Zavřít reklamu

Ať už komunikujete s přáteli, upravujete dokumenty nebo vyhledáváte na internetu, ke všem těmto úkonům patří používání klávesnice. Co se týče klávesnice na iPhonu, tak uživatelé mohou využívat několik užitečných vychytávek, které mohou posunout psaní na novou úroveň. Tento článek je určen jak těm uživatelům, kteří svá mobilní zařízení mají pouze ke konzumaci obsahu, tak i těm uživatelům, kteří pracují na iPadu, potažmo iPhonu, s připojenou hardwarovou klávesnicí.

Zapsání čehokoli pomocí klávesové zkratky

Na nativní klávesnici najdete nespočet různých symbolů, pokud je ale chcete používat často, jejich dohledávání je dosti zdlouhavé. To samé platí o emotikonech, kterých je v seznamu opravdu nepřeberné množství. Pro zapsání libovolného symbolu, slova i smajlíku si však můžete vytvořit speciální zkratku. Otevřete Nastavení -> Obecné -> Klávesnice -> Náhrada textu, a poté klepněte na Přidat. Do políčka Fráze vložte symbol nebo vepište text. Do druhého textového pole s názvem Zkratka zapište klávesovou zkratku, pomocí které byste rádi symbol zapisovali. Nakonec klikněte na tlačítko Uložit. Benefitem náhrady textu je to, že se synchronizuje mezi vaším iPhonem, iPadem a Macem, nastavení tedy stačí provést pouze na jednom zařízení. Osobně jsem si tuto funkci nesmírně oblíbil, a používám ji například k rychlejšímu zápisu matematických znaků.

Klávesová zkratka pro zahájení diktování

Mnozí majitelé iPadů mají problém s tím, že se po připojení hardwarové klávesnice nedá rychle spustit diktování. Naštěstí ale situace není tak špatná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pro nastavení klávesové zkratky ke spuštění diktování je totiž nezbytné, abyste připojili hardwarovou klávesnici k iPadu nebo iPhonu, a až poté otevřeli Nastavení -> Obecné -> Klávesnice. Nakonec sjeďte k sekci Diktování, a po rozkliknutí části Zkratka pro diktování vyberte, zda-li chcete ke spuštění použít klávesu Ctrl nebo Cmd. Pro aktivaci hlasového zadávání musíte zvolenou klávesu stisknout rychle dvakrát po sobě, to samé platí i o deaktivaci.

Nastavení pro hardwarovou klávesnici zvlášť

Po připojení hardwarové klávesnice k iOS a iPadOS zařízení se nastavení automaticky přizpůsobí nastavení klávesnice na obrazovce. Preference používání zařízení u softwarové a hardwarové klávesnice však mohou být odlišné – například většina z nás asi nepotřebuje mít aktivní automatické opravování s připojenou klávesnicí. Na druhou stranu se uživatelům ale automatické opravy hodí při používání softwarové klávesnice. Pro přizpůsobení nastavení musíte připojit hardwarovou klávesnici, a poté přejít do Nastavení -> Obecné -> Klávesnice. Jak jste si již možná všimnuli, objeví se zde nová sekce Hardwarová klávesnice, po jejím rozkliknutí si kromě (de)aktivace automatických velkých písmen a oprav lze nastavit i chování modifikačních kláves.

Diktování v jiném jazyce

Zadávání textu hlasem je užitečná věc, která navíc na Apple produktech funguje takřka na jedničku. Co ale dělat v případě, že chcete nadiktovat zprávu třeba v anglickém jazyce, jelikož komunikujete s někým ze zahraničí? Pokud si myslíte, že je nutné rovnou změnit jazyk telefonu, je naprosto zbytečné se obávat. První, co musíte učinit, je přidat si klávesnici s potřebným jazykem mezi vaše preferované. Proto otevřete Nastavení -> Obecné -> Klávesnice, dále rozklikněte Klávesnice a nakonec klepněte na Přidat novou klávesnici. Zvolte jazyk, který chcete použít, a máte hotovo. Pokud chcete diktování v potřebném jazyce spustit, tak při zapisování přepněte klávesnici, a následně diktování aktivujte. Od této chvíle můžete začít potřebným jazykem hovořit.

Deaktivace klapání klávesnice

Všichni dobře slyšící uživatelé iPhonů jistě zaznamenali, že se po napsání jakéhokoli písmena na virtuální klávesnici ozve klapnutí. Zvuk sice v běžném provozu není nikterak rušivý, někoho by ale mohl rozptylovat. Pro jeho vypnutí se přesuňte do Nastavení -> Zvuky a haptika, a zde sjeďte úplně dolů, kde deaktivujte přepínač Klapání klávesnice. Používání iPhonu a iPadu se díky tomu stane o něco diskrétnějším.

Diskuze k článku

    Zdravím, rád bych se zeptal zda je možno siri nějak pořádat aby zapnula diktování hlasem. Srii neumí psát česky ale pokud v klávesnici zapnete diktování češtinu to zvládne dobře. Jak tedy siri požádat aby nepsala ale zapnula hlasové zadávání ? Díky

celý text

Čtěte více