Zavřít reklamu

Pojmy jako rozšířená realita jsou skloňovány napříč celým světem dnes a denně. Když se na to ale podíváme střízlivým pohledem, kde máme nějakou použitelnou technologii, která by byla masově využívána? Nikde. Co ale není, může být už brzy. Jen je otázka, zda to bude u Applu. 

Apple má svou platformu ARKit, která je dokonce už ve své 5 verzi. Rozšířená realita má proměnit to, jak pracujeme, učíme se, hrajeme si, nakupujeme a jak také udržujeme kontakt s okolním světem. Měl, a ostatně pořád má, to být výborný způsob, jak si vizualizovat věci, které by jinak nebylo možné vidět nebo uskutečnit. Do jisté míry je zde pár zajímavých titulů, pak pár takových, který člověk vyzkouší a hned smaže a hodně těch, kterého ani nezaujmou k instalování. 

Ostatně podívejte se do App Store. Vyberte záložku Aplikace, sjeďte úplně dolů a vyberte AR aplikace. Najdete zde jen hrstku titulů, přičemž použitelných je jich ještě méně (Night Sky, Ikea Place, PeakVisor, Clips, Snapchat). Apple má největší platformu pro rozšířenou realitu na světě, kterou podporují stovky miliónů zařízení, ale nějak z to neumí těžit (zatím). Nejednomu tak může přijít, že na vše kolem AR tak nějak rezignoval. I když je fakt, že WWDC je teprve před námi, a třeba nám vytře zrak s jeho AR brýlemi nebo VR headsetem.

Překvapivý útok z Epic Games  

U Applu je Epic Games sprosté slovo s ohledem na kauzu kolem hry Fortnite. Na druhou stranu tato společnost má svou vizi, a nelze ji v oblasti AR upřít jistou snahu. Řeč je o titulu RealityScan, který je zatím v beta testování prostřednictvím Test Flightu, ale na první pohled přináší to, co Apple nedokázal dosud – jednoduché a použitelné skenování objektů z reálného světa.

Aplikace by sice měla na iOS a Android vyjít až na konci letošního roku, už náhled na její možnosti ale vypadá skutečně poutavě. Epic Games loni koupili společnost Capturing Reality a ve vzájemné spolupráci tvoří titul, s jehož pomocí půjde jednoduše skenovat skutečné objekty a převádět je na věrné 3D modely.

Použití aplikace RealityScan je poměrně jednoduché. Stačí za ideálního světla a s minimálně rušivým pozadím zachytit alespoň 20 snímků objektu z různých jeho úhlů a máte hotovo. Po dokončení snímání lze 3D objekt exportovat a nahrát na Sketchfab, tedy oblíbenou platformu pro publikování a objevování 3D, AR a VR obsahu. Tyto modely lze použít k různým účelům, například je proměnit v objekty rozšířené reality nebo je přidat do her s enginem Unreal Engine.

Teprve se ukáže 

Apple neudělal chybu, že představil ARKit a jeho další generace. Udělal tu chybu, že tuto platformu nedostatečně prezentuje a že pro ni nevytvořil něco vlastního. Aplikace Měření je sice fajn, efekty v Clips také, je to ale přece jen málo. Kdyby už před lety ukázal svou obdobu připravovaného RealityScanu, mohl to celé nakopnout úplně jiným směrem. Uživatel potřebuje vidět a vědět, k čemu má co používat a nelze spoléhat jen na kreativní vývojáře, jejichž aplikace může v App Storu také snadno zapadnout. Osobně jsem hodně zvědavý, jestli se letos v červnu na vývojářské konferenci na ARKit dostane, nebo jej bude Apple držet pod pokličkou, aby neodhalil karty pro své budoucí zařízení, anebo jen proto, že nemá co říci. 

.