Zavřít reklamu

Od představení nových MacBooků Pro s čipem M1X nás dělí už jen několik pár dnů. Samotné odhalení by se totiž mělo konat již příští pondělí, tedy 18. října, na které Apple naplánoval další virtuální Apple Event. Očekávaný jablečný laptop by měl nabídnout řadu nejrůznějších změn v čele s novým designem a podstatně výkonnějším čipem. Nabízí se ale otázka, zdali současné „Pročko“ s čipem M1 bude nahrazeno touto novinkou, případně jak na tom budou Macy s procesorem od Intelu, které v případě 13″ modelu aktuálně zastupují takzvaný high-end.

M1X vyřadí Intel ze hry

V současné situaci se jako nejpochopitelnější řešení jeví, že představením 14″ MacBooku Pro s čipem M1X Apple nahradí zmiňované modely s procesory od Intelu. To zároveň znamená, že po boku očekávané novinky se bude i normálně prodávat současný 13″ MacBook Pro s čipem M1. Dává to i smysl z hlediska výkonu. Podle doposud známých informací by se totiž přepracovaný Mac neměl lišit pouze designem, ale jeho hlavní síla bude spočívat v dramatickém nárůstu výkonu. O ten se samozřejmě postará M1X, který dle všeho nabídne 10jádrový CPU (s 8 výkonnými a 2 úspornými jádry), 16/32jádrový GPU a až 32GB operační paměť. Na druhou stranu M1 nabízí dostatečný výkon pro základní úkoly, avšak na náročnější programy zkrátka nestačí.

Takto by mohl vypadat 16″ MacBook Pro (render):

Právě z hlediska výkonu se tak bude jednat o raketový posun vpřed. Je navíc jasné, že pro něco podobného se Apple musel rozhodnout kvůli 16″ MacBooku Pro, který v současné situaci nabízí i s procesorem Intel skvělý výkon a navíc je doplněn dedikovanou grafickou kartou. Další možností každopádně zůstává, že výkon v případě 14″ modelu bude lehce osekán. Tato možnost se však (naštěstí) jeví jako nepravděpodobná, jelikož vícero zdrojů tvrdí, že výkony obou modelů budou prakticky shodné. Jak tomu každopádně bude v případě 16″ modelu je prozatím nejasné. Nejčastěji se spekuluje nad tím, že letošní novinka s M1X zcela nahradí dosavadní model. Smysl by však zároveň dávalo, kdyby cupertinský gigant prodával tato zařízení bok po boku, díky čemuž by si jablíčkáři mohli vybrat mezi procesory Apple Silicon a Intel. Pro někoho je totiž stále důležitá možnost virtualizace jiných operačních systémů (Windows), což se na jablečné platformě zkrátka nedá.

Budoucnost MacBooku Pro

Jak jsme již zmínili výše, očekávaný 14″ MacBook Pro by tak mohl nahradit současné high-end 13″ modely. Nabízí se proto další otázka, jaká bude vůbec budoucnost současného 13″ „Pročka“ s čipem M1. Teoreticky by jej Apple mohl v příštím roce osadit čipem M2, který je predikován pro novou generaci laptopů Air. Mějte také na paměti, že se stále jedná o pouhé spekulace a teorie. Jak tomu bude ve skutečně se ukáže až po příštím pondělku.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.