Zavřít reklamu
iWant

7 užitečných tipů a triků pro všechny majitele Macu

iWant

V macOS se nachází spousta skvělých a užitečných funkcí, o kterých řada uživatelů neví. Nejedná se o žádné supertajné záležitosti, jen jsou to věci, které si nezvládly získat tolik pozornosti a které kolikrát nenaleznete ani v příslušných materiálech přímo od Applu. Jsou ale tady a jednou vám určitě přijdou vhod, tak proč si jich pár neosvojit.

Vlastní klávesové zkratky

V macOS si můžete sami vytvořit vlastní klávesové zkratky s příkazy pro konkrétní aplikace. Jak na to?

  • Spusťte Předvolby systému -> Klávesnice -> Zkratky.
  • V levém panelu okna předvoleb klikněte na Zkratky aplikací.
  • Zkratku přidáte kliknutím na tlačítko „+„, zvolením aplikace a zadáním zkratky.

Kalkulačka ve Spotlight

Namísto otevírání nativní kalkulačky v macOS můžete k jednoduchým výpočtům použít Spotlight. Ten spustíte stiskem kláves Cmd (⌘) + mezerník.

Vyhledání Wi-Fi hesel v Klíčence

Zapomněli jste heslo k Wi-Fi síti, ke které se příliš často nepřipojujete? Otevřete utilitu Klíčenka (Finder -> Aplikace -> Utility, nebo zadáním názvu ve Spotlight). V levém panelu okna aplikace klikněte na Systém. Poklepáním otevřete nastavení požadované Wi-Fi sítě, zaškrtněte volbu Zobrazit heslo a zadejte své heslo k počítači.

Skrytí Menu Baru

To, že lze v macOS skrýt panel Docku, určitě víte. Stejně tak je ale možné skrýt i horní lištu menu.

  • Navštivte Předvolby systému.
  • Zvolte Obecné.
  • V horní části zaškrtněte možnost Automaticky skrývat a zobrazovat řádek nabídek.

Escape přes Touch Bar

Pokud patříte mezi majitele novějších MacBooků Pro s Touch Barem a bolestně postrádáte fyzickou klávesu Escape, existuje pro vás řešení. To má podobu stisku Cmd (⌘) + Period, který by vám měl fungovat ve většině aplikací a dostatečně supluje funkce klávesy Esc, jako je zmenšení okna ze zobrazení na celou obrazovku.

Ještě lepší ovládání hlasitosti a jasu

Pokud vám nevyhovuje rozsah, v jakém lze ovládat jas či hlasitost na vašem Macu za použití příslušných kláves a toužíte po jemnějších nuancích, podržte při ovládání klávesy Option (⌥) + Shift (⇧).

Přepínání mezi okny

Pokud máte otevřeno více oken od jedné aplikace, můžete mezi nimi přepínat stiskem kláves Cmd (⌘) + ¨ (klávesa se na české klávesnici nachází nad pravým Shift (⇧)). Pro přepínání mezi kartami v prohlížeči stiskněte Cmd (⌘) + klávesu s číslem, odpovídajícím pořadí požadované karty.