Zavřít reklamu

Rusko se postupně stává stále izolovanější zemí. Celý svět se od Ruské federace postupně distancuje kvůli její agrese na Ukrajině, což vyústilo v sérii sankcí a celkovou uzavřenost RF jako takové. Samozřejmě tak nečinily pouze jednotlivé státy, ale k rázným krokům se odhodlaly i jedny z největších společností světa. Ruský trh tak opustil například McDonald’s, PepsiCo, Shell a mnoho dalších.

Apple byl jednou z prvních společností, které hned v březnu 2022, tedy krátce po počátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu, omezila některé své produkty a služby pro Ruskou federaci. U toho to ale neskončilo – během posledních měsíců se tak odehrály i další změny ve vztahu Applu a Ruské federace. V tomto článku se proto společně zaměříme na to nejdůležitější, co se konkrétně mezi nimi změnilo. Jednotlivé události jsou chronologicky seřazeny od nejstarších po nejaktuálnější.

apple fb unsplash store

Omezení App Storu, Apple Pay a prodejů

Jak už jsme zmínili v samotném úvodu, Apple se připojil k dalším firmám, které jako první reagovaly na ruskou invazi na Ukrajinu, a to ještě v březnu roku 2022. V první fázi Apple odstranil z oficiálního obchodu App Store aplikace RT News a Sputnik News, které tak nejsou k dispozici nikomu mimo Ruskou federaci. Apple od tohoto kroku slibuje zmírnění propagandy ze strany Ruska, kterou může vysílat potenciálně do celého světa. Stejně tak došlo i ke značnému omezení platební metody Apple Pay. Jak se ale později ukázalo, ta Rusům i přesto (víceméně) normálně fungovala díky platebním kartám MIR.

Tento neduh Apple dotáhl do konce až na konci března 2022, kdy kompletně zamezil v používání Apple Pay. Jak už jsme zmínili v odstavci výše, dřívější zákaz šel obejít použitím platebních karet MIR. Společnost MIR je totiž vlastněna Centrální bankou Ruska a byla založena v roce 2014 jakožto odpověď na sankce po anexi Krymu. Ke stejnému kroku se odhodlal i Google, který stejně tak zamezil v používání karet vydaných společností MIR. Prakticky od začátku války je platební služba Apple Pay značně limitována. S tím také přišlo omezení dalších služeb, například Apple Maps.

Apple tak zároveň přestal oficiální cestou prodávat nové produkty. Nenechte se ale zmást. Ukončený prodej totiž ještě neznamená, že by si Rusové nemohli pořídit nové Apple produkty. Apple totiž i nadále pokračoval v exportu.

Definitivní stop exportu do Ruska

Ke zcela zásadnímu kroku se Apple odhodlal začátkem března 2023, tedy rok po začátku války. Společnost totiž oznámila, že definitivně končí s ruským trhem a dává stopku veškerému exportu do země. Jak jsme zmínili o něco výše, Apple sice přestal oficiálně prodávat své produkty prakticky na samotném začátku, ale i nadále je do Ruské federace nechával dovážet. To se již definitivně změnilo. Na tuto změnu reagoval prakticky celý svět. Podle řady analytiků se totiž jedná o poměrně odvážný krok, k jakému se firma takovéhoto rozsahu vůbec odhodlala.

Operační systémy: iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 a macOS 13 Ventura

Zároveň je nutné vzít v potaz, že tak Apple přijde o peníze. Ačkoliv dle analytika jménem Gene Munster tvoří Rusko pouhá 2 % z celosvětových příjmů jablečné společnosti, je nutné vzít v potaz, jak velký Apple vlastně je. Ve finále se proto jedná o obrovské částky peněz.

Částečný zákaz iPhonů v Rusku

Jablečné telefony jsou celosvětově považovány za jedny z nejbezpečnějších vůbec, a to jak z hlediska hardwaru, tak především v softwaru. V rámci iOS tak najdeme řadu bezpečnostních funkcí s cílem chránit uživatele před hrozbami a dbát na jeho soukromí. Jak to ale podle současných zpráv vypadá, to Ruské federaci úplně nestačí. Aktuálně se totiž začaly objevovat zprávy o částečném zákazu používání iPhonů v Rusku. O tom informovala renomovaná agentura Reuters, podle níž první zástupce vedoucího prezidentské administrativy Sergej Kirijenko informoval úředníky a politiky o poměrně zásadním kroku. Od 1. dubna má dojít k definitivnímu zákazu používání iPhonů pro pracovní účely.

K tomu má dojít z poměrně silných obav o to, aby se do iPhonů na dálku nenabourali špioni a neprováděli tak špionáž na představitelích Ruské federace a samotných úřednících. Na jedné ze schůzek mělo dokonce zaznít: „S iPhony je konec. Buďto je vyhoďte, nebo je dejte dětem.“ Jak jsme ale zmínili výše, iPhony jsou celosvětově považovány za jedny z nejbezpečnějších telefonů. Je proto otázkou, zda se stejný případ nedotkne i telefonů s operačním systémem Android. Stejně tak je důležité zmínit, že tato informace nebyla doposud oficiálně potvrzena ruskou stranou.

iPhone 14 Pro: Dynamic Island
.