Zavřít reklamu

Twitter má své Spaces, Facebook pracuje na funkci Live Audio, svou audio chatovací službu chce spustit i Spotify a LinkedIn a k tomu se chystá ještě Fireside. Než však bylo kolem platformy Clubhouse tolik živo, nabízel za ní Twitter 4 miliardy dolarů. Z obchodu nakonec sešlo – Twitter si začal vařit vlastní polívčičku a Clubhouse se snaží vydolovat finance od investorů. Kdo tedy vyhrál?

 

Možná všichni. Agentura Bloomberg zveřejnila plány sociální sítě Twitter na akvizici Clubhousu, který měla pod svá křídla získat za bezmála 4 miliardy dolarů. Uvedli tak zástupci z obou společností, kteří pochopitelně nechtěli být jmenováni. Diskuze o obchodu však již utichly, a tak je tato myšlenka Twitteru smetena ze stolu. Ani jedna sít však tyto informace nekomentovala, díky čemuž se dá soudit, že na nich skutečně je něco pravdy.

Možný „hoax“ v ceně milionů dolarů 

Clubhouse ještě není ani rok starou platformou a k únoru jej používalo již na 8 milionů uživatelů. Twitter je přitom mezi sociálními sítěmi stálice a jeho hodnota je nyní 55,1 miliardy dolarů. S uveřejněním informací o možné akvizici navíc jeho akcie poskočily o 3 %. I když tedy z obchodu sešlo, Twitter vydělal. To i tím, že jeho Spaces mají být od dubna rozšiřovány napříč platformou všem uživatelům.

clubhouse
Zdroj: neilpatel.com

V širším beta testu byly Spaces spuštěny koncem roku 2020, tedy na začátku velkého Clubhouse boomu. Na nedávné tiskové konferenci navíc šéf produktového prodeje Twitteru, Bruce Falck, uvedl, že společnost zvažuje různé způsoby jak Spaces zpeněžit, vše je nicméně teprve v raných fázích. Nováček mezi sociálními sítěmi v podobě Clubhousu naopak nemá jasný byznys plán a zatím rozjíždí jen možnost dotovat různé řečníky. Těm sice může přispět kdokoli, ale jejich výběr je poněkud skromný.

Nejasná budoucnost 

Nabízí se však otázka, proč by někdo měl za podobný obsah vůbec platit? Sociální sítě Facebook a Twitter nemají zatím prostor pro nějaké placené funkce – vydělávají především na reklamě. Mluvené slovo je samozřejmě jiný formát konzumace obsahu, ale už léta zde máme podcasty, které fungují i bez peněžité pomoci autorům. Ty jsou sponzorovány buď nějakými společnostmi, kterým dělají reklamu, nebo na bází dobrovolných příspěvků od posluchačů.

iPhone Twitter fb
Zdroj: unsplash.com

Pokud si tedy budeme muset platit za to, co posloucháme, je otázkou, zda síť nezanikne tak rychle, jak vznikla. Navíc podcasty bývají často připravené a věcné, mluvená platforma typu Clubhouse má díky možnosti zúčastnit se i svým komentářem sklony k neorganizované výměně názorů, i když je zde samozřejmě jasný prvek moderace. Třeba ale tvůrci překvapí a přijdou s řešením, které bude ideální pro všechny zúčastněné.

Stáhnout Clubhouse v App Store

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více