Zavřít reklamu

Touch ID je u Maců stále relativně novou funkcí. Vůbec prvním jablečným počítačem, který disponoval Touch ID, se stal MacBook Air z roku 2018. Od té doby je tato perfektní technologie, kterou známe velmi dobře z iPhonů, k dispozici na všech MacBoocích a kromě toho je k dispozici i na externí Magic Keyboard. Touch ID slouží na Macu samozřejmě primárně k rychlému přihlášení, to ale rozhodně není všechno, co tato funkce umí. V tomto článku se společně podíváme na 5 věcí, které můžete kromě odemykání provádět s Touch ID na Macu. Vrhněme se přímo na věc.

Správa a odinstalování aplikací

Pokud se na vašem Macu rozhodnete pro instalaci či odinstalaci nějaké aplikace, tak se ve většině případech musíte pro tento úkon autorizovat. Využít můžete buď klasické heslo, popřípadě stačí jednoduše přiložit prst na Touch ID, čímž se autorizujete o mnoho rychleji. Přítomnost Touch ID pak ještě více oceníte tehdy, pokud máte nový Mac a aktuálně instalujete hromadu nových aplikací. Pomocí Touch ID se můžete autorizovat také přímo v konkrétních aplikacích, popřípadě tuto funkci můžete využít při stahování či kupování aplikace v App Storu.

odinstalace_aplikace_touch_id

Autorizace v předvolbách a u hesel

Součástí macOS jsou také předvolby systému, ve kterých si můžete nastavit nespočet různých možností, které souvisí se vzhledem a chováním vašeho Macu. Pokud se vrhnete do nějakých složitějších a bezpečnostních změn, tak je pokaždé nutné, abyste v levém dolním rohu okna klepnuli na ikonu zámečku, a poté se jednoduše autorizovali pomocí Touch ID. Následně už budete schopni jednoduše provádět jakékoliv úkony. Kromě toho lze Touch ID využít také pro zobrazení hesel, a to jak v Předvolby systému -> Hesla, tak i v heslech, která se nachází v Safari. Samozřejmostí je pak možnost autorizace pomocí Touch ID pro přihlášení k internetovým účtům.

macbook air touch id

Zamčení a rychlý restart

Tlačítko Touch ID slouží také jakožto startovací tlačítko. Pokud tedy váš Mac vypnete, tak jej můžete opětovně zapnout právě stisknutím Touch ID. Prostřednictvím Touch ID však můžete váš Mac také rychle a jednoduše zamknout, popřípadě můžete vyvolat jeho tvrdý restart. Pro zamčení stačí, abyste Touch ID jedenkrát stisknuli, pro tvrdý restart je pak nutné, abyste Touch ID podrželi tak dlouho, až obrazovka Macu zčerná a ten se následně začne restartovat, což poznáte podle  na obrazovce.

Okamžité přepnutí uživatelů

Většina z nás využívá Mac čistě pro sebe. Pravdou ale je, že například ve větších rodinách může jeden Mac využívat klidně vícero uživatelů. Jednotlivé uživatele je možné jednoduše spravovat v Předvolby systému -> Uživatelé a skupiny. Tlačítko Touch ID je každopádně možné při používání vícero uživateli využít pro jejich rychlé přepnutí – a nejedná se o nic složitého. Pokud se aktuálně nacházíte na uživatelském účtu, který není váš, tak pro přihlášení k tomu vašemu stačí, abyste na jednu sekundu položili prst na Touch ID, a poté tohle tlačítko stisknuli. Mac tímto rozpozná váš otisk prstu, který si spojí s vaším uživatelským účtem, na který vás okamžitě přepne.

Funkce Zpřístupnění

Součástí macOS je také speciální sekce Zpřístupnění, v rámci které se nachází nespočet funkcí, díky kterým mohou jablečné produkty využívat také uživatele s určitým znevýhodněním, tj. například nevidomí či neslyšící. Všichni nevidomí mohou v rámci macOS (a dalších systémů od Applu) využít VoiceOver a i ten je možné aktivovat pomocí Touch ID. V tomto případě stačí, abyste podrželi klávesu Command a zároveň třikrát rychle po sobě stiskli Touch ID, čímž se VoiceOver aktivuje. A pokud chcete rychle zobrazit Zkratky zpřístupnění, tak stačí, abyste třikrát rychle po sobě stiskli Touch ID, tentokrát bez jakékoliv jiné klávesy.

.