iWant

Error 53 – Proč Apple blokuje servisované iPhony?

iWant

Jablečným světem v posledních dnech hýbe kauza „Error 53“. Ukázalo se, že pokud si uživatelé nechají opravit iPhone s Touch ID v neautorizovaném servisu a bude jim měněn Home button, po aktualizaci na nejnovější verzi iOS 9 se zařízení zcela zablokuje. Problém s nefunkčními iPhony kvůli výměně některých součástek hlásí stovky uživatelů po celém světě. Server iFixit navíc nyní zjistil, že se Error 53 netýká pouze neoficiálních dílů.

Error 53 je chyba, kterou dokáže zahlásit iOS zařízení s Touch ID, a nastává v situaci, kdy si uživatel nechá vyměnit Home button, Touch ID modul nebo kabel tyto součástky propojující u neautorizovaného servisu, tzv. třetí strany. Po opravě zařízení funguje bezproblémově, ale jakmile uživatel aktualizuje na nejnovější verzi iOS 9, produkt rozpozná neoriginální komponenty a zařízení okamžitě zablokuje. Dosud jsou hlášeny zejména incidenty s iPhony 6 a 6 Plus, ale není jisté, zda se problém netýká také nejnovějších modelů 6S a 6S Plus.

Apple Story z počátku nebyly informovány o této záležitosti a uživatelům, kterým Error 53 zablokoval iPhone, telefony rovnou vyměňovaly. Nyní však již byli technici informováni a takto poškozené produkty odmítají přijmout a zákazníky rovnou přesměrovávají na koupi nového telefonu. Což je samozřejmě pro mnoho z nich nepřijatelné.

„Pokud vaše iOS zařízení disponuje senzorem Touch ID, iOS během aktualizací a obnovování kontroluje, zdali se senzor shoduje s ostatními komponenty daného zařízení. Tato kontrola plně zabezpečuje vaše zařízení a funkce iOS s bezpečnostním systémem Touch ID,“ komentuje situaci Apple. Pokud vám tedy bude vyměněn Home button nebo například propojovací kabel za jiný, iOS to rozpozná a telefon zablokuje.

touch-id-repair2

Podle Applu je to z toho důvodu, aby zůstala zachována maximální bezpečnost dat v každém zařízení. „Chráníme data otisků prstů pomocí unikátního zabezpečení, které je jedinečně spárováno se senzorem Touch ID. Pokud je senzor opraven autorizovaným poskytovatelem servisu Applu či maloobchodním prodejcem, párování součástek je znovu obnovitelné,“ vysvětluje Apple kauzu Error 53. Právě možnost opětovného spárování součástek je v případu naprosto klíčová.

Pokud by totiž součástky napojené na Touch ID (Home button, kabely a další) nebyly vzájemně propojené, mohl by být senzor pro otisk prstu nahrazen například podvodnou součástkou, která by dokázala prolomit zabezpečení iPhonu. Jakmile tedy nyní iOS rozpozná, že součástky k sobě nepasují, zablokuje vše včetně Touch ID a Apple Pay.

Trik při výměně zmíněných součástek spočívá v tom, že autorizované servisy Applu mají k dispozici nástroj, kterým nově nasazené díly znovu spárují se zbytkem telefonu. Jakmile však provede výměnu třetí strana, která takové požehnání od Applu nemá, může do iPhonu nasadit klidně originální a funkční díl, ale stejně se zařízení po aktualizaci softwaru zablokuje.

Právě na tento detail, že se zdaleka nejedná jen o problém s neoriginálními díly třetích stran, přišli uznávaní technici z iFixitu. Error 53 zkrátka nastane vždy, když vyměníte Touch ID nebo Home button, ale již je nespárujete. Nezáleží na tom, zda se jedná o neoriginální součástku, nebo oficiální OEM komponenty, které jste mohli vyjmout třeba z druhého iPhonu.

Pokud tak nyní potřebujete vyměnit na svém iPhonu Home button nebo Touch ID, nemůžete ho automaticky odnést do nejbližšího servisu. Je třeba využít služeb autorizované servisního střediska Applu, kde vám po výměně součástek mohou tyto díly opět vzájemně synchronizovat. Pokud v okolí žádný takový servis nemáte, v tuto chvíli doporučujeme výměnu Home buttonu a Touch ID neprovádět, případně s jinými, již vyměněnými součástkami neaktualizovat operační systém.

