Zavřít reklamu

Apple na dnešní konferenci kromě nového MacBooku Air a 13″ MacBooku Pro představil také nový Mac mini, který dostal do vínku právě představený procesor M1 z rodiny Apple Silicon. Nová hardwarová revize v případě Macu mini znamená také nové možnosti konfigurací, pokud však zavítáte na web Applu, je možné, že z nových možností budete poměrně rozhořčeni.

Jak se totiž ukázalo, nové Macy mini založené na procesorech M1 přišly o dva zásadní atributy, které byly mezi majiteli a uživateli těchto Maců velice oblíbené. V první řadě jde o uživatelsky vyměnitelnou operační paměť, v druhém případě pak o možnost si připlatit za rychlejší 10Gbit ethernet konektor.

V prvním případě šlo čistě o praktickou záležitost, díky které i méně technicky zdatní uživatelů mohli při nákupu Maců mini výrazně ušetřit. Výměna operační paměti u poslední generace nebyla tak jednoduchá jako tomu bylo dříve, stále však stačil šroubovák, zhruba 10 minut času a nové RAM moduly, které si chtěl uživatel sám nainstalovat aniž by platil zbytečné poplatky Applu. S toutou možností je nyní konec a díky čipu M1 jsou flashové modely napájené na základní desce, uživatelé si tak nevymění nic.

Druhý případ je mnohem více situační, neboť příplatek za 10Gbit konektivitu rozhodně nevyužíval každý. V některých případech (které paradoxně dnes opět zazněly) se však podpora pro rychlejší datový přenos náramně hodila – například při využití Maců mini v renderovacích farmách či ve velkých firmách, kde tyto Macy slouží jako klientské pracovní stanice operující s obrovskými datovými balíky. Pokud je 10Gbit konektivita něco, co ke své práci skutečně potřebujete, Apple stále nabízí Macy mini postavené na platformě s procesory od Intelu. Jak dlouho vydrží v nabídce však nikdo neví.

.