Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple sdílel detaily k funkci systému iOS 14, která podporuje soukromí uživatelů

V červnu při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020 jsme se dočkali oficiálního představení chystaných operačních systémů. Hlavní pozornost na sebe samozřejmě dokázal strhnout iOS 14. Ten jablíčkářům přinese rozsáhlou škálu novinek v čele s widgety, funkcí obraz v obraze, novými Zprávami a lepšími notifikacemi na příchozí hovor. Zároveň se ale také vylepší soukromí uživatelů, protože App Store bude nově u každé aplikace zobrazovat její povolení a zdali sbírá určitá data.

Apple App Store
Zdroj: Apple

Kalifornský gigant dnes na svých stránkách pro vývojáře sdílel nový dokument, který je na poslední zmiňovanou vychytávku zaměřen. Konkrétně se jedná o detailní informace, jaké budou muset samotní vývojáři App Storu poskytnout. Apple se v tomto ohledu spoléhá na programátory.

Samotný App Store následně bude u každé aplikace zveřejňovat, zdali sbírá data pro sledování uživatelů, pro reklamu, pro analýzu, pro funkcionalitu a další. Bližší informace si můžete prohlédnout ve zmiňovaném dokumentu.

Rychlé 5G připojení možná nabídne pouze iPhone 12 Pro Max

Představení nového iPhonu 12 je pomalu za rohem. Podle dosavadních úniků by se mělo jednat o čtyři modely, z nichž se dva budou chlubit přívlastkem Pro. Tento jablečný telefon by se měl designem vrátit „ke kořenům“ a podobat se iPhonu 4 či 5 a zároveň bychom se měli dočkat plné podpory 5G konektivity. To do diskuze ale přináší zajímavou otázku. O jaké 5G se vlastně jedná?

iPhone 12 Pro (koncept):

K dispozici jsou totiž dvě rozdílné technologie. Rychlejší mmWave a poté pomalejší, avšak obecně rozšířenější sub-6Hz. Podle nejnovějších informací z portálu Fast Company to prozatím vypadá tak, že se vyspělejší technologie mmWave dočká pouze největší iPhone 12 Pro Max. Technologie je totiž prostorově náročná a do menších iPhonů se zkrátka nevejde. Každopádně není třeba věšet hlavu. Obě verze 5G připojení jsou samozřejmě o poznání rychlejší, než doposud využívané 4G/LTE.

Pokud ale přeci jen toužíte po rychlejší verzi a jste kvůli tomu ochotni si připlatit za zmiňovaný iPhone 12 Pro Max, dávejte si velký pozor. Tato technologie sice nabízí prvotřídní rychlost, ale je otázkou, zdali na ni vůbec budete schopni dosáhnout. Vybavenost světových operátorů tomu zatím totiž nenasvědčuje. Maximální potenciál zařízení tak budou moci využít pravděpodobně pouze občané větších měst ve Spojených státech amerických, Jižní Korei a Japonsku.

Japonští vývojáři si stěžují na Apple a jeho App Store

Aktuálně bedlivě sledujeme vývoj sporu mezi Applem a společností Epic Games, která je mimochodem vydavatelem jedné z nejpopulárnějších her současnosti – Fortnite. Epicu konkrétně vadí, že si kalifornský gigant za mikrotransakce bere obrovský poplatek ve výši 30 procent z celkové částky. K tomu se nově přidávají i japonští vývojáři. Ti jsou nespokojení nejen s daným poplatkem, ale obecně s celým App Storem a jeho fungováním.

Podle magazínu Bloomberg se již několik japonských vývojářů zastalo společnosti Epic Games v soudním sporu proti Applu. Konkrétně jim vadí, že ověřovací proces samotných aplikací je vůči vývojářům neférový, a že by si za tolik peněz (reference na 30% podíl) zasloužili lepší zacházení. K celé situaci se vyjádřil i zakladatel společnosti PrimeTheory Inc Makoto Shoji, který sdělil, že je zmiňovaný ověřovací proces Applu nejasný, značně subjektivní a iracionální. Další kritika od Shojiho přišla na čas. Samotné a prosté ověření častokrát zabere týdny, přičemž je velice obtížné od Applu získat nějakou podporu.

Apple Store FB
Zdroj: 9to5Mac

Jak se celá situace bude vyvíjet nadále je samozřejmě prozatím nejasné. O všech aktuálních novinkách vás však budeme včas informovat.

.