Zavřít reklamu

Možnosti přizpůsobení Macu či MacBooku jsou opravdu rozsáhlé. V naší návodní sekci se relativně často věnujeme různým tipů pro změnu předvoleb macOS, v tomto článku jsme se ale rozhodli vám dát dohromady celkově 10 různých tipů a triků pro přizpůsobení nastavení Macu. Jedná se o různě vybrané tipy, takže některé dost možná znát budete a jiné zase nikoliv. Prvních 5 tipů a triků najdete přímo v tomto článku, dalších 5 triků pak zobrazíte klepnutím na odkaz níže na našem sesterském magazínu Letem světem Applem.

DALŠÍCH 5 TIPŮ A TRIKŮ ZOBRAZÍTE KLEPNUTÍM ZDE

Změna výchozí aplikace

Součástí macOS je několik nativních aplikací, které jsou samozřejmě nastaveny jako výchozí. Ne každému samozřejmě tyto aplikace vyhovují, a tak uživatelé provádí instalace aplikací třetí strany. V tomto případě se může hodit, jak u konkrétního typu souboru můžete výchozí aplikaci změnit. Prvně si jej najděte, poté na něj klepněte pravým tlačítkem a z menu vyberte možnost Informace. V dalším okně pak rozklikněte sekci Otevřít v aplikaci a vyberte si z menu tu, kterou chcete využít. Následně nezapomeňte klepnout na Změnit vše…

Vyberte si tapetu a spořič

S příchodem každé nové majoritní aktualizace nabízí macOS nové tapety, ze kterých si můžete vybrat a svůj Mac si tak přizpůsobit. Popřípadě si samozřejmě můžete nastavit zcela vlastní tapetu. Pro výběr tapety či spořiče obrazovky přejděte do  → Předvolby systému → Plocha a spořič, kde se podle potřeby nahoře přesuňte do sekce Plocha nebo Spořič obrazovky, kde už si stačí vybrat z předpřipravených tapet, respektive spořičů. Pokud byste chtěli nastavit vlastní obrázek na tapetu, stačí na něj klepnout pravým a zvolit Nastavit obrázek na ploše.

Nastavte si aktivní rohy

Říká se, že pokud chcete Mac ovládat na maximum, tak musíte využívat klávesové zkratky, abyste minimalizovali nutnost neustálého přesouvání se na myš či trackpad. Kromě klávesových zkratek mnoho uživatelů pro zvýšení efektivity a rychlé provedení některých akcí využívá také Aktivní rohy. Ty fungují tak, že po „naražení“ kurzoru do jednoho z rohů obrazovky dojde k provedení vybrané akce. Tuto funkci můžete nastavit v  → Předvolby systému → Mission Control → Aktivní rohy…, kde už si v menu u každého rohu stačí akci vybrat.

Otočení posouvání

Pokud jste na Mac přešli z klasického počítače s Windows, tak jedna z prvních věcí, které jste si zajisté všimli, je převrácené posouvání, například na webu. Na Macu se při posunutí prsty nahoru posouváte dolů a při posunutí prsty dolů posouváte nahoru, zatímco ve Windows je to obráceně. Vedou se dlouhé debaty o tom, který způsob je správný a většina jedinců uvádí, že právě ten v macOS. Pokud byste si však chtěli posouvání převrátit, tak stačí v případě trackpadu přejít do  → Předvolby systému → Trackpad → Posuv a zvětšení, kde deaktivujte Směr posuvu: přirozený. Pro změnu posuvu u myši přejděte do  → Předvolby systému → Myš, kde deaktivujte Směr posuvu: přirozený.

Správa horní lišty

Součástí macOS je v horní části displeje speciální lišta, které se jinak říká řádek nabídek. V této liště se mohou nacházet různé ikony, které vám zajistí rychlý přístup k různým aplikacím, funkcím, možnostem, službám apod. Horní lištu si samozřejmě můžete plně přizpůsobit a nechat si na ní zobrazit různé věci. Správu horní lišty provedete v  → Předvolby systému → Dock a řádek nabídek, kde už si v levém menu stačí projít jednotlivé sekce a provést (de)aktivaci zobrazení. Pro změnu pořadí ikon v horní liště podržte Command a ikonu podle potřeby posuňte, pro odstranění pak stačí podržet Command, ikonu kurzorem vzít a přesunout ji směrem dolů, pryč z horní lišty.

.