáže zahlásit iOS zařízení s Touch ID, a nastává v situaci, kdy si uživatel nechá vyměnit Home button, Touch ID modul nebo kabel tyto součástky propojující u neautorizovaného servisu, tzv. třetí strany. Po opravě zařízení funguje bezproblémově, ale jakmile uživatel aktualizuje na nejnovější verzi iOS 9, produkt rozpozná neoriginální komponenty a zařízení okamžitě zablokuje. Dosud jsou hlášeny zejména incidenty s iPhony 6 a 6 Plus, ale není jisté, zda se problém netýká také nejnovějších modelů 6S a 6S Plus.

Apple Story z počátku nebyly informovány o této záležitosti a uživatelům, kterým Error 53 zablokoval iPhone, telefony rovnou vyměňovaly. Nyní však již byli technici informováni a takto poškozené produkty odmítají přijmout a zákazníky rovnou přesměrovávají na koupi nového telefonu. Což je samozřejmě pro mnoho z nich nepřijatelné.

„Pokud vaše iOS zařízení disponuje senzorem Touch ID, iOS během aktualizací a obnovování kontroluje, zdali se senzor shoduje s ostatními komponenty daného zařízení. Tato kontrola plně zabezpečuje vaše zařízení a funkce iOS s bezpečnostním systémem Touch ID,“ komentuje situaci Apple. Pokud vám tedy bude vyměněn Home button nebo například propojovací kabel za jiný, iOS to rozpozná a telefon zablokuje.

touch-id-repair2

Podle Applu je to z toho důvodu, aby zůstala zachována maximální bezpečnost dat v každém zařízení. „Chráníme data otisků prstů pomocí unikátního zabezpečení, které je jedinečně spárováno se senzorem Touch ID. Pokud je senzor opraven autorizovaným poskytovatelem servisu Applu či maloobchodním prodejcem, párování součástek je znovu obnovitelné,“ vysvětluje Apple kauzu Error 53. Právě možnost opětovného spárování součástek je v případu naprosto klíčová.

Pokud by totiž součástky napojené na Touch ID (Home button, kabely a další) nebyly vzájemně propojené, mohl by být senzor pro otisk prstu nahrazen například podvodnou součástkou, která by dokázala prolomit zabezpečení iPhonu. Jakmile tedy nyní iOS rozpozná, že součástky k sobě nepasují, zablokuje vše včetně Touch ID a Apple Pay.

Trik při výměně zmíněných součástek spočívá v tom, že autorizované servisy Applu mají k dispozici nástroj, kterým nově nasazené díly znovu spárují se zbytkem telefonu. Jakmile však provede výměnu třetí strana, která takové požehnání od Applu nemá, může do iPhonu nasadit klidně originální a funkční díl, ale stejně se zařízení po aktualizaci softwaru zablokuje.

Právě na tento detail, že se zdaleka nejedná jen o problém s neoriginálními díly třetích stran, přišli uznávaní technici z iFixitu. Error 53 zkrátka nastane vždy, když vyměníte Touch ID nebo Home button, ale již je nespárujete. Nezáleží na tom, zda se jedná o neoriginální součástku, nebo oficiální OEM komponenty, které jste mohli vyjmout třeba z druhého iPhonu.

Pokud tak nyní potřebujete vyměnit na svém iPhonu Home button nebo Touch ID, nemůžete ho automaticky odnést do nejbližšího servisu. Je třeba využít služeb autorizované servisního střediska Applu, kde vám po výměně součástek mohou tyto díly opět vzájemně synchronizovat. Pokud v okolí žádný takový servis nemáte, v tuto chvíli doporučujeme výměnu Home buttonu a Touch ID neprovádět, případně s jinými, již vyměněnými součástkami neaktualizovat operační systém.

Zatím není jasné, jak se Apple k celé situaci postaví, nicméně je krajně nepříjemné, že za výměnu třeba jen jediné součástky nechá zablokovat celý iPhone, který se rázem stává nepoužitelným. Touch ID totiž není jediným bezpečnostním prvkem, který iOS nabízí. Vedle něj má každý uživatel nastavený také ochranný zámek, který zařízení vyžaduje vždy (pokud je tak nastaveno), kdy ho uživatel zapíná nebo když nastavuje právě Touch ID.

Proto by dávalo větší smysl, kdyby Apple v případě rozeznání neoriginálních nebo minimálně nespárovaných dílů zablokoval pouze Touch ID (a s tím spojené služby jako Apple Pay) a zbytek ponechal funkční. iPhone totiž nadále zůstává chráněn právě zmíněným ochranným zámkem.

Apple prozatím s žádným řešením problému Error 53 nepřišel, nicméně by bylo logické, aby vám byl iPhone opět zprovozněn a odemčen, pokud doložíte, že je váš, tím, že ho například pomocí kódu odemknete.

Setkali jste se s Errorem 53? Podělte se o své zkušenosti v komentářích nebo nám napište.

Zdroj: iFixit
Foto: TechStage