Zavřít reklamu

Apple představil nový operační systém pro naše iPhony, u kterého je velkým plusem, že jej rozjedeme už od iPhonu XR a XS výše. Apple Intelligence však zůstane exkluzivní jen pro iPhony 15 Pro. Jenže i tak nabízí iOS 18 zajímavé novinky. Nejsou nijak velké, ale jistě potěší. 

Přizpůsobení 

Apple se zbavuje unifikovanosti a už nechce, aby každé zařízení vydalo stejně. Uživatelům iPhonů tak otevírá zcela nové možnosti, jak si mohou upravit domovskou obrazovku, zamknutou obrazovku a Ovládací centrum. Na ploše tak lze organizovat ikony dle libosti, tedy vyrovnat je podle tapety nebo jakkoli jinak. Ikony aplikací a widgety mohou také získat nový vzhled díky tmavému či tónovanému efektu. 

Ovládací centrum přináší díky novému vzhledu ještě větší flexibilitu. Nyní do něho lze přidávat ovládací prvky podporovaných aplikací třetích stran pro rychlé odemknutí auta nebo okamžitého zachycení obsahu pro sociální sítě. V nové galerii ovládacích prvků je k dispozici celá sada dostupných těch, jejichž rozložení si můžete sami přizpůsobit, a to včetně jejich ideální velikosti a nových seskupení. 

Konečně také s iOS 18 můžeme přepínat mezi ovládacími prvky na zamknuté obrazovce, vybírat si jde z možností dostupných v galerii ovládacích prvků nebo je i možné prvky zcela odstranit. Jde o ty dole po stranách, které jsou vyhrazeny svítilně a fotoaparátu. Zde je jasná inspirace Samsungem, který toto umožňuje také. 

Fotky 

Apple o Fotkách říká, že dostanou největší redesign své historie. Zjednodušené jednotné zobrazení má pracovat s všem důvěrně známou mřížkou, kdy jsou zde nové sbírky umožňují procházet fotografie podle témat, aniž bychom je museli třídit do alb. Sbírky se navíc dají připnout, aby ty nejoblíbenější kousky byly vždycky po ruce. 

Apple-WWDC24-Apple-Intelligence-Memory-movie-240610

Karuselové zobrazení pak každý den nabídne výběr těch nejdůležitějších snímků blízkých osob, zvířat, míst a mnoha dalšího. Aplikace nabízí i přizpůsobení v podobě vytváření sbírek, jejich připínání pro rychlejší přístup a karuselového zobrazení, které zachytí vždy to, co je pro daného uživatele nejdůležitější. 

Zprávy 

Protože je telefon především o komunikaci, je fajn, že se Apple pořád soustředí i na Zprávy. Ty konečně dostanou RCS, takže se budou korektně zobrazovat zprávy i pokud si píšete s někým, kdo vlastní Android zařízení. Dále přibyly nové textové efekty, které umožňují podtrhnout kterékoli písmeno, slovo, frázi či emotikonu a dodat jim tím dynamický animovaný vzhled. Text lze i udělat tučný, přeškrtnutý, podtržený nebo v kurzívě. V tapbacku pak přibyly emotikony a nálepky. 

Co je ale poměrně neuvěřitelné, je fakt, že zprávě lze nastavit pozdější odeslání, tedy že odejede ve vámi zvolený čas. iOS 18 přináší také Zprávy přes satelit pro chvíle, kdy uživatel právě nemá signál nebo připojení na Wi-Fi. O připojení k satelitu vás pak informuje Dynamic Island. 

Mail 

Redesign dostává i Mail. Do něho přijdou nové možnosti správy schránky a aktualizování. Funkce kategorizace přímo v zařízení roztřídí vaše osobní a časově citlivé e-maily do primární složky, stvrzenky a účtenky do složky transakce, zprávy a oznámení ze sociálních sítí do složky aktualizace a reklamní komunikaci a kupóny do složky promo. V Mailu také přibylo nové zobrazení přehledu, kde uživatelé najdou všechny stěžejní e-maily od určité firmy, a rychle si tak udělají obrázek o tom, co je pro ně aktuálně důležité. 

Safari 

Apple o Safari říká, že je to pořád nejrychlejší prohlížeč na světě. Ten v iOS 18 nově nabízí přepracovanou Čtečku a novou funkci Highlights, která představuje jednoduchý způsob, jak se zorientovat v internetovém obsahu. Pomocí strojového učení pak Safari dokáže zobrazit všechny klíčové informace o dané stránce. Uživatelé si například mohou projít shrnutí, aby si udělali přehled o obsahu článku, rychle najít adresu restaurace, hotelu nebo důležitého orientačního bodu, nebo si poslechnout skladbu určitého umělce přímo při čtení článku o jeho konkrétní písničce či albu. Čtečka pak nově nabízí ještě více způsobů, jak si nerušeně vychutnat články. I ona poskytuje jejich shrnutí a v případě delších článků také obsah. 

.