Zatím není jasné, jak se Apple k celé situaci postaví, nicméně je krajně nepříjemné, že za výměnu třeba jen jediné součástky nechá zablokovat celý iPhone, který se rázem stává nepoužitelným. Touch ID totiž není jediným bezpečnostním prvkem, který iOS nabízí. Vedle něj má každý uživatel nastavený také ochranný zámek, který zařízení vyžaduje vždy (pokud je tak nastaveno), kdy ho uživatel zapíná nebo když nastavuje právě Touch ID.

Proto by dávalo větší smysl, kdyby Apple v případě rozeznání neoriginálních nebo minimálně nespárovaných dílů zablokoval pouze Touch ID (a s tím spojené služby jako Apple Pay) a zbytek ponechal funkční. iPhone totiž nadále zůstává chráněn právě zmíněným ochranným zámkem.

Apple prozatím s žádným řešením problému Error 53 nepřišel, nicméně by bylo logické, aby vám byl iPhone opět zprovozněn a odemčen, pokud doložíte, že je váš, tím, že ho například pomocí kódu odemknete.

Setkali jste se s Errorem 53? Podělte se o své zkušenosti v komentářích nebo nám napište.

Zdroj: iFixit
Foto: TechStage
 • David Bery Beránek

  Hlavně by mě zajimalo jestli se to týká i 5S – to jsem se na žádném serveru nedočetl. Další věc je ta, že mam přetržený kabel od homebuttonu, tudíž není spojen s deskou (ovládání probíhá pomocí Assistive Touch) a pokud budu aktualizovat a telefon hodí 53 tak jak se k tomu Apple postaví – originál HB mám, ale nefunkční. To asi uvidíme.

 • N2by

  Security veci chapu, moc nevim proc opravvovat neautorizovane, pripada mi to obecne jako moc velky riziko ze z nej bude cihla ;-).

 • Miroslav Osladil

  No, mě se to stalo s úplně novým 6Plus koupený v Alze. Originálně zabalený, nevypadalo to jako vratka po někom jiném a stalo se mi to samé. Takže to bude v praxi dost težké prokázat, že je telefon „originál“ a není opravený někdě u Franty v servisu.

 • kk

  hlavne je to BS a nuti to lidi davat veci do apple servisu kterej je vojeb zejo

  kdyby to mysleli pro lidi vazne, tak daj do iOS moznost v nastaveni tuhle bezpecnost vypnout

  ono stejne kdyz vam nekdo slohne telefon tak si ho na dalku muzete vymazat, a pak je pravdepodobne lepsi kdyz ho bude clovek dal pouzivat a budete mit sanci ho nejak sledovat, nez kdyz ho nekdo proste hodi do popelnice nebo rozebere na soucastky a zkusi extrahovat data z disku :)

 • Boris Zajíček

  Máme doma taky jeden 5S u kterého nefunguje home button a jediné co zbývá je používat Assistive Touch což je pěkná pakárna. To že po výměně nebude fungovat Touch ID nám bylo řečeno v každém neautorizovaném servisu. Zatím jsme tedy nevyměňovali…a teď ještě tohle. Telefon již není v záruce. Můžu takový telefon nechat opravit v autorizovaném servisu? A kolik by tam stála tato výměna? Toto je v mé iPhone historii asi potřetí co odešel Home a takový přístup mě tedy značně se.e. Co já můžu za to, že je to šmejdská komponenta a ani v nových generacích se její chybovost nezlepšila… naopak díky Touch ID je to ještě větší průser.

  • Petr Krobot

   My naopak máme už druhým rokem 5S a třetím 5 a absolutně nechápu, proč si na to lidi stěžují. Zatím jsme s tím neměli žádné problémy…na druhou stranu znám dva lidi, kteří home buttom měnili u starších iphonů snad po půl roce. Pak je ovšem na světe otázka, zda to není spíš rukama.

   Pamatuji si i svůj první iPhone 3GS, kde snad po 4 letech home button fungoval, sice hůř a člověk občas musel přitlačit ale fungoval

  • Roman Wagner

   Máme doma 2x 6 a 2x 4S, 4S, které už jedou více než 4 roky a poslední více než rok je používají děti, mají lecjaký šrám, ale HB nám zatím neodešel u žádného kusu…

 • Jan Malina

  Takže se nemusím bát připojit iPhone 5s k iTunes kvůli nahrání pisnicek?