Zavřít reklamu

V počítači či chytrém telefonu každého z nás se nachází nespočet různých osobních dat, která by se za žádnou cenu neměla dostat „ven“. Může se jednat například o fotografie, poznámky, hesla k uživatelským účtům a ostatní data, jež se mohou při neopatrném zacházení rázem objevit v rukách hackerů a jiným útočníků. Pokud se někdo do vašeho zařízení nabourá, tak kromě získání dat může také zničit celý systém. Co si budeme nalhávat, v ani jedné z těchto situací se nejspíše nikdo z nás nechce ocitnout. Všichni víme, že při používání internetu máme využívat především selský rozum, jaké jsou ale další užitečné tipy? 5 nejdůležitějších najdete právě v tomto článku.

Používejte silná hesla

Pokud budete využívat silná hesla, tak prakticky kompletně eliminujete možnost toho, že by se někdo mohl nabourat do nějakého z vašich účtů. Samozřejmě tohle platí v případě, že se vaše heslo neobjeví ve své nešifrované podobě někde na internetu. Jak by takové silné heslo mělo vypadat? Využít byste kromě malých a velkých písmen měli také číslice a hlavně speciální znaky. Zároveň by vaše heslo nemělo dávat žádný smysl a nemělo by být spojené s nějakou věcí či osobou, které jsou vám blízké. Co se týče délky, tak se doporučuje alespoň 12 znaků, každopádně čím více, tím lépe. Je samozřejmé, že si taková složitá hesla prostě nemůžete zapamatovat. Od toho je ale na Macu k dispozici Klíčenka, která kromě automatického vytvoření silných hesel dokáže hesla také vyplňovat po autorizaci, například prostřednictvím Touch ID.

Využívejte dvoufaktorovou autentizaci

Jak už jsem zmínil výše, tak naprostým základem pro ochranu vašich účtů je využití silného hesla. V ojedinělých případech se ale může stát, že poskytovatel nějaké služby hesla nešifruje. To znamená, že kdokoliv k nim získá přístup, tak si je pouze uloží a rázem tak získá možnost přihlášení ne všem uživatelským účtům. Většina větších služeb a aplikací už v dnešní době nabízí dvoufaktorovou autentizaci (2FA). Jak už název napovídá, tak pro přihlášení k vašemu účtu po aktivaci 2FA musíte ještě provést ověření „druhým faktorem“. Nejčastěji se jedná například o kód, který vám někdo zašle v SMS, popřípadě je možné využít speciální autentizační aplikace. Rozhodně si tedy zkontrolujte, že máte dvoufaktorovou autentizaci aktivní všude, kde to jde. Nejčastěji tuto možnost najdete v Nastavení, kde rozklikněte sekci, jež se věnuje soukromí či zabezpečení.

icloud-2fa-apple-id-100793012-large
Zdroj: 9to5Mac

Nevypínejte firewall

Naprosto každý počítač, který je připojený k internetu, se může stát obětí nějakého útoku. Existuje hned několik různých „vrstev“, které dokáží takovým útokům, které pochází z internetu, zabránit. První vrstvou je firewall, který se za každou cenu snaží zmařit útoky hackerů a dalších útočníků. Zjednodušeně se dá říct, že slouží jako kontrolní bod, který definuje pravidla pro komunikaci mezi sítěmi, které od sebe odděluje. Mimo to dokáže skrýt určité informace, například vaši IP adresu a další klíčová data. Rozhodně si tedy na Macu zkontrolujte, že máte firewall zapnutý. Stačí vlevo nahoře klepnout na ikonu , a poté na Předvolby systému, kde se přesuňte do sekce Zabezpečení a soukromí. V horním menu pak klepněte na Firewall a zkontrolujte si, zdali je aktivní. Pokud ne, tak se autorizujte a aktivaci proveďte.

Nainstalujte si antivirus

Dodnes čas od času slýchám od uživatelů nepravdivé informace o tom, že operační systém macOS nelze žádným způsobem napadnout a tzv. „zavirovat“. To však svým způsobem platí prakticky jen v rámci iOS a iPadOS, kde aplikace běží v sandboxu. Operační systém macOS sice nativně nabízí určitou ochranu proti potenciálně škodlivým aplikacím, každopádně se rozhodně nejedná o stoprocentní ochranu. Svým způsobem se dá říct, že je macOS zranitelný stejně jako Windows. Bez problémů se tak můžete setkat nějakým malwarem, spywarem, adwarem, apod. Tvrzení o tom, že macOS antivirus nepotřebuje, jsou naprosto mylné. Pokud chcete mít klidné spaní a jistotu, že se nic nestane ani v případě, kdy se vám podaří stáhnout nějaký virus, tak byste si antivir měli nainstalovat. Osobně mohu doporučit aplikaci Malwarebytes, která je ve své verzi zdarma naprosto dostatečná. Více info o Malwarebytes se můžete dočíst ve článku, který přikládám níže.

Malwarebytes stáhnete zde

Pravidelně aktualizujte systém

Posledním tipem, díky kterého uděláte váš jablečný počítač bezpečnější, je pravidelné provádění aktualizací. Mnoho uživatelů bohužel z nepochopitelných důvodů své stroje neaktualizuje. Nové operační systémy samozřejmě přichází s nespočtem různých funkcí, mimo to ale dochází také k opravám různých bezpečnostních chyb, které se často v systému objevují. Pokud tedy máte nějakou starší verzi macOS a zjistí se, že s v ní nachází nějaká bezpečnostní chyba, tak riskujete ztrátu dat, možné hacknutí počítače a další nechtěné situace. Pokud se o aktualizace nechcete starat, tak si samozřejmě můžete nastavit, aby se prováděly automaticky. Pro provedení aktualizace a nastavení automatických aktualizací klepněte vlevo nahoře na ikonu , a poté na Předvolby systému… V novém okně pak najděte a klepněte na kolonku Aktualizace softwaru, kde si můžete aktualizace zkontrolovat. Pro nastavení automatických aktualizací zaškrtněte ve spodní části okna možnost Automaticky Mac aktualizovat.

.