Zavřít reklamu

Apple před pár dny na své letošní podzimní konferenci představil zbrusu nové iPhony 14 (Pro). Nyní už tak víme, jaké všechny spekulace z posledních týdnů a měsíců se potvrdily a jaké úniky informací byly skutečně pravdivé. Je třeba říci, že jich byla většina, přece je zde ale pár takových, které se šeredně mýlily a my jsme se tak nedočkali. Pojďme si v tomto článku ukázat, jaké to jsou. 

8K video 

Pokud se podíváme na všechny souhrny, tak ty jednoznačně uvádějí, že když iPhony 14 pro dostanou 48MPx fotoaparát, naučí se nahrávat video v 8K. To se ale nakonec nestalo. Apple jen poskytl 4K kvalitu svému filmovému režimu, a to v případě celé řady i s ohledem na čelní kameru. Proč ale nepřinese tuto možnost i iPhonům 13, když mají skoro totožný čip s řadou iPhonů 14, je otázkou do pranice stejně jako to, jestli někdo vůbec 8K záznam využije.

256GB základního úložiště a 2TB největší úložiště 

S tím, jak měl Apple přinést modelům 14 Pro 48MPx fotoaparát se také řešilo, jestli zvedne základní úložiště. Nezvedl, pořád tedy začínáme na 128 GB. Když si ale vezmete, že fotka z nového širokoúhlého fotoaparátu bude mít ve formátu ProRes až 100 MB, budete mít u základního úložiště brzy problém s místem. Neposkočilo ani to nejvyšší, které je na 1 TB. Ani nechceme vědět, kolik by si Apple za případné 2 TB účtoval navíc.

Periskopový teleobjektiv a skládací iPhone 

A fotoaparát naposledy. Jeden čas se také řešilo, že by Apple už měl přijít s periskopovým teleobjektivem. Spíš než o úniky šlo ale o čisté spekulace, které se samozřejmě nepotvrdily. Apple této technologii pořád nevěří a spoléhá na svou soustavu trojitého fotoaparátu. Jak už víme, nepotvrdily se ani odvážné zvěsti o tom, že už bychom se měli dočkat skládacího iPhonu. Toto ale není nijak překvapivé.

Touch ID 

Face ID je skvělé, a především plně biometrické, ověřování uživatele, mnohým ale pořád nevyhovuje a volají po návratu Touch ID. Konkurence v podobě telefonů s Androidem jej schovává buď do napájecího tlačítka, jako je tomu např. u iPadu Air, nebo pod displej. Právě o druhé variantě se hojně spekulovalo, nicméně ani na ni v žádné obdobě nedošlo.

USB-C nebo bezportový iPhone 

Nejen s ohledem na nařízení EU se mnozí domnívali, že právě iPhony 14 už budou ty, které přejdou na USB-C. Ti odvážnější dokonce tvrdili, že Apple svým novinkám zcela odstraní napájecí port a bude je možné nabíjet jen bezdrátově, primárně skrze MagSafe. Nedočkali jsme se ani jednoho, místo toho Apple na své domácí půdě odstranil šuplík pro SIM kartu, Lightning ale nechal všem.

Satelitní komunikace – tak napůl 

Satelitní komunikace sice přišla, ale nutno říci, že jen tak na půl. Mysleli jsme, že skrze ni půjde i telefonovat, nicméně Apple uvedl jen možnost odesílání zpráv. Co však není nyní, může být do budoucna, až společnost odladí základní fungování služby a samotné připojování. Hodně totiž záleží na signálu, který bez externí antény nebude nijak kvalitní. My pak doufejme, že se rozšíří i pokrytí.

Česká Siri 

Během roku jsme dostávali různé indicie o tom, jak se na české Siri usilovně pracuje. Jako jasný termín jejího uvedení tak byl ten zářijový s novými iPhony. Nedočkali jsme se a kdo ví, jestli vůbec někdy dočkáme. 

.