Zavřít reklamu

Patříte mezi jedince, kteří se snaží co nejdříve aktualizovat svá zařízení na nejnovější verze operačních systémů? Pokud jste si odpověděli kladně, tak pro vás mám dobrou zprávu. Před několika dny totiž vydal Apple nové verze svých operačních systémů pro veřejnost – konkrétně je řeč o iOS a iPadOS 15.6, macOS 12.5 Monterey a watchOS 8.7. Apple se tedy nevěnuje pouze vývoji nových majoritních verzí svých systémů, ale také pokračuje ve vývoji těch stávajících. Klasicky se po aktualizacích objevuje hrstka uživatelů, která má problém s výdrží či výkonem. V tomto článku si proto ukážeme 5 tipů, pomocí kterých zvýšíte výdrž vašeho Macu s macOS 12.5 Monterey.

Náročné aplikace

Čas od času se  stává, že si některé aplikace s novými verzemi operačních systémů tak úplně nerozumí. Může dojít buď k problémům s optimalizací, anebo aplikace nemusí jednoduše fungovat vůbec. V některých případech se může aplikace zaseknout a začít nadměrně využívat hardwarové zdroje, což způsobí jednak zpomalení, a jednak snížení výdrže. Naštěstí lze ale takové aplikace jednoduše identifikovat v aplikaci Monitor aktivity. Tady si veškeré procesy seřaďte sestupně podle CPU %, čímž se vám na prvních příčkách objeví ty aplikace, které nejvíce vytěžují hardware. Pro ukončení stačí, abyste ji klepnutím označili, poté stisknuli ikonu X v horní části okna a nakonec klepnuli na Ukončit, popřípadě na Vynutit ukončení.

Doba nečinnosti

Velmi náročný je na baterii mimo jiné displej. Pokud tedy chcete zajistit, aby výdrž baterie byla co nejdelší, tak je nutné, aby docházelo při nečinnosti k automatickému vypnutí displeje. Nejedná se o nic složitého – stačí přejít do  → Předvolby systému → Baterie → Baterie, kde si nahoře pomocí posuvníku nastavte, po kolika minutách se má displej při napájení z baterie vypnout. Zvolte si takovou dobu nečinnosti, která vám bude vyhovovat, každopádně berte na vědomí, že čím nižší tuto dobu nastavíte, tak tím delší výdrž získáte.

Režim nízké spotřeby

V případě, že na vašem iPhonu klesne nabití baterie na 20 či 10 %, tak se vám zobrazí dialogové okno, které vás o této skutečnosti informuje a nabídne vám aktivaci režimu nízké spotřeby. V rámci macOS se vám žádné takové upozornění neobjeví, každopádně pokud máte macOS Monterey a novější, tak můžete na Macích konečně režim nízké spotřeby aktivovat alespoň ručně. Stačí, abyste přešli do  → Předvolby systému → Baterie → Baterie, kde zaškrtněte Režim nízké spotřeby. Popřípadě můžete k aktivaci režimu nízké spotřeby využít naši zkratku, kterou najdete v tomto článku.

Práce s jasem

Jak už jsem zmínil na jedné z předchozích stránek, tak velmi náročný je na baterii převážně displej. Zároveň platí, že čím vyšší je nastavený jas displeje, tak tím je spotřeba energie vyšší. Aby docházelo k šetření energie, tak (nejen) Macy disponují senzorem okolního světla, pomocí kterého systém automaticky jas displeje přizpůsobuje na ideální hodnotu. Pokud automatický jas nemáte zapnutý, stačí tak učinit v  → Předvolby systému → Monitory. Zde zaškrtněte možnost Automaticky upravit jas. 

Můžete si kromě toho také aktivovat funkci, kdy dojde k automatickému snížení jasu při napájení z baterie, a to v  → Předvolby systému → Baterie → Baterie, kde stačí aktivujte Mírně ztlumit jas obrazovky při napájení z baterie.

Nabíjení do 80 %

Výdrž baterie se odvíjí také od jejího zdraví. Baterie totiž postupem času a využíváním ztrácí své vlastnosti, takže pokud chcete, aby baterie vydržela z dlouhodobého hlediska, je nutné se o ní starat. Primárně je nutné, abyste se vyvarovali využívání v extrémních teplotách, kromě toho byste také měli zaručit, aby se nabití pohybovalo v rozmezí od 20 do 80 %, což je pro baterii ideální. Součástí macOS je funkce Optimalizované nabíjení, je ale nutné zmínit, že pro využití musí uživatel splnit přísné podmínky a nabíjet svůj MacBook pravidelně ve stejné časy, což je ve většině případech nemožné. Proto doporučuji bezplatnou aplikaci AlDente, která se na nic neptá a nabíjení na 80 % (či jiných procentech) jednoduše zatrhne.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text





Čtěte více



